Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Headers and client library minor version mismatch. Headers:100512 Library:30308 in /www/doc/www.sanquis.cz/www/config.php on line 8
SANQUIS - odborný a společenský časopis pro lékaře


Žloutenka C vyčerpává tělo i duši. Co pomůže?
 

Pocity extrémní únavy a nedostatku energie trpí podle výzkumů 50–70 % lidí s chronickou hepatitidou typu C. Apatii a vyčerpání může způsobovat boj organismu s infekcí, poškození jater, deprese nebo probíhající léčba. Jak se nepříjemnému stavu bránit?

Zdroj: ulekare.cz, www.virova-hepatitida.cz

Únava je jedním z častých vedlejších účinků léků, které jsou v terapii hepatitidy C běžně využívány. Před plánovanou léčbou je proto vhodné s možným snížením energie předem počítat. Dobré je zredukovat náročné aktivity a domluvit se s blízkými na případné výpomoci v domácnosti a s péčí o děti. Nové preparáty, které budou nebo již jsou k terapii žloutenky C k dispozici, slibují kratší léčbu a méně nežádoucích účinků včetně únavy.

Počítání krvinek
Důsledkem užívání některých léků může být také pokles počtu červených krvinek a rozvoj chudokrevnosti. Ta je mimo jiné spojena právě s úbytkem energie. Vyšetření krve a úprava medikace mohou pomoci nepříjemnou únavu zkrotit.

Pečujte o psychiku 
Pocity nedostatku sil patří mezi příznaky doprovázející depresivní poruchu. Ta se může v průběhu choroby objevit i u osob, které nikdy předtím podobnými poruchami netrpěly. Vedle přítomnosti chronického, obtížně léčitelného onemocnění může být příčinou skleslosti také samotná terapie hepatitidy C. Pokud u sebe pozorujete příznaky deprese, neváhejte se svěřit svému lékaři. Zvláště cítíte-li:
  smutek a beznaděj,
  méněcennost,
  neschopnost se radovat,
  sníženou chuť k jídlu,
  narušenou pozornost a spánek,
  nutkání a myšlenky na sebevraždu. 

Spánek, pohyb, klid
V některých případech se únavu nepodaří úpravou léků či podporou psychologa dostatečně ovlivnit. Pak mohou pomoci následující opatření:
  Dodržujte pravidelný denní harmonogram, nepřetěžujte se a dostatečně odpočívejte.
  Vyvarujte se působení stresu.
  Zdravě a pravidelně jezte, myslete na pitný režim.
  Nevyhýbejte se cvičení, pohyb vám může pomoci potřebnou energii doplnit.


Foto: freeimages.com


poslat e-mailemSANQUIS PLUS
GALERIE SANQUIS
ORBIS PICTUSPORADNA