předchozí číslo následující číslo ročníky

SANQUIS - číslo 93/2011
téma:
Léčba bolesti - nové poznatky
Diabetická retinopatie 

Vážení návštěvníci našich webových stránek, následující přehled obsahuje výběr z článků z časopisu SANQUIS. 




Obsah časopisu

Editorial (93/2011)
Irena Jirků   
„Bolí mě, že trpíš takovou nejistotou, a věřím, že to je další důvod, proč bys do toho měl vložit všechno. Buď jedno, nebo druhé. Buď se staneš dobrým právníkem, nebo opravdovým malířem, ale nesmí se z tebe stát nerozhodný tvor v plášti poskvrněném barvami,“ píše z Paříže Emile Zola v polovině 19. století svému příteli Paulu Cézannovi.
celý článek >>

Iluze a vize Jana Vojty (93/2011)
Jana Nekolová   
Koncem roku 1983 se cestou domů malíř zastavil v Národním divadle. V té době se rekonstruovalo. „Byly tam jen obvodové zdi, sedl jsem si do první galerie na zábradlí, koukal do prázdné díry a omlouval se dědovi, že chci opustit českou hroudu.“
 
celý článek >>

Play v Techmanii
redakce   
Hravá výstava Petra Nikla a spol. cestuje po zemích českých a moravských. Po úspěšné „misi” v Praze a Brně teď míří do plzeňské Techmanie.
celý článek >>

Iluze a vize Jana Vojty
Jana Nekolová   
Koncem roku 1983 se cestou domů malíř zastavil v Národním divadle. V té době se rekonstruovalo. „Byly tam jen obvodové zdi, sedl jsem si do první galerie na zábradlí, koukal do prázdné díry a omlouval se dědovi, že chci opustit českou hroudu.“
celý článek >>

Radost z hudby
Jana Nekolová   
„Skládám složitou hudbu, která ale vůbec nezní složitě,“ říká izraelský kontrabasista, skladatel a zpěvák Avishai Cohen. Možná právě v oné jednoduchosti tkví jeho úspěch.
celý článek >>

Petr Sís o ptácích
Irena Jirků   
„Odjakživa nesmírně rád maluji obrazy létání – svobody – a ptáků. Jsou to ptáci všecho druhu: ptáci s lidskými tvářemi, rybí ptáci, hadí ptáci. Umisťoval jsem je do svých animovaných filmů, na plakáty, obaly desek i na ilustrace,“ píše na závěr své nejnovější knihy Petr Sís.
celý článek >>

Světlo obrazů
Eva Bobůrková   
Videoprojekce, performance, instalace, všechno to moderní umění až neumění je nyní k vidění na 54. ročníku slavného benátského Bienále. A jako již několik let, i letos „nové umění“ spolehlivě přebíjí klasickou tvorbu. Jsou tu však významné výjimky.
celý článek >>

V hlavě mám drama
Jana Nekolová   
Je vtipná, často a ráda se směje, přesto jí režiséři, divadelní i filmoví, osazují do dramatických rolí. Asi mám drama v hlavě. V naší rodině jsou samé silné ženské, takové trpitelky, říká herečka Eva Vrbková.
celý článek >>

Paříž chci ohromit jablky
Jana Nekolová   
Opravdu tvrdošíjný, potrhlý, fantasta,“ píše roku 1877 Le petit Parisien o Paulu Cézannovi. Ještě mnoho urážek si mistr z Aix vyslechne, než se mu na sklonku života dostane uznání. Na 80 pláten malíře vystavuje od 12. října Musée du Luxembourg v Paříži.
celý článek >>

Multi-kulti Postupim
Günter Bartoš   
Blízko Paříže stojí Versailles, blízko Londýna zase Windsor. Karel IV. jezdíval na Karlštejn. Reprezentativní rezidenci „stranou od hlavního města si vybudovali také pruští králové. V Postupimi, jen pár hodin jízdy koňmo na západ od Berlína.
celý článek >>

Sovětský špion britským rytířem
Karel Pacner   
Ve čtvrtek 18. října 2007 pasovala britská královna Alžběta II. bývalého podplukovníka rozvědky KGB Olega Gordijevského na Rytíře řádu svatého Michala a svatého Jiřího. BBC připomnělo, že stejným titulem se pyšní i legendární vyzvědač James Bond.
celý článek >>

Umění posledního odpočinku - megality v Koreji
Jan Pohribný   
Megalitické památky a pohřební mohyly jsou důležitým prvkem v mozaice poznání o tom, jak žili naši dávní předkové, jaké priority měla jejich společenství a jakou roli zde hrála smrt – přechod do jiné dimenze bytí.
celý článek >>

Mystérium emocí
Irena Jirků   
„Emoce byly, jsou a zůstanou pro nás záhadou,“ říká prof. MUDr. Cyril Höschl, DrSc. Jako psychiatr se lidskými city zabývá z profesionálních důvodů, často o nich však přemýšlí také jako soukromá osoba.
celý článek >>

Jak dnes léčíme bolest (93/2011)
prof. MUDr. Richard Rokyta DrSc.  
Třetina lidí trpí chronickou bolestí. Bolesti zad alespoň jednou za život musí snést více než 80 % z nás. Čísla jsou alarmující, bolest nás provází doslova na každém kroku, je také stále předmětem vědeckého zkoumání... Nejnovějšími poznatky z její léčby se zabýval letošní VII. Kongres evropské federace kapitol IASP (EFIC) Pain in Europe VII. v německém Hamburku.
celý článek >>

Diabetická retinopatie
MUDr. Milan Odehnal MBA  
Diabetická retinopatie (DR) je cévní onemocnění sítnice, které je oční komplikací cukrovky. V České republice je tato nemoc u lidí v produktivním věku hlavní příčinou praktické slepoty nebo těžkého poškození zraku. Protože incidence diabetiků neustále narůstá, stává se diabetická retinopatie závažným sociálně zdravotním problémem vyspělých zemí. 
celý článek >>

Nefetuju, tvořím
Günter Bartoš   
Vytočit misku na hrnčířském kruhu, potom natřít glazurou hliněné prasátko a pak rychle na cigáro. Cvrkot v keramické dílně v Koněšíně na Vysočině odpovídá mým představám, jak to asi chodí v takové malé manufaktuře.
celý článek >>

Káva, co léčí duši
Jana Vlková   
Nová kavárna pomáhá těm, kteří sami pomáhají – a to většinou pacientům z Thomayerovy nemocnice.
celý článek >>

Musíme si pomáhat
Günter Bartoš   
Pracují v nemocnicích či v sociálních ústavech, v kulturních institucích, v lesích, parcích i na pracovních táborech doma i v zahraničí. Vše činí zadarmo a radostně.
celý článek >>

Brno je zlatá loď aneb Jak je to s brněnskou divadelní alternativou
Vladimír Hulec   
V brněnské kotlině žil člověk již od pravěku, na území Brna se nacházela sídliště v době Velkomoravské říše. Kolem roku 1000 vznikla osada u brodu přes řeku Svratku (nynější Staré Brno), která dala městu jeho jméno. Od jedenáctého století zde stál břetislavský hrad, sídlo přemyslovského údělného knížete. V předhradí se vyvíjely české trhové vsi – jak na Starém Brně, tak kolem Horního (Zelného) trhu. Tak začíná historie města Brna.
Jak a kde ale začít s historií brněnské divadelní alternativy? Vydejme se tedy po stopách nejstaršího osídlení – nejprve na náměstí Zelný trh.
celý článek >>

Kde je JAZZ doma
Jana Nekolová   
Nejlepší čeští muzikanti v klubovém prostředí a celoroční hudební svátek jazzu. To je Agharta Jazz Centrum. Již 20 let.
celý článek >>

Alois Nebel
Jan Gregor   
Tvůrci a producent filmu Alois Nebel by si zasloužili metál za odvahu. Za to, že se pustili do tak drahého a náročného projektu: desítky animátorů překreslovaly po dvaadvacet měsíců natočenou hranou akci tak, aby se podobala původnímu komiksu Jaroslava Rudiše a Jaromíra Švejdíka.
celý článek >>

Kouzlo spočívá v tématu
Günter Bartoš   
Brněnský fotograf Evžen Sobek se stal známým klasickými černobílými dokumentárními fotografiemi. Tradiční byla i témata – romská komunita v Brně, klášter premonstrátů v Želivi, každodenní život na Hlučínsku. Poslední Sobkova výstava v Galerii 5. patro v Praze ukázala, že jeho umělecký vývoj směřuje od tradičního černobílého dokumentu k subjektivnější barevné fotografii. „Černobílé cykly získaly několik mezinárodních ocenění, víc se o nich mluvilo, ale barevně fotím už minimálně osm let. Obě techniky se nevylučují, najednou však dělat nejdou. Fotograf se přepne do určitého módu a podle něj vnímá realitu,“ říká Sobek.
 
celý článek >>

Ochlupení bližní
Stanislav Komárek   
 Hluboká „osudová spřízněnost“ lidí a vlků je pozoruhodná. Tato obávaná a nenáviděná šelma, která byla zejména pro pastevecká etnika a jejich stáda skutečnou zhoubou (Mongolové a Kazaši stahovali chycené vlky zaživa z kůže), hrála zcela klíčovou roli v mnoha mytologiích a „lykantropická“ bratrstva nedílně patřila k „mužským klubům“ starého Íránu, Dácie i Germánie.
celý článek >>

předchozí číslo následující číslo ročníky





poslat e-mailem



SANQUIS PLUS




GALERIE SANQUIS




ORBIS PICTUS



PORADNA