Mucha okouzluje Itálii
 

Velké pozornosti  se momentálně v Itálii těší sbírka děl Alfonse Muchy. Výstavu, jejímž základem se staly plakáty, které po dlouhé roky sbíral tenista Ivan Lendl, vidělo v Miláně už 80 tisíc návštěvníků. Momentálně se expozice stěhuje do Janova, kde bude otevřena od 30. dubna do 19. září 2016.


Repro: archiv nadace

Expozice nazvaná Alfons Mucha e le atmosfere art nouveau bude v janovském  Palazzo Ducale (Dóžecí palác), pod stejným názvem: Alfons Mucha e le atmosfere art nouveau představuje více než 220 secesních artefaktů. Díla Alfonse Muchy ze sbírky (jež je nyní ve vlastnictví Nadačního fondu Richarda Fuxy), kterých bude vystaveno 120, doplní dekorativní umění – nábytek a dekorativní předměty evropských umělců ze stejného období secese. Dalších šestadvacet plakátů s reklamní tématikou ze sbírky se stane součástí expozice Mucha: alle originii della pubblicitá (Mucha: u počátků reklamy) v janovských výstavních prostorech galerie Wolfsoniana. Ta je součástí muzejního komplexu ve východní části Janova a zaměřuje se mimo jiné na užitné umění.

Secese v Janově
„Zájem návštěvníků nás nesmírně potěšil a musím říct, že i překvapil. Že je Muchova tvorba blízká Čechům, o čemž jsme se přesvědčili při konání výstavy v roce 2013 v Praze, kdy na ni zavítalo na více než 186 tisíc návštěvníků, jsme si byli jisti. Ale že upoutala takovou pozornost na mezinárodní úrovni, to je velice příjemný bonus,“ říká Richard Fuxa, předseda správní rady nadačního fondu nesoucího jeho jméno.
Na výstavě v Janově bude expozice rozdělena do devíti  sekcí dle tématu, stylu a ikonografie – divadlo, běžný život, ženské postavy, japonismus, zvířecí svět, drahokamy, čas, květinové téma a oděvy.
Kurátorem části výstavy, která je věnována Alfonsu Muchovi, je Karel Srp, který je rovněž stálým kurátorem sbírky. Vystavené dekorativní umění pak kurátorsky zaštítila Stefania Cretella, teoretička užitého
Výstavu v Janově organizuje Palazzo Ducale Fondazione per la Cultura di Genova, Palazzo Reale v Miláně a 24 Ore Cultura - Gruppo 24 Ore, ve spolupráci s Nadačním fondem Richarda Fuxy a Centro di RICERCA Rossana Bossaglia, a Odborem kultury a civilizace veronské univerzity. Výstava se koná pod záštitou hlavního města Prahy.

Sbírka Ivana Lendla
Nejucelenější sbírku plakátů českého secesního velikána Alfonse Muchy se podařilo zkompletovat bývalému světovému tenistovi Ivanu Lendlovi, pro kterého jednotlivé originální kusy po celém světě po dobu mnoha let objevoval renomovaný kurátor Jack Rennert. Téměř sisyfovská práce byla odměněna ojediněle rozsáhlou sérií plakátů, která nemá v žádných jiných soukromých sbírkách obdoby.
Část sbírky mohli obdivovat návštěvníci výstavy Cesta ku slavě, která se konala v roce 2014 v Mirbachově paláci Galerie města Bratislavy, a to v rámci expozice retrospektivního průřezu Muchovy tvorby, která zahrnovala zejména jeho malby a kresby. U této příležitosti zapůjčil Nadační fond Richarda Fuxy pět Muchových děl – Zima, Pantheon české hudby, Princezna Hyacinta, Slovanská epopej a 10. výročí vzniku Československa.

Alfons Mucha e le atmosfere art nouveau,

Palazzo Ducale (Dóžecí palác), Janov, od 30. 4. 2016 do 18. 9. 2016

www.palazzoducale.genova.it


Foto:repro nadace


poslat e-mailemSANQUIS PLUS
GALERIE SANQUIS
ORBIS PICTUSPORADNA