ARCHITEKTURA

Dokumentární film v Jihlavě
Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava je místem objevování nových tvůrců i neznámých filmů, místem rozostřujících se hranic mezi dokumentárním, hraným či experimentálním filmem. Do programu bylo letos zařazeno 310 snímků a dalších 26 nabídne divákům program Dokument ČT. V soutěžních sekcích bude uvedeno 45 filmů ve světové, 11 v mezinárodní a 2 v evropské premiéře.

celý článek >>

Loreta a Dientzenhofferové

Tak jako je dnes Loreta jednou z nejvýznamnějších dominant Prahy, jsou Dientzenhofferové stále nejvýznamnější architekti v Českých zemích. Jak by Loreta vypadala, kdyby si s nimi nikdy nesetkala? O tom vypráví hlavní výstava v areálu známého kostela.
 


celý článek >>

Když hudba vstoupí do chrámu
Irena Jirků   

Když slavní architekti Dientzenhofferové stavěli na Broumovsku z pověření benediktinů soubor vesnických kostelů, nemohli vědět, že jednou bude hudba bojovat za tyto unikátní stavby. Záchrana dědictví po předcích – tato myšlenka opět prolíná celým 11. ročníkem festivalu Za poklady Broumovska.


celý článek >>

Jak se stavělo za Karla IV.

Výstava v Národním technickém muzeu se soustřeďuje na stavební techniky ve 14. století, zobrazuje zákulisí kulturního rozmachu za vlády Karla IV., jemuž dominovaly monumentální gotické stavby. Návštěvníci si mohou prohlédnout řadu technických vymožeností doby, včetně funkční repliky dřevěného jeřábu na lidský pohon, dozvídají se, jak se stavěly základy mostů pomocí beranidel či jak se budovalo středověké pražské opevnění, které se později ukázalo jako nejdůležitější stavba Prahy.


celý článek >>

Benediktinská architektura objektivem Martina Steckera
Irena Jirků   

Klášter Saint-Michel de Cuxa ve francouzském regionu Pyrénées-Orientales, Monasterio de San Juan na španělské, tedy aragonské straně Pyrenejí, anebo ještě o několik století starší Saint Benoit sur Loire... Fotograf Martin Stecker podnikl netradiční cestu po Evropě, při níž se soustředil na podoby a rysy benediktinské architektury, jež v každém místě ovlivňovala po celá staletí život lidí i krajinu. Výstava nazvaná Sanctus Beneditctus je v Lapidáriu kláštera v Broumově otevřena do 18. září. Jak jinak, i tuto skvostnou stavbu vybudovali benediktini.


celý článek >>

Sochy v pražských ulicích

Sedmimetrový Otazník plující na hladině Vltavy, jehož autorem je japonský umělec Junichiro Ishii, či tajemné postavy Kokonů ve Františkánské zahradě, které vytvořil Mexičan Alberto Aragón Reyes. Anebo železná monstra jakoby z jiných planet, jež před výstavním pavilonem v Holešovicích postavil Čestmír Suška...  Na mnoha pražských místech se až do konce září můžete setkat se současným sochařským uměním. Druhý ročník festivalu SCULPTURE LINE představuje práce renomovaných domácích i zahraničních autorů, jež v kontextu pražských ulic získávají na dalším rozměru. A příběhu.


celý článek >>

Miloš Urban: Splynutí spisovatele s postavou? To se mi stává často
Irena Jirků   
V bývalém lomu nedaleko Zbraslavi vyrostlo hlavní město Evropy. Je moderní, zcela soběstačné, dokonalé, ale nežije. Ani neumírá. Čeká. Na koho? Miloš Urban se při psaní svého posledního románu inspiroval skutečným projektem neskutečné metropole.

celý článek >>

Berlín jako nový Řím
Günter Bartoš   
Hitler chtěl přestavět Berlín na „Welthauptstadt Germania“, hlavní město světa, nový Řím. Naštěstí to nestihl. Obludná nacistická architektura se v Berlíně dochovala jen v několika ukázkách. 

celý článek >>

Za Ježíšem na Golgotu
Günter Bartoš   
Lidová pobožnost křížové cesty přetvořila kopce a návrší v symbolickou Kalvárii.

celý článek >>

Elegantní chrámy smrti
Günter Bartoš   
Krematoria v Bratislavě a Pardubicích představují v kontextu československé architektury mimořádné stavby.

celý článek >>

UFO na Sněžce
Günter Bartoš   
„Hlas zvonů večerních potkával se z krajů českých i z roviny slezské na temenu hory...“ Tak v roce 1833 popsal Karel Hynek Mácha své pocity na nejvyšší české hoře. Dnes se na stejném místě potkávají signály mobilních operátorů.

celý článek >>

Katedrály informací
Günter Bartoš   
Každá doba po sobě zanechává architektonické monumenty. Dlouho se zdálo, že památkou na dobu konzumního kapitalismu budou obchodní centra a logistické areály. Naštěstí se v posledním dvacetiletí objevil nový trend. Po celém světě, od Seattlu po Tokio, se stavějí nové reprezentativní knihovny. Katedrály informační éry.

celý článek >>

Funkcionalismus v Dejvicích
Günter Bartoš   
Nejdůležitějšími budovami ve městě jsou školy. Pražské Dejvice se mohou pochlubit hned dvěma architektonicky výjimečnými budovami – takzvanými Francouzskými školami z třicátých let minulého století a novostavbou fakult architektury a informačních technologií ČVUT, dokončenou v roce 2010. Přestože je od sebe dělí osmdesát let, pocházejí tyhle domy z jedné pokrevní linie – funkcionalismu.

celý článek >>

Archaické město Matera
Günter Bartoš   
Devět tisíc let. Tak dlouho žijí lidé v jeskyních v jihoitalském regionu Basilicata. Nad cave paleolitických lovců a pastevců vzniklo město, které si dodnes uchovalo svůj prehistorický charakter.

celý článek >>

Nenápadný půvab industriálu
Günter Bartoš   
Cesta Ostravou je jako industriální safari do poloviny 20. století. Horizont lemují bizarní konstrukce starých železárenských pecí, nyní už vyhaslých, a po celém městě jsou rozesety těžní věže hlubinných dolů, kterých tu byly desítky. Na konečné trolejbusové linky 104 stojí Důl Michal z roku 1843. Ještě v roce 1993 v něm fárali horníci. Pak přišlo to, co v průmyslových aglomeracích západní Evropy zažili už před desetiletími. Důl se jako vytěžený a neefektivní po 150 letech zavřel. Úplný konec to však nebyl. Staré technické dílo „povýšilo“ na národní kulturní památku, do jejíž sanace už natekly desítky milionů korun.

celý článek >>

Benátky zachrání Mojžíš
Günter Bartoš   
Nejhezčí město na světě má vážné potíže. Stoupající hladina vody mu hrozí potopením, hordy turistů zase zaplavují veřejný prostor a dusí normální život. S Benátkami to jde už od časů renesance z kopce. Teď rychleji než kdykoli

celý článek >>

Dům jako kukátko
Kristýna Čillíková   
Vila Hermína budí emoce. Svou krátkou existencí stihla zasáhnout do mnoha životů: obyvatel vesničky Černína, na jejímž okraji stojí, architektů, kteří dům kreslili, i naší rodiny. Je to náš dům.
 

celý článek >>

Slavonice, druhý pokus o renesanci
Günter Bartoš   
Ostrý studený vítr žene sněhové vločky prázdnými ulicemi a náměstími. Posledních pár turistů si prohlíží sgrafita na fasádách renesančních domů. Sezonní hospody a penziony už mají většinou zavřeno. Uprostřed chladného podzimu působí Slavonice trochu syrově a prázdně. Ale návštěvníka tak alespoň nic nerozptyluje a může vnímat renesanční krásu města bez rušivého lomozu turistického průmyslu.
 

celý článek >>

Drážďany, otevřené město
Günter Bartoš   
Do centra Drážďan doporučuji vstoupit z Neustadtu po Augustově mostě přes řeku Labe. Návštěvníkovi se tak otevře spektakulární panorama s kopulemi Albertina a Frauenkirche za Brühlovou terasou na levé straně a Zwingerem a Semperovou operou napravo...

celý článek >>

Plovárny, na kterých se zastavil čas
Günter Bartoš   
Vedle supermoderních koupališť plných extrémních atrakcí se ještě dnes dají – při troše odhodlání a snad i odvahy – najít plovárny, které se ani po několika dekádách příliš nezměnily. Jejich kouzlo je nezaměnitelné. Jako ve starých filmech.

celý článek >>

Zlín. Funkcionalistická utopie, která fungovala
Günter Bartoš   
Podnikatelé Tomáš a Jan Antonín Baťovi proměnili za pouhých patnáct let chudé valašské městečko v průmyslovou zahradu.

celý článek >>

Sorela, slovo jak z italského zpěvníku
Günter Bartoš   
Socialistický realismus je v lepším případě považován za ideologický kýč, v horším za umělecký zločin, nástroj strachu a zla. O socrealistickém městském urbanismu to tak úplně neplatí. Na rozdíl od svých ideologických kořenů částečně obstál ve zkoušce času.
 

celý článek >>

Temný Terezín
Günter Bartoš   
Na mapách a leteckých snímcích vypadá Terezín jako vybroušený diamant nebo sněhová vločka. Fortifikační systém s mohutnými valy a ostrými hroty ravelinů a bastionů radikálně vyděluje území pevnosti z okolní krajiny. Festung Theresienstadt postavili účelově a neorganicky na místě výhodném z hlediska vojenských strategických plánů. Dnes se město obtížně vyrovnává s vojenským dědictvím a temnou historií během války.

celý článek >>

Vratislav, mikrokosmos střední Evropy
Günter Bartoš   
Výtah ve věži katedrály na Tumském ostrově je narván k prasknutí. Modrá obloha vybízí k pohledům z vyšší perspektivy a liftboy dělá, co může, aby se na vyhlídce vystřídalo co nejvíc lidí. Dějiny Vratislavi začaly založením osady na tomto místě a z ochozu věže je dobře vidět, kam až se město za tisíc let své existence roztáhlo.
 

celý článek >>

Vzpomínky na baroko
Günter Bartoš   
Změna společenského a ekonomického systému po roce 1989 zasáhla také českou krajinu a pozměnila ji. Liberální kapitalismus tlačí na ekonomické využití volného prostoru a zaplňuje jej továrnami, nákupními centry, satelitními sídlišti. Města vykročila ze svých hranic a chaoticky se rozlévají do svého okolí. Dálnice a dopravní stavby krajinu rozdělují, fragmentizují. Neztrácíme tím něco důležitého a cenného?
 

celý článek >>

Masarykův dům neboli 18, rue Bonaparte, Paris
Jitka de Préval   
Málokdo z pařížských chodců tuší, že fasáda domu s číslem 18 v ulici Bonaparte ukrývá téměř stoletou historii česko-francouzských vztahů.

celý článek >>

Hotel Paříž, lustr, který jste zapomněli zhasnout
Irena Jirků   
Ten příběh by mohl být člověčí. A nebylo by divu. V téhle zemi se osudy lidí přece tak často proplétají s osudy domů.

celý článek >>

Bílý dům nad Vltavou
Irena Jirků   
Stojí na Zbraslavi od roku 1909. Smetanově bílá vila s velkou terasou, spoustou pergol a zahradou, kterou tehdy vedla topolová alej až ke stanovišti parníků.

celý článek >>





poslat e-mailem



SANQUIS PLUS




GALERIE SANQUIS




ORBIS PICTUS



PORADNA