Orbis Pictus Play zakotvil ve Zlíně

Hravě, tak zahájil 19. května Petr Nikl stálou expozici Orbis Pictus Play ve zlínském zámku. Světově proslulá výstava se tak po letech putování natrvalo usadí v Baťově městě. Expozice, inspirovaná myšlenkami Jana Ámose Komenského nabízí návštěvníkům přes 60 interaktivních objektů, jež vznikly v ateliérech předních českých i zahraničních umělců. Kdo už někdy v tomhle neopakovatelném labyrintu světa i světla zabloudil, ví, že je to ráj pro všechna srdce - dětská i dospělá. Tak, pojďme si hrát.

Orbis Pictus Play Zlín, 20. 5. – 18.9. 2016,
Zlínský zámek a Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně
www.zlinskyzamek.cz
Kompletní informace o celém projektu najdete na našem webu ZDE

Petr Nikl zahajuje výstavu ve Zlíně Foto:archiv KGVUZ, Dalibor Novotný


Autory unikátního projektu jsou Jiří a Radana Waldovi a umělecký koncept kolektivních interaktivních expozic pochází od Petra Nikla. Tomuto projektu předcházela v roce 2000 jeho výstava Hnízda her v pražské galerii Rudolfinum a v roce 2005 koncepce expozice českého pavilonu pro Expo v Aichi v Japonsku. Samotný projekt Orbis Pictus Play, jenž nemám v Česku obdoby, začal výstavou v Paříži v roce 2006, posléze putoval po řadě světových měst (včetně Florencie nebo Vancouveru) a snad všech českých a moravských regionech. Tyto expozice shlédlo již téměř 3 miliony lidí.

Svobodné herní pole
Inspirací k výstavnímu experimentu, zahrnujícímu výtvarné, hudební i divadelní formy, mi byl otevřený tvůrčí proces, vznikající pomocí hry, představivosti a fantazie. Projekt se metaforicky odkazuje k myšlenkám Jana Ámose Komenského, rozvíjí jeho poselství a posiluje touhu po poznání, charakterizuje výstavu Petr Nikl a doplňuje: J. A. Komenský věděl, že nejpřirozenějším způsobem poznávání světa je hra. Proto je expozice koncipována jako svobodné herní pole, které sami návštěvníci svou aktivitou a spoluvytvářením oživují. Teprve jejich představivost a vzájemná spolupráce se stává hlavním obsahem výstavy.
Objekty od celkem třiceti umělců tvořící zlínskou výstavu, jsou velmi různorodé. „Kromě již existujících exponátů představíme na zámku například i novou místnost hudebny s instalací desítek strunných nástrojů. V jednotlivých zámeckých prostorách rozehrají sami návštěvníci spoustu zvukových a světelných objektů a poznají hravou formou řadu skrytých souvislostí,“ uvádí ředitelka obecně prospěšné společnosti Zlínský zámek Jarmila Záhorová a vysvětluje, že Orbis Pictus Play Zlín není pouze výstava. „V rámci doprovodného programu proběhnou nejrůznější workshopy, koncerty, divadelní představení, výtvarné dílny a další aktivity. Vznikat budou nové objekty s cílem expozici dále rozšiřovat.“

V prostorách zámku chystají nové instalace Miroslav Černý a Ivan Havlíček.  Kromě již zmíněných umělců své nástrojové objekty vytvořili tito autoři: Milan Cais, Michael Delia, Luděk Del Maschio, Mája  Dvořáková, Luboš Fidler, Pavel Havrda, Oldřich Hozman, Ondřej Janoušek, Jiří Konvrzek, Petr Korecký, Jaroslav Kořán, Petr Lorenc, Klára Ottová, Ondřej Puchta, Ueli Seiler-Hugova, Quido Sen, Ondřej Smeykal, Václav Smolka, Marianna Stránská, Zdeněk Šmíd, Dušan Váňa a Jiří Wald. 

Orbis Pictus ve Zlíně
Výstavu Orbis Pictus Play Zlín spravuje právě Zlínský zámek o.p.s. Od druhé poloviny května bude přístupná veřejnosti v prostorách zlínského zámku a Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně v prostorách 14|15 BAŤOVA INSTITUTU, kde bude část expozice s názvem „Labyrint světla“ instalována do 18. září 2016. Tato část projektu bude prezentovat především objekty a instalace pracujících se světlem nebo optickými efekty. Návštěvníci budou doslova fyzicky vtaženi do procesu míchání barevného světla, zrcadlení, prostorové iluze vytvářené hrou světla a stínu a podobně. Výstavní prostor galerie v přízemí budovy 14 bude pro tento účel kompletně zatemněn, takže jeho podobu budou udávat výhradně světla a zvuky interaktivních instalací.
„Kromě objektů, které již byly v rámci projektu Orbis Pictus vystavovány, vznikne i několik zcela nových uměleckých realizací, které jsou připravovány výhradně pro naši výstavu. Bude to například interaktivní datová instalace od Pavla Mrkuse. Půjde o speciální grafickou kompozici reagující na proměny zvuku v prostředí výstavního prostoru změnou pohybů, barev a tvarů. Nové instalace chystají třeba také Daniel Hanzlík, Martin Janíček,  nebo autorské duo Jiří Franta a David Böhm,“ uvedl Václav Mílek, ředitel Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně.

 

Více na www.zlinskyzamek.cz
Kompletní informace o celém projektu, který jsme dlouhodobě sledovali,  najdete na našem webu - a to ZDE

Foto: archiv KGVUZ, Dalibor Novotný






poslat e-mailem



SANQUIS PLUS




GALERIE SANQUIS




ORBIS PICTUS



PORADNA