Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Headers and client library minor version mismatch. Headers:100512 Library:30308 in /www/doc/www.sanquis.cz/www/config.php on line 8
SANQUIS - odborný a společenský časopis pro lékaře


LADA, cukrovka, jež čeká na probádání

Jste zdraví, štíhlí a diagnóza diabetu zrovna u vás lékaře překvapila? Nová forma diabetu se skrývá za 2. typ, jeho podstata je ale jiná. Pozdní autoimunitní diabetes dospělých se vyvíjí pozvolna a dlouhodobě, proto je zprvu těžko rozpoznatelný. A klíč k jeho léčbě? Zatím otázka bez přesné odpovědi.

Zdroj: ulekare.cz, www.diabetesforecast.org

Oficiální pojmenování pro diabetes 1,5. typu je LADA, z anglického late-onset autoimmune diabetes of adults – pozdní autoimunitní diabetes dospělých. Je správnou diagnózou zhruba u 10 % lidí léčených pro cukrovku 2. typu. Abychom pochopili, co jej odlišuje od cukrovky 1. a 2. typu, pojďme si stručně shrnout podstatu všech tří nemocí:
Diabetes 1. typu začíná v dětství. Je to autoimunitní choroba – tělo samo zničí buňky ve slinivce, které produkovaly inzulin. Ten pak chybí a musí být uměle dodáván.
Cukrovka 2. typu se obvykle objeví až v dospělosti. Podstatou je snížená citlivost tkání na inzulin, který se však v těle vytváří. Léčebně tedy (alespoň zpočátku) stačí zvýšit jeho produkci nebo citlivost tkání, případně zvýšit vylučování glukózy. K tomu se využívají pilulky, tzv. perorální antidiabetika.
LADA se objevuje v dospělosti. Vzniká kvůli zničení buněk tvořících inzulin vlastním imunitním systémem, stejně jako u cukrovky 1. typu.

Pravdu odhalí krev
Pozdní autoimunitní diabetes dospělých (LADA) nejspíš nebude vzácné onemocnění, je však poměrně nově objevené a málo probádané. Proto se na něj často zapomíná. Jakmile se u dospělého člověka objeví zvýšená glykémie, je tendence považovat jej za diabetika 2. typu. Podle toho také začne být léčen, nejčastěji některým typem perorálních antidiabetik. Ta ale nemohou jedinci s LADA, kterým chybí inzulin, dlouhodobě stačit. Pokud lékař či pacient pojmou podezření, že se o klasickou „stařeckou cukrovku“ nejedná, ověření diagnózy není složité. Postačí krevní testy, ve kterých jsou u osob s LADA nalezeny:
nižší hladina C-peptidu (části inzulinu),
protilátky proti buňkám slinivky břišní,
několik dalších skupin protilátek proti vlastním strukturám organismu.
Největší pravděpodobnost nálezu LADA je u štíhlých a fyzicky aktivních lidí, u kterých byl vznik diabetu překvapivý. Není to však pravidlem.

Pomalý vývoj může zmást
Bohužel v praxi není všechno tak jednoznačné, jak to v teorii vypadá. Pozdní autoimunitní diabetes dospělých se vyvíjí velmi pozvolna a dlouhodobě, proto je zprvu těžko rozpoznatelný. V počátečních stadiích dokonce příznivě reaguje na léčbu perorálními antidiabetiky, a diagnóza cukrovky 2. typu se tedy jeví jako správná. Úplná závislost na inzulinu, která u diabetika 1. typu existuje už v momentě diagnózy, se v případě LADA může vyvíjet i roky.

Správná diagnóza = správná léčba
Zpočátku je léčba obou „dospělých diabetů“ v podstatě stejná: dieta, pohyb a pilulky. Má pak vůbec smysl vědět, zda máte pozdní autoimunitní diabetes dospělých, nebo ne? Má, a to hlavně pro budoucnost, tvrdí vědci. Japonská studie z roku 2008 ukázala, že podávání inzulinu ještě v době, kdy se jej v těle určité množství vytváří, může u pacientů s LADA oddálit vývoj úplné závislosti na inzulinu. Zároveň jsou ve vývoji léčiva pro terapii a prevenci cukrovky 1. typu, která, pokud se ukážou jako účinná, by mohla fungovat i proti LADA. Nicméně je zřejmé, že přesný klíč k léčbě LADA ještě musí vědci hledat.

Foto: freeimages.com


poslat e-mailemSANQUIS PLUS
GALERIE SANQUIS
ORBIS PICTUSPORADNA