O čem sní nákladové nádraží


Letní kino v kolejišti, divadlo, koncertní sál, kavárna, galerie – prázdné haly Nákladového nádraží Žižkov se i letos od června do srpna plní lidmi a zábavou. Tím se  zároveň otevírá možnost nového a trvalého funkčního využití tohoto zajímavého, ale chátrajícího prostoru. Podaří se?  


http://nadrazi.nfa.cz

Foto: archiv festivalu


Dílny, ateliéry, kina, hudební kluby – to vše by jednou mělo být na žižkovském nádraží v Praze. Pravdou však je, že od ukončení provozu v roce 2002 tento prostor jen chátrá.
Když v květnu 2010 podal Klub za starou Prahu již druhý návrh na památkovou ochranu nádraží (předchozí návrh zůstal přes 7 let nevyřízen), dočkal se odpovědi téměř o rok později. Kdo tedy ví, jak by to s nádražím dopadlo, kdyby se do situace nevložilo sdružení Tady není developerovo. Jménem tisíců občanů sepsalo petici za zachování Nákladového nádraží, kulturní památkou ale byla stavba prohlášena až v roce 2013, a to navíc po velikém úsilí.
Ideální představou pro všechny fanoušky je proměna tohoto industriálního prostoru na novou veřejnou instituci, která by tady zřídila  výstavní  prostory, otevřené dílny, ateliéry, hudební kluby, kinosály, samozřejmě doplněné o kavárny a další služby. Zatím se však tohle daří realizovat jen jednou do roka,  v létě a jen na přechodnou dobu.


Hudba, filmy, výstavy místo vlaků
V letním venkovním kině se i tyto prázdniny mohou návštěvníci těšit každé pondělí, středu a pátek na legendární snímky jako jsou například Thelma a Louise, Fargo, Ikarie XB 1 či Vyšší moc, koncerty v sále nákladové haly pak probíhají  každé úterý.
 „Propojujeme známé kapely s mladými talentovanými hudebníky,“ prohlašuje za hudební dramaturgii klubu Martin Blauber.
O nové funkční využití nádraží usiluje také  Národní filmový archiv. V letošním roce se podařilo s majitelem objektu Českými drahami uzavřít smlouvu, která by měla zajistit sezónní provoz kulturního prostoru až do plánované rekonstrukce. Po ní by se pak do objektu mělo přestěhovat celé sídlo NFA i s archivním kinem. “Nesmírně mě těší, že již nyní můžeme využívat výjimečné prostory, které skýtají haly Nákladového nádraží Žižkov. Budovu považuji za architektonický skvost, který divákům umocní jedinečný zážitek z letního kina v kolejišti,” dodává generální ředitel NFA Michal Bregant.

Foto: archiv festivalu


poslat e-mailemSANQUIS PLUS
GALERIE SANQUIS
ORBIS PICTUSPORADNA