Antonín Kratochvíl – známý i neznámý
Irena Jirků  

(Neznámý) Antonín Kratochvíl se představuje v Českých Budějovicích.
Okamžiky, tak nazval Antonín Kratochvíl výstavu, která je od 4. května do 12. června otevřena v Českých Budějovicích. Fotograf světového renomé, jež proslul především jako dokumentarista a válečný fotoreportér – připomeňme cyklus z Iráku, o genocidě ve Rwandě a Zaire či o obětích AIDS v Zimbabwe – a také autor svébytných uměleckých projektů - například Broken Dreams, Vanishing či Persona – se tentokrát představuje v nečekané roli: jako výtvarník. Prostřednictvím velkoformátových obrazů nechává nahlédnout do svých myšlenek a duše, jeho snímky, vlastně obrazy reflektují vnitřní prožitek daného místa, situace či vztahu.

Antonín Kratochvíl: Okamžiky

Antonín Kratochvíl – Okamžiky,
Galerie současného umění a architektury - Dům umění města České Budějovic
Vernisáž: 4. 5. 2016 v 18.00, otevřeno od 5. 5. do 12. 6. 2016

www.inbudejovice.cz

Antonín Kratochvíl – autoportrét


(Známý) Antonín Kratochvíl
Fotograf světového renomé už konečně žije zase v Česku. A také tady tvoří.
Je známý především jako autor dokumentárních a portrétních fotografií, kterým se věnuje již od 70. let.
Z Čech odešel do zahraničí v roce 1967, časem se usadil v Holandsku, kde studoval na Akademii Gerita Rietveltda v Utrechtu, odkud se v roce 1972 přesunul natrvalo do USA. Zde začala jeho práce pro americké noviny a časopisy. Jako fotoreporér pracoval na řadě  míst, ať už se jednalo o prostředí válečných konfliktů v Iráku, genocidy ve Rwandě a Zaire, utečence v Bosně či Afghanistánu, oběti epidemie AIDS v Zimbabwe, pašeráky drog v Guatemale a mnohé další. Systematicky se také věnoval mizející přírodě, kulturám, a navštívil i místa ekologických katastrof.
Za svou dokumentární fotografii byl mnohokrát oceněn v rámci cen World Press Photo a je rovněž držitelem řady dalších světových ocenění. U nás byl oceněn v roce 2014 jako osobnost České fotografie za dlouhodobý přínos.
Antonín Kratochvíl se narodil v Lovosicích v roce 1947 a je zakladatelem světové fotografické agentury Sedm. Svoji tvorbu povětšinou řadí do cyklů, které publikoval v řadě knižních vydání. Jako příklad je třeba zmínit Broken Dreams, knihu mapující dvacet let života za železnou oponou i život po jejím pádu. Dále pak Vanishing či Persona, kde znamenitým způsobem ukazuje portréty známých osobností i lidí zcela neznámých. Některé z těchto fotografií jsme už publikovali v tištěném Sanquisu, tady jsou.

Antonín Kratochvíl: Jean Marais
Antonín Kratochvíl: David Bowie
Antonín Kratochvíl: Bernardo Bertolucci
Antonín Kratochvíl: Jean Reno


Připravila Irena Jirků, zdroje: www.inbudejovice.cz a www.antoninkratochvil.com

Článek publikovaný v tištěném Sanquisu najdete ZDE.

Foto: copyright Antonín Kratochvílposlat e-mailemSANQUIS PLUS
GALERIE SANQUIS
ORBIS PICTUSPORADNA