Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Headers and client library minor version mismatch. Headers:100512 Library:30308 in /www/doc/www.sanquis.cz/www/config.php on line 8
SANQUIS - odborný a společenský časopis pro lékaře


Nedostatek spánku u dospívajících může zvýšit riziko cukrovky
 

Zdroj: www.eurekalert.org

Podle Jordana Gainese, neurologa z Pennsylvania State University, je spánek v dospívání důležitý víc, než by se mohlo jevit. To, kolik hlubokého NREM spánku absolvuje dospívající chlapec , by mělo také určit, zda se u něj v budoucnu vyvine nebo nevyvine inzulínová resistence, která vede k cukrovce. Chlapci, kteří během dospívání málo spí a trpí tedy nedostatkem hlubokého spánku v dospívání, vykazují vyšší rizikové faktory pro onemocnění cukrovkou než ti, kteří si délku hluboké fáze spánku zachovali z dob dětství. Kromě cukrovky prvního a druhého typu by je mohla ohrozit vyšší hladina viscerálního tuku a poruchy pozornosti.

Hluboká NREM fáze spánku, známá také jako delta fáze, je zapojena do fyzické i psychické regenerace po bdění a také do konsolidace paměti. Zatímco předcházející americký výzkum ukázal, že  objem této fáze spánku klesá s věkem, tato studie se soustředí na neurologické a psychické důsledky jejího úbytku. „Víme, že pokud máme nedostatek spánku, množství vln delta fáze se zvětší, aby nahradilo chybějící odpočinek. Také ale víme, že čím jsem starší, tím těchto fází ubývá. Nejrychleji v pubertě. Proto není překvapivé, že metabolické a kognitivní procesy jsou v tomto vývojovém stádiu ovlivněny právě delta fází,.“ říká Gaines z College of Medicine v Penn State.
Předmětem jeho studie bylo především objasnit dlouhodobé dopady úbytku delta fáze spánku v procesu přechodu od dětství do dospělosti. Výzkum zahrnoval 700 dětí ve věku pěti až dvanácti let, posléze  421 z nich vědci sledovali i během dospívání. Mezi těmito teenagery bylo přes 50% mužů. Na začátku a na konci studie byli všichni účastníci také sledování ve spánku.
Gaines zjistil, že u chlapců byla větší ztráta delta fáze spánku spojena s inzulinovou rezistencí a poruchami pozornosti. Nicméně u dívek se žádný s těchto problémů neobjevil. „Je potřeba provést ještě další studie a na jiných věkových skupinách, abychom mohli s určitostí prokázat souvislost mezi nedostatkem NRME fází spánku a předpoklady pro onemocnění cukrovkou, vysvětluje Gaines. Než se tak stane,  nejlepší, co můžeme udělat, je snažit se dodržovat pravidelný životní rytmus - a to od dětství až do vyššího věku, abychom ještě neumocňovali automaticky se zvyšující úbytek spánku, který způsobuje přirozený proces stárnutí.
Foto: fr.freeimages.com


poslat e-mailemSANQUIS PLUS
GALERIE SANQUIS
ORBIS PICTUSPORADNA