Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Headers and client library minor version mismatch. Headers:100512 Library:30308 in /www/doc/www.sanquis.cz/www/config.php on line 8
SANQUIS - odborný a společenský časopis pro lékaře


Nitrožilní plavecký tým


Vědci z Drexel University ve Filadelfii, vedeni profesorem Min Jun Kinem, uspěli v úkolu, na který by byli pyšní scifi fanoušci. Za použití rotačniho magnetického pole ukázali, jak mohou řetězy magnetických robotů spojit a dosáhnout překvapující rychlosti při plavbě v mikrofluidním prostředí. Jejich poznatky jsou dalším krokem na cestě za roboty, kteří budou aplikovat léčbu a operovat uvnitř lidského těla.


Časopis Scientific Reports, červenec 2016
Zdroj:  www.eurekalert.org 

Ilustrační foto: Freeimages.com

 
Ve studii publikované v časopise Scientific Reports vědci ukazují, jak se jim podařilo spojovat a zase rozpojovat roboty při plavání a jak individuálně kontrolovaly menší roboty, jež byly odděleny v magnetickém poli. Tato data pomohou  rozvinout koncept použití mikrorobotů k doručení cílených léků, k operacím a také k léčbě rakoviny.
 „Doufáme, že naši malí plavci by jednoho dne mohli krevním řečištěm roznášet cílenou léčbu a provádět procedury přímo uvnitř těl,.“  říká U Kei Cheang, spoluautor studie. „Můžou být velmi efektivní, co se týče pohybu v daném prostředí. Zorientují se v krevní oběhu, prostředí tumoru a v dalších situacích.“ Vědci si ověřili, že čím delší řetězec  robotů je k dispozici, tím rychleji plave. Nejvyšší rychlosti dosáhl při počtu třinácti minirobotů, a to 17.85 mikrometrů za vteřinu.

Na slovíčko s mikrorobotem
Inženýři z Drexel University se mikroroboty zaobírají již téměř deset let a jejich cílem je vytvořit řetězec, který by rychle proplul tělem, poté se rozdělil a doručil náklad, tedy léky, kam je potřeba. Roboti se pohybují otáčením, podobně jako vrut s externím rotačním magnetickým polem. Tedy čím rychleji rotuje magnetické pole, tím rychleji se pochybuje řetěz robotů. Rotace je také klíčem k jejich rozdělení. Při jisté frekvenci se řetěz rozdělí na dvě menší části, které se mohou pohybovat samostatně.
 „Abychom řetěz rozdělili, zvýšili jsme frekvenci rotace magnetického pole. Pro sedmičlenný řetěz byl hydrodynamický tlak tak vysoký, že vytvořil otáčivý efekt, řetěz zdeformoval a rozdělil jej na tří a čtyřčlenn.“ říká Cheang.
 Jakmile se části oddělí, dá se magnetické pole upravit, aby mohlo každou část vést jiným směrem. Roboti jsou zmagnetizovaní, tím pádem se mohou opět spojit – jednodušše se přivedou zpět k sobě a dotknout se na stranách s opačných magnetickým nábojem. Tým pro tato spojení určit přesnou frekvenci otáčení a úhel napojení. 
 „Do budoucna musíme zapracovat na vytvoření konfigurací, které zvládnout proplout živým prostředím a zvládnout provést více úkonů - například při operacích.“ dodává Cheang.poslat e-mailemSANQUIS PLUS
GALERIE SANQUIS
ORBIS PICTUSPORADNA