Testosteron chrání proti depresi
 

www.alphagalileo.org
Alpha Galileo

Mužský pohlavní hormon testosteron má zřejmě antidepresivní účinky, zjistili američtí vědci. Nyní začínají odhalovat přesný mechanismus jeho působení.
Ve srovnání s ženami se vyskytuje u mužů dvakrát méně afektivních poruch a depresí. Muži, kteří však trpí hypogonádismem, tedy ti, jejichž tělo tvoří málo nebo žádný testosteron, jsou na tom co do náchylnosti k depresím a úzkostem stejně jako ženy. Naopak hormonální substituční terapie pomocí testosteronu prokazatelně zlepšuje náladu. Tato fakta jsou vědcům známa již delší dobu, avšak pro vývoj účinných antidepresiv je nutné poznat přesně mechanismus, jakým testosteron organismus ovlivňuje.
 

Platí jenom pro samce
Objev specifické nervové dráhy, která umožňuje testosteronu ovlivňovat mozek, nyní oznámili američtí badatelé z Floridské univerzity Nicole Carrier a Mohamed Kabbaj. Své výsledky zveřejnili v odborném časopise Biological Psychiatry.  
Vědci pomocí experimentů na myších prokázali, že vykastrování myších samců vede k rozvoji příznaků deprese. Potvrdili též, že po podávání dávek testosteronu známky deprese znovu odezněly. Výzkumný tým zároveň odhalil i signální dráhu, která tento příznivý účinek testosteronu dovede do mozku – a právě na její ovlivnění by měly cílit antidepresiva budoucnosti, upozorňují autoři studie.
Příznivé účinky testosteronu se však, jak rovněž prokázaly experimenty, projevují jen u myších samců, nikoli u samic. Pro ženy tak tato terapeutická cesta nebude.
 poslat e-mailemSANQUIS PLUS
GALERIE SANQUIS
ORBIS PICTUSPORADNA