Benediktinská architektura objektivem Martina Steckera
Irena Jirků  

Klášter Saint-Michel de Cuxa ve francouzském regionu Pyrénées-Orientales, Monasterio de San Juan na španělské, tedy aragonské straně Pyrenejí, anebo ještě o několik století starší Saint Benoit sur Loire... Fotograf Martin Stecker podnikl netradiční cestu po Evropě, při níž se soustředil na podoby a rysy benediktinské architektury, jež v každém místě ovlivňovala po celá staletí život lidí i krajinu. Výstava nazvaná Sanctus Beneditctus je v Lapidáriu kláštera v Broumově otevřena do 18. září. Jak jinak, i tuto skvostnou stavbu vybudovali benediktini.

Sanctus Benedictus, výstava fotografií Martina Steckera
od 14. 6. do 18. 9. 2016, Lapidárium v klášteře Broumov
www.klasterbroumov.cz


Monasterio de San Juan – tzv. Rajský dvůr

Klášter San Juan de la Peña
je nejznámější aragonský klášter v provincii Huesca nedaleko města Jaca. Jedná se v podstatě o kláštery dva. Ten starší, románský, je situován pod skalním převisem v nadmořské výšce 1200 m. Byl založen roku 920 aragonským hrabětem Galindem Aznáresem II. jako opěrný bod proti muslimské invazi. V roce 1071 se zde zásluhou francouzských benediktinských mnichů z kláštera v Cluny odehrála první římská mše namísto dosavadní mozarabské. Podle legendy zde byl uložen svatý grál, vedla tudy poutní cesta z Jaca do Pamplony.

Jumieges – pohled do klenby


Jumièges
je benediktinský klášter u městečka Jumièges v departementu Seine-Maritime v Normandii. Byl založen roku 654 svatým Philibertem, který se stal také prvním opatem. Jumièges byl  centrem vzdělanosti a dobročinnosti. Hlavní část kláštera pochází z 11. století, posléze ho zničila Velká francouzská revoluce. Do dnešních dnu se dochovaly trosky, ovšem impozantní a krásné.


Abbaye de Saint-Michel de Cuxa

Saint-Michel de Cuxa
založili benediktini roku 879 u obce Codale ve francouzském departementu Pyrénées-Orientales. Tamní trojlodní  kostel svatého Michala s pěti či sedmi apsidami byl vysvěcen o sto let později, na konci 10. století, kdy tady také několik let pobýval  benátský dóže Petr Orseolo společně s poustevníkem Marinusem a svatým. Romualdem. Největší rozkvět kláštera se počítá od 11. století, kdy tady vznikla řada staveb.
Montmajour – exteriér


Saint-Pierre de Montmajour založili benediktini roku 948 nedaleko francouzského Arles v regionu Bouches du Rhone. Od 10. století patřil k nejbohatším klášterům v Provence, od 11. do 18. století se stal kulturním i obranným centrem celého kraje, vyrostla tu řada sakrálních i vojenských staveb. Na konci 18. století byl opuštěn, zcela degradován za revoluce, dnes je národní památkou.


Sainte-Marie de Souillac – klenba


Sainte-Marie de Souillac
ve francouzském departementu Lot byl několikrát zničen během Stoleté války, ale vždy doslova vstal – díky vytrvalosti benediktinů – z popela. Největší rozkvět zažíval od 15. století, ale revoluční změny ho nakonec, stejně jako mnoho dalších klášterů ve Francii, zasáhly plnou silou a postupně transformovaly na výrobnu a prodejnu tabáku.


Saint Benoît sur Loire – Fleury
Saint-Benoît sur Loire (často též Fleury sur Loire) je benediktinský klášter v  departementu Loiret v centrální Francii. Leží na řece Loiře, asi 160 km jižně od Paříže a asi 50 km východně od Orléans. Patřil mezi nejvýznamnější středověké kláštery a protože uchovává ostatky svatého Benedikta, byl i významným poutním místem, kam snad putoval i svatý Vojtěch.

Zdroj: www.wikipedie.cz, https://fr.wikipedia.orgMartin Stecker (* 1957)
Absolvoval pražskou FAMU (obor umělecká fotografie), kde v současnosti působí jako pedagog. Hlavním tématem jeho celoživotní tvorby je krajina a architektura, zpracovává například dlouhodobý projekt o cisterciáckých nebo teď i benediktinských klášterech. 
Spolupracuje s řadou vydavatelství (např. Academia, Slovart, Albatros), podílel se na tvorbě expozice Městského muzea Sedlčany i na výstavách Národního muzea v Praze. Jeho fotografie historických nálezů byly součástí výstavy keltského umění v Tokiu nebo celoevropské výstavy Evropa okolo roku 1000.

.
poslat e-mailemSANQUIS PLUS
GALERIE SANQUIS
ORBIS PICTUSPORADNA