Nestřídmé pití alkoholu vede k hypertenzi
 

Journal of Adolescent Health, únor 2016
Zdroj:  www.eurekalert.org

Mladí lidé kolem dvaceti let, kteří pravidelně pijí nadměrné množství alkoholu. mají vyšší krevní  tlak. Tím se vystavují nebezpečí, že se u nich později rozvine hypertenze, jež zkomplikuje nebo ohrozí zásadně jejich další život. Výsledky nejnovější studie z University of Montreal Hospital Research centre to jednoznačně dokazuje.
 

Opojení alkoholem
Nadměrná spotřeba alkoholu, již vědci definují jako konzumaci pěti a více sklenic nebo skleniček alkoholických nápojů v průběhu necelých dvou hodin, je v posledních letech velmi rozšířená mezi mladými lidmi ve všech vyspělých státech světa. To dokazují také předchozí studie v Kanadě a USA, podle nich cca čtyři z deseti lidí kolem 20 let pravidelně pijí více alkoholu, než by měli. Nyní vědci také prokázali, že tento fenomén má negativní vliv na jejich zdraví a celkový stav  - způsobuje vyšší  krevní tlak, což může dovést v pozdějším věku až k  hypertenzi a chronickým chorobám s ní spojeným. „Zjistili jsme, že krevní tlak lidí ve věku mezi 20 a 24 lety je o dva až čtyři mililitry rtuťového sloupce vyšší než u lidí, co s alkoholem šetř, “ říká Jennifer O´Loughlin, vedoucí studie publikované v Journal of Adolescent Health.
 Data, včetně systolického krevního tlaku, byla sesbírána od 756 dvacetiletých účastníků studie závislosti na nikotinu, která sledovala od roku 1999 kolem 1200 lidí z různých sociálních skupin v Montrealu, a pak ještě jednou se opakovala po čtyřech letech. Systolický krevní tlak by se měl držet v hodnotách pod 140 milimetrů rtuťového sloupce. Pokud vystoupá nad 140 / 90 jedná se o vysoký krevní tlak.
 „Naše výsledky ukazují, že více něž jeden ze čtyř konzumentů většího množství alkoholu splňuje kritéria pro pre-hypertenzi (t.j. systolický krevní tlak mezi 120-139 milimetry). Jedná se o problém, neboť tento stav může v budoucnu velmi rychle přejít v hypertenzi, která může způsobit srdeční onemocnění a předčasnou smr, “ dodává O´Loughlin.   

Nezvratné změny?
Studie kromě jiného také prokázala, že 85% lidí, kteří hodně pijí ve dvaceti letech, pije nadměrně i o čtyři roky později. Přesto se jejich chování může změnit. Proto se vědci nyní hodlají zaměřit na to, zda tito lidé budou mít vyšší krevní tlak i ve třiceti letech. Právě s rostoucími povinnostmi v práci a založením rodiny by se mohlo množství alkoholu upravit.  Zde se nabízí otázka, zda abstinence zvrátí změny způsobené v předchozích letech a nebo zda existuje jedno konkrétní kritické období, kdy zvýšení krevního tlaku tímto způsobem zvláště nebezpečné a může navodit nezvratné změny v organismu.

Foto: freeimages.com






poslat e-mailem



SANQUIS PLUS




GALERIE SANQUIS




ORBIS PICTUS



PORADNA