Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Headers and client library minor version mismatch. Headers:100512 Library:30308 in /www/doc/www.sanquis.cz/www/config.php on line 8
SANQUIS - odborný a společenský časopis pro lékaře


Jak se vyhnout alergii na arašídy?
www.bbc.com  


Ve Velké Británii a Spojenýchstátech je každý rok nově diagnostikováno dvacet tisíc dětís alergií na arašídy. „Toto číslo se v letech 1995 až2005 ztrojnásobilo. Bohužel ne vinou lepších diagnostickýchtestů, ty zůstávají stále stejné, konstatuje profesorGideon Lack, který se pokusil v rámci nejnovější studie v KingsCollege v Londýně ověřit, že této alergii lze čelitprotiútokem - tedy konzumací jídel, jejichž součástí jsouarašídy, v raném věku.

 Jezte arašídy, ale...

Už v roce 2015 provedli londýnštívědci studii, která naznačovala, že konzumace arašídů v ranémvěku by - ač to vypadá na první pohled nesmyslně - mohla omezitriziko alergie až o 80%. Nyní se ukazuje, že tento postup by mohldokonce docílit dlouhodobější resistenci dítěte proti tétoalergii. A to i v případě, že se pak arašídům dlouhodoběvyhýbá.

Novástudie, jež byla založena na předchozích výsledcích King´sCollege v Londýně, byla realizována pod hlavičkou NewEngland Journal of Medicine (britský týdeník, který publikujenovinky ve vědě a výzkumu) a zaměřila se na 550 dětínáchylných k alergii na arašídy, přičemž část z nich sev roce věku živila pouze mateřským mlékem, zatímco druhékonzumovaly příležitostně i potraviny, jejichž součástí jsouarašíny (například arašídové máslo atd.).

Díkypředchozí studii výzkumníci mohli sledovat stejnou skupinu dětía věděli tedy o nich, že kdyby se jim poměrně brzy podávaly vjídle malé dávky arašídů, mohly by získat na jisté odolnostiproti alergenům, svůj výzkum však časově ještě rozšířili.Došli posléze k závěru, že pokud je dítě vystavenoarašídům v prvních jedenácti měsících života, můžesi v pěti letech dovolit je úplně přestat jíst a přesto poroce stále není alergické. „To ukazuje, že většina dětí sidokázala vytvořit resistenci a že se tedy jedná o dlouhodobouochranu,“ říká vedoucí studie, profesor Gideon Lack. Podle jehonázoru vznikl problém s alergií na arašídy vlastně uměle - jeodvozen z  celosvětově rozšířeného strachu z potravinovýchalergií. „Pokud tento alergen rodiče zcela vynechají vjídelníčku batolete, dítě si nedokáže vytvořit toleranci,“konstatuje. „Naše studie prokázala, že sledované děti, ježběžně jedly od mala potraviny s arašídami, ve svých šestiletech netrpěly žádnou alergií - a to ani přesto, že searašídům posledních dvanáct měsíců vyhýbaly.“
ProfesorLack si ale myslí, že je potřeba pokračovat ve zkoumání, zda sealergie neprojeví ještě po delší době. 


Foto: freeimages.com


poslat e-mailemSANQUIS PLUS
GALERIE SANQUIS
ORBIS PICTUSPORADNA