Festival ve jménu Jeruzaléma

Dny Jeruzaléma / Days of Jerusalem ovládnou ve dnech 25. až 29. května prostory Tiskárny na Vzduchu v pražské Stromovce. Festival představí různorodé tváře města, v němž se setkávají tři základní kulturní a náboženské proudy: islám, judaismus a křesťanství. Hlavní dramaturgickou osou festivalu je současná hudba, ve Stromovce ale dojde tradičně i na kulinární umění, představí se mladí designéři či filmaři.

Dramaturgickým záměrem festivalu je představit co nejvíce osobností z hudební scény -  od elektroniky a hip hopu přes punk, jazz až ke country či ethnu. Hlavní hvězdou letošního ročníku je ADI, vlastním jménem Adi Ulmansky, interpretka, která si svou pozici na světové scéně elektronické hudby upevňuje každým dnem silněji. Výrazným lákadlem je uskupení Echo & Tito, které podpoří energické duo Malox.

Adi Ulmansky, hlavní hvězda festivalu


Hudba v hlavní roli
Hlavní hvězda festivalu, Adi Ulmani, se během tří let vyšvihla díky unikátní směsici elektronických hiphopových beatů, zpěvu ve stylu rock s vlivy trapu mezi nejzajímavější interprety taneční a elektronické scény. Drobná žena si již podmanila publikum na slavném Glastonbury, německém Meltu či DMJ Music Marathonu v New Yorku. Je známá spoluprací s hvězdným krajanem, producentem Borgorem.
Zpěvačka Echo a zvukový mág Tito představí v rámci svého uskupení kombinaci ladného hlasu s hlubokými beaty elektronické hudby, dubu a hip hopu. S nimi i se samostatným energickým setem vystoupí duo Malox výtečného saxofonisty Eyala Talmudiho (známého z působení v kapele Balkan Beat Box) a bubeníka Roye Chena. Neméně energické bude i seskupení OSOG, jehož členové, odkojení hardcorem či punkem, nabízejí zemité americké country. Mladá kapela Beta Zinq se zrodila teprve v loňském roce a dle znalců scény je „to nejveselejší a nejzajímavější, co v hudbě loni vzniklo“. Energické smršti kytarových rifů tu dominuje výrazný hlas zpěvačky DaniLu. Tandem R U OK s hostující etiopskou zpěvačkou Hewan představí mix elektronické hudby, drum’n’bass, trance a jazzu s R’n’B rytmy. Za mixážní pult se postaví na jedné z afterparties také člen skate crew Doloreskateboarding DJ Flow Nevo.
Pozvání na festival letos přijali Lior Pinto a Itamar Kessler, špičkoví jeruzalémští skateboardisté. Spolu se svým kolegy Nevem a Gabrielem z iniciativy Doloreskateboarding kromě exhibice na U rampě předvedou i své graffiti skills a v rámci přednášky vysvětlí, jak se jim podařilo přesvědčit radnici, sponzory a také sousedy v okolí, že Jeruzalém potřebuje skatepark. Jejich exhibici budou moci zájemci zhlédnout také v ikonické oblasti českého skateboardingu – na Stalinu na Letenské pláni.

Film v Jeruzalémě
Filmová sekce představí Jeruzalém z různých úhlů pohledu. Snímek režisérky Vardit Bilu Blízko domova byl oceněn na Mezinárodním filmovém festivalu v Berlíně v roce 2006. Vypráví příběh dvou sotva dospělých dívek, které jsou v rámci povinné vojenské služby pověřeny patrolováním v Jeruzalémě. Film Milá slova pak zobrazuje vnitřní přerod sourozenců z Jeruzaléma, kteří zjistí, že jejich zesnulý otec byl možná muslim.

Šperky s příběhem
Dny Jeruzaléma letos lákají také na současný design. Představí celou řadu mladých jeruzalémských šperkařů, kteří budou v kurátorském výběru prezentováni vedle mladých českých designérů z letenské Kuráže. Poznáte nový hit - 3D tištěné šperky, ale také subtilní zlaté přívěsky, náušnice ručně vyráběné ženami z východního Jeruzaléma a mnoho dalšího. Mnohé výrobky, nejen ty vzniklé ve spolupráci arabských a židovských žen, za sebou mají silný příběh. A zároveň najdeme neuvěřitelně podobné prvky, jako u českého designu - smysl pro humor a krásné řemeslné zpracování.

Vařit budou šéfkuchaři z Jeruzaléma


Kulinářská překvapení
Veganské i zcela neveganské recepty jeruzalémské kuchyně přijedou představit Ilan Garousi, zakladatel kultovních restaurací Chakra a Satya, a vyhlášená kuchařka Um Sami. Palestinka Um Sami se učila vařit od svého manžela, znalce kulinářství. Ilan a Um Sami pracovali v týdnech před festivalem se známými pražskými kulinářskými destinacemi a mají připravenou celou řadu skvělých receptů, podle kterých budou spolu na festivalu vařit. Um Sami bude připravovat s Mama Coffee vinné listy a své oblíbené jeruzalémské pečivo. V Tiskárně na Vzduchu bude i Dirty Dog Food Truck, jehož majitel má izraelské předky a pro účely festivalu se inspiruje rodinnými recepty. A také BistRAW, které je v Tiskárně doma, bude ladit své recepty do chutí Blízkého východu – po nekompromisní raw linii. Konečně, aby nepřišli zkrátka ani masožrouti, domácí catering Hamtam se s Ilanem pustí do zcela nevegetariánských jeruzalémských pokrmů, a La Bibiche se zhostí přípravy pastrami.

DNY JERUZALÉMA / DAYS OF JERUSALEM

Název festivalu vychází z historického názvu města, které je považováno za jedno z nejdůležitějších míst v dějinách lidstva. Jeruzalém byl v průběhu tří tisíciletí nejednou zničen a znovu vybudován. Stále ale zůstával duchovním a kulturním průsečíkem - centrem, které vedlo vývoj společnosti dál.  Days of Jerusalem představují Jeruzalém jako otevřený prostor pro mírovou koexistenci různých náboženství, jejich vzájemné poznávání a tolerantní soužití, v němž je místo pro spolupráci Židů i Arabů, stoupence judaismu, křesťanství i islámu. Festival Dny Jeruzaléma se pyšní nálepkou Hate Free Fest, kterou uděluje iniciativa HateFree Culture, jejíž postoje a hodnoty festival svým charakterem sdílí.


Dny Jeruzaléma, 25.- 29. 5. 2016
Tiskárna na Vzduchu, Praha
www.daysofjerusalem.com

Skupina Malox - Eyal Talmudi (saxofon) a Roy Chen. (bicí)
Zpěvačka/MC Echo a zvukový experimentátor Tito Všechna foto: Archiv festivalu


poslat e-mailemSANQUIS PLUS
GALERIE SANQUIS
ORBIS PICTUSPORADNA