Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Headers and client library minor version mismatch. Headers:100512 Library:30308 in /www/doc/www.sanquis.cz/www/config.php on line 8
SANQUIS - odborný a společenský časopis pro lékaře


USA zakazují peelingové přípravky
 

Syntetické částice se v dnešní době přidávají do mnoha kosmetických produktů, včetně sprchových gelů a zubních past. Zatímco v našem povědomí figurují jako užiteční čističi pórů nebo prostředky na bělení zubů, mají i svůj negativní aspekt. Pro člověka jsou při požití škodlivé, mají vliv na trávení a mohou přivodit až hormonální nerovnost, která může ovlivnit reprodukční orgány. Nový zákon, nedávno podepsaný Barackem Obamou, zakazuje proto výrobu a prodej jakýchkoliv smývatelných kosmetických přípravků, které obsahují tyto částice. Platit by měl začít v červenci 2017.
Foto ilustrační: Freeimages.fr

Zdroj:  www.cnn.com ,   www.usnews.com 

Syntetické částice se v dnešní době přidávají do mnoha kosmetických produktů, včetně sprchových gelů a zubních past. Zatímco v našem povědomí figurují jako užiteční čističi pórů nebo prostředky na bělení zubů, mají i svůj negativní aspekt. Pro člověka jsou při požití zdraví škodlivé, mají vliv na trávení a  mohou vést až k hormonální nerovnosti, která může ovlivnit reprodukční orgány. 
Tím bohužel problémy nekončí. Jako syntetické částice jsou definovány plastové partikule do 5 mm a menší velikosti. Takto malé částečky snadno projdou filtrací a v čističkách se dostávají do užitkové vody. Ta končí na polích a loukách, kde vstupuje do vodního řečiště.  Poslední měření, které bylo publikováno časopise v Enviromental Science and Technology, ukázalo, že denně je do vody vypuštěno přes osm miliard syntetických částic. To odpovídá ploše tří set klasických tenisových hřišť. Navíc se  kvůli malé velikosti tyto částečky špatně detekují a někteří mořští živočichové si je pletou s potravou. Jak konstatovali výzkumníci, kteří bádají v vodách světových oceánů, syntetické částice byly nalezeny v ústřicích, mušlích, rybách, ale také v mořské soli. Vědci se nyní snaží zjistit, zda chemikálie z těchto plastů mohou přejít na člověka, když bude konzumovat tyto mořské plody. Každopádně už dnes představuje zamoření mořské vody těmito odpady vážně nebezpečí pro životní prostředí a podmořskou faunu i flóru.
Nový zákon, nedávno podepsaný Barackem Obamou, zakazuje výrobu a prodej jakýchkoliv smývatelných kosmetických přípravků, které obsahují tyto částice. Platit by měl začít  v červenci 2017.  poslat e-mailemSANQUIS PLUS
GALERIE SANQUIS
ORBIS PICTUSPORADNA