Vyšetření na mamografu může vést ke zbytečné léčbě
 

Harvard School of Public Health
www.hpsh.harvgard.edu
Rutinní vyšetření na mamografu – dlouho považované za základní nástroj pro odhalení raných stádií rakoviny prsu – ve skutečnosti vede k neopodstatněnému počtu diagnóz nebo k nesprávné a nadbytečné léčbě, tvrdí norští vědci. Mnohé nálezy jsou totiž neškodné a nevedly by k rozvoji rakoviny a úmrtí pacienty. Na základě studie, která sledovala téměř 40 tisíc norských žen, odhadují vědci, že 15 až 25 případů bylo diagnostikováno zbytečně.

Mamografie nemusí být odpovídajícím nástrojem pro odhalování rakoviny prsu, neboť nedokáže rozlišit progresivní a neprogresivní nádory, tvrdí Mette Kalager z norské Telemark Hospital. Radiologové jsou trénovaní, aby nalezli i ten nejmenší nádor. Snahou je detekovat a vyléčit co nejvíce případů rakoviny. Avšak tato bohulibá snaha podle autorů studie zveřejněné v Annals of Internal Medicine vede k tomu, že diagnóza je identifikována i u žen, u kterých by se příznaky rakoviny prsu nikdy neobjevily.

Zbytečná léčba?
Ačkoli mnoho odborníků s těmito závěry rozhodně nesouhlasí a je o přínosech vyšetření na mamografu přesvědčeno, autoři norské tvrdí, že moderní účinné léky hrají důležitější roli než screening a že falešná diganóza způsobí mnoho stresu a vede ke zbytečné léčbě, která zahrnuje biopsii, chirurgický zákrok, chemoterapii či hormonální léčbu. V mnoha případech by se podle Kalager příznaky zhoubného nádorového onemocnění nikdy nerozvinuly. „Ženy by měly mít informace jak o potenciálním přínosu mamografie, tak o případných negativech,“ tvrdí vědkyně. 
Vědci analyzovali data o 40 tisíci ženách s invazivním nádorem prsu a sledovali, zda se po zahájení screeningového programu snížil počet nemocných s rozvinutou diagnózou. Avšak tento efekt se podle nich neprokázal. Naopak, jak je přesvědčena Kaleger, mnoho žen podstoupí na základě vyšetření na mamografu léčbu, která není nutná.
 poslat e-mailemSANQUIS PLUS
GALERIE SANQUIS
ORBIS PICTUSPORADNA