Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Headers and client library minor version mismatch. Headers:100512 Library:30308 in /www/doc/www.sanquis.cz/www/config.php on line 8
SANQUIS - odborný a společenský časopis pro lékaře


Dětská obezita versus trombóza
 

Hospital Pediatrics, únor 2016
Více na www.eurekalert.org   

Američtí vědci z Wake Forest Babtist Medical Center prokázali souvislost mezi obezitou a tvorbou sraženin v krevním řečišti u dětí a dospívajících. Zatímco u dospělých je už dávno obezita považována za důležitý faktor, jenž může ovlivnit rozvinutí hluboké žilní trombózy, předchozí studie zabývající se dětmi vykazovaly nejasné výsledky. Vědci z Wake Forest Babtist center v Severní Karolině však předkládají jednoznačné statistiky a definují obezitu jako zásadní nebezpečí pro děti. Jejich poznatky byly publikovány v nejnovějším čísle časopisu Hospital Pediatrics.
 

„Jde se o významný objev, výskyt hluboké žilní trombózy u mladých lidí se dramaticky zvýšil za posledních dvacet let a dětská obezita zůstává ve Spojených státech vysoce rozšířená,“ vysvětluje vedoucí výzkumu, Elizabeth Halvorson, pediatrička na Wake Forest Babtist center v Severní Karolině. Se svými kolegy sestavila tabulku pacientů, kteří byli hospitalizování ve Wake Forest Baptist´s Brenner Children´s Hospital od ledna 2000 do září 2012. Mezi nimi pak nelezli 88 pacientů ve věku od 2 do 18 let s potvrzenou hlubokou žilní trombózou, přičemž 37% z nich bylo obézních. Po odečtení ostatních rizikových faktorů, mezi nimi třeba otravy krve a času stráveného na jednotce intenzivní péče, byla nalezena malá, avšak statisticky významná spojnice mezi obezitou a trombózou, která při neléčení může způsobit akutní i chronické onemocnění. „Naše studie prezentuje data z jedné instituce na relativně malé skupině dětí, nicméně ukazuje jasné spojení mezi trombózou a obezitou. Teď je třeba zkoumat tento problém ve větším rozsahu,“ dodává Halvorsonová.  Spoluautory studie jsou   Sean Ervin, M.D., Ph.D., Thomas Russell, M.D., Joseph Skelton, M.D., Stephen Davis, M.A. a John Spangler, M.D., všichni z centra Wake Forest Baptist.
 


poslat e-mailemSANQUIS PLUS
GALERIE SANQUIS
ORBIS PICTUSPORADNA