předchozí číslo následující číslo ročníky

SANQUIS - číslo 37/2005
téma:
Neurologie - abnormální pohyby
 

Vážení návštěvníci našich webových stránek, následující přehled obsahuje výběr z článků z časopisu SANQUIS. 




Obsah časopisu

Pozvánka (37/2005)
Odborný a společenský časopis pro lékaře SANQUIS mediální partner vás zve 13. – 16. září 2005 do Brna na
celý článek >>

Mezi Ruskem a Amerikou
Jefim Fištejn   
Odjaktěživa byla Amerika trnem v oku Evropě, a tedy i Rusku. Ztracená dcera nehorázně zbohatlá kdesi v dálavách, která odmítá pokleknout před rodiči v sebetrýznivém pokání.
celý článek >>

Zatím se nás to snad netýká...
Doc. MUDr. Martin Bojar CSc.  
Je to více než dva měsíce, co tsunami zalilo indonéskou provincii Aceh a „nepozorovaně“ se řítilo na pobřeží dalších států, jejichž bezstarostné vlády nedbaly varování, která byla nepochybně dostupná.
celý článek >>

Staré a nové paradigma medicíny
MUDr. Mgr. Jan Payne PhD.  
Když jsem zvolil výraz „paradigma“ do titulku svého článku, měl jsem na mysli slavnou knihu Thomase Kuhna o revolucích ve vědeckém poznání.
celý článek >>

Rozhovor s osobností - s prof. MUDr. Evženem Růžičkou, DrSc.,
Renata Červenková   
Jen zřídkakdy prozradí mailová doména na svého majitele nejen to, jakému oboru se věnuje, ale že má i smysl pro humor. Kdo ví, že profesor Evžen Růžička patří ke špičkovým znalcům extrapyramidových onemocnění, provázených zhusta třesem, toho musí doména „tremor“ přimět k úsměvu.
celý článek >>

Parkinsonova nemoc v ordinaci praktického lékaře
Prof. MUDr. Evžen Růžička DrSc.  
Parkinsonova nemoc je nejznámější chorobnou jednotkou ze skupiny extrapyramidových poruch.
celý článek >>

Stereotaktická funkční neurochirurgie u extrapyramidových pohybových poruch
MUDr. Dušan Urgošík CSc.   Prof. MUDr. Evžen Růžička DrSc.   As. MUDr. Robert Jech PhD.  
Stereotaxe neboli stereotaktická neurochirurgie je minimálně invazivní neurochirurgická metoda, která umožňuje malými operačními přístupy zasahovat v nitrolebním prostoru.
celý článek >>

Touretteův syndrom: Zlobivé, nebo nemocné děti?
Ondřej Fiala    Prof. MUDr. Evžen Růžička DrSc.  
Touretteův syndrom je vrozené neurologicko-psychiatrické onemocnění začínající v dětství, k jehož základním příznakům patří pohybové a zvukové tiky.
celý článek >>

Huntingtonova nemoc: (gen)etické problémy a úskalí
prim. MUDr. Jana Židovská CSc.   As. MUDr. Tereza Uhrová    As. MUDr. Jan Roth    MUDr. Jiří Klempíř   
Huntingtonova nemoc (HN) je poměrně vzácné (vyskytuje se v poměru cca 1:15 000) dědičné onemocnění centrální nervové soustavy.
celý článek >>

Spánek a abnormální pohyby
Prof. MUDr. Karel Šonka DrSc.  
Zdravý spánek si každý oprávněně představuje jako období motorického klidu. Snížení intenzity pohybu je spolu se snížením reaktivity na vnější podněty základním pozorovatelným znakem spánku.
celý článek >>

Pohyb a jeho poruchy ve funkčním zobrazení mozku
As. MUDr. Robert Jech PhD.  
Povrch Země je zmapován téměř dokonale, existuje již jen málo míst, kam lidská noha ještě nevkročila. Naproti tomu mapování lidského mozku, přestože udělalo za posledních sto let významný pokrok, je stále ve stadiu hledání, porovnávání a revidování „starých“ map.
celý článek >>

Poruchy chůze a pády
Prof. MUDr. Evžen Růžička DrSc.  

Poruchy chůze a pády jsou téměř pravidelným doprovodem stárnutí. Podle zahraničních statistik má obtíže s chůzí až 50 % starších lidí.

celý článek >>

Pohybové postižení Maxe Švabinského: esenciální tremor
Prof. MUDr. Evžen Růžička DrSc.  
Max Švabinský (1873-1962), jeden z nejvýznamnějších českých výtvarných umělců dvacátého století, trpěl pohybovým postižením, třesem rukou, který zejména v posledních letech života poznamenal jeho písmo - názorným příkladem jsou podpisy na známých Švabinského grafických listech, které dodnes zdobí mnohé veřejné prostory i stěny domácností.
celý článek >>

Bílý dům nad Vltavou
Irena Jirků   
Stojí na Zbraslavi od roku 1909. Smetanově bílá vila s velkou terasou, spoustou pergol a zahradou, kterou tehdy vedla topolová alej až ke stanovišti parníků.
celý článek >>

K lásce krůček kolibříka (37/2005)
Petr Cincibuch   
Neděle 12. prosince 2004, večer. Parkuji na Hradčanském náměstí a zdolávám v lakovaných botách dláždění před Matyášovou bránou. V oknech levého křídla Pražského hradu, Rothmayerově sále a přístupové chodbě k Španělskému sálu se svítí. Připravuje se Koncert pro Audabiac a já mám o tom přinést reportáž.
celý článek >>

Benjamin Kuras: Když píšu, tak mi to zní
Irena Jirků   
Mohlo by se o něm říct, že je mužem několika podob, jimž je společný smysl pro humor, elegantní nadhled a talent vyjadřovat se psaným slovem.
celý článek >>

Wald Acceptance
Benjamin Kuras   
„Jako psa ke kandelábru je vztah novináře k politikovi,“ napsal už někdy v 30. letech dvacátého století nestor americké politické žurnalistiky Henry Louis Mencken, jemuž vděčím za objev, že neexistují žádné důvody, proč by kdokoli měl být vůči politikům zdvořilý, tím méně uctivý či dokonce bázlivý.
celý článek >>

Proč ne?
Rudolf Adler   
S Eliškou Junkovou jsem se seznámil někdy na konci roku 1980 nebo hned na začátku roku následujícího. Byla to podivná doba. V zemi vládlo normalizační nehybno a pusto. Propadali jsme skepsi a přestávali věřit, že by se něco skutečně podstatného mohlo změnit k lepšímu.
celý článek >>

Rudolf Kundera: český osud
Irena Jirků   
V jihofrancouzském městečku Cassis zemřel 9. ledna 2005 malíř Rudolf Kundera. Patřil k proslulému brněnskému rodu, oproti svým dvěma příbuzným - spisovateli Milanovi a básníku Ludvíkovi - však nebyl v Čechách a na Moravě ani oslavován, ani zatracován, natožpak citován ve slovnících či učebnicích.
celý článek >>

Setkání ...s Terezou Podařilovou: Vůně divadla mě vždycky dojme
Irena Jirků   
Tanec je její vášeň, povolání, život... Prostě všechno. To přiznává - s radostí. A nad bolestí, problémy či pochybami, které jí náročná profese také občas přináší, jen mávne rukou.
celý článek >>

Svět podle Daniela Dvořáka
Irena Jirků   
Nedávno mu bylo padesát let. Své narozeniny oslavil v Galerii Mánes výstavou, kterou nazval 50:50 - fifty fifty.
celý článek >>

Josef Sudek fotograf na celý život
V Císařské konírně Pražského hradu se nyní a až do 20. března koná výstava fotografií Josefa Sudka nazvaná Smutná krajina. Nabízí setkání s méně známou, téměř „disidentskou“ tvorbou umělce, jehož dílo se těší trvalé a široké oblibě.
celý článek >>

předchozí číslo následující číslo ročníky





poslat e-mailem



SANQUIS PLUS




GALERIE SANQUIS




ORBIS PICTUS



PORADNA