NOVINKY V MEDICÍNĚ

Kdy se učíme sebeovládání?

Mnoho dětí  nedokáže ještě kontrolovat zcela své chování, když se zapojuje do obvyklého předškolního systému, a proto ve školce potřebuje výchovnou podporu. To konstatuje nejnovější americká studie, na jejímž základě vědci doporučují, aby nebyly děti předškolního věku zatěžovány příliš vysokými nároky, ale spíše se dbalo o jejich  přirozený emociální a sociální vývoj.


celý článek >>

Robotická ruka a mozkový implantát místo končetiny

V zimě 2004 si Nathan Copeland z Pennsylvanie zlomil krční obratel při autonehodě a ochrnul od hrudi dolů. Mladý muž začal právě studovat na vysoké škole, a ikdyž nemohl ve studiu pokračovat, rozhodl se posléze zúčastnit klinických zkoušek na University of Pittsburgh. Jejich cílem bylo pomocí implantátu, který propojuje lidský mozek s počítačem (BCI – brain-computer interface), a robotické ruky znovu umožnit postiženému pocit doteku.


celý článek >>

Pravá nebo levá strana?

Záleží na tom, zda je nádor umístěn na pravé, nebo levé straně tlustého střeva? Zpráva itaských vědců a statistiků prokazuje, že lokalizace tumoru je důležité kritérium pro stanovení dávek chemoterapie a také pro přesnější určení prognózy.


celý článek >>

Mužská antikoncepce? Žádná sci-fi!

Injekce hormonů se ukazují jako bezpečná a efektivní cesta k antikoncepci, ovšem tentokrát pro muže. Výzkumníci se Spojených států říkají, že jejich látka má téměř 96% úspěšnost. Zbývá už jen odstranit vedlejší účinky, které však nepatří k těm závažným.


celý článek >>

Nejde o sluch, ale o mozek

Slábnoucí schopnost porozumění plynoucí řeči nezáleží ve vyšším věku jen na stavu sluchového aparátu, ale velký vliv má i samotný mozek. Ve starším věku má potíže zpracovávat rychle přijaté informace a správně je vyhodnocovat.


celý článek >>

Iluze "falešné ruky" ukazuje, jak mozek rozumí tělu

Italští vědci použili pokus s falešnou rukou, aby dokázali lépe pochopit, jak naše mysl chápe informace, jež mu poskytují smysly. A došli k závěru, že  lze mozek poměrně jednoduše ošálit, což by mohlo znamenat pokrok v léčbě pacientů po mozkové mrtvici.


celý článek >>

Zastavili jsme neštovice
Irena Jirků   

Když v srpnu letošního roku zemřel americký vědec a lékař Donald Henderson, na titulních stránkách světových médií se opět objevilo slovo NEŠTOVICE. Bylo to po dlouhých letech poprvé, protože neštovice už naštěstí nikoho neohrožují. Zásluhu na této vyhrané válce se zákeřnou nemocí mají vedle Hendersona i čeští lékaři. Zdeněk Ježek patřil k jeho nejbližším spolupracovníkům. Dlouhé roky bojoval s variolou v Indii a afrických státech.


celý článek >>

Hormony, vlasy a umělé oplodnění

Hladina tak zvaného hormonu stresu, pokud je měřena ve vlasech, může stanovit míru šance na úspěšné umělé oplodnění. Vědci z University of Nottingham doufají, že se jim podaří postupně najít způsob, jak čelit neplodnosti.


celý článek >>

Gastrický bypass jako lék na obezitu

Nejnovější výzkumy potvrzují, že tzv. gastrický bypass pomáhá lidem trpícím obezitou z cukrovky účinně hubnout, znovu nepřibrat a udržet si také lepší hladinu glukózy. Tato metoda se ukazuje být podstatně účinnější než cvičení a diety.


celý článek >>

Každé desáté dítě se dokáže ubránit AIDS

Jedna desetina dětí je od narození vybavena imunitním systémem, který - i když je tělo napadeno virem HIV - se dovede bránit tak účinně, že se u něho nerozvine AIDS. Co se ale děje, když člověk dospěje?


celý článek >>

Omega-3 mastné kyseliny proti lupénce

Tým vědců z Michigan State University zjistil, že DHA, kyselina dokosahexaenová, dokáže za jistých okolností zastavit rozvoj autoimunitního onemocnění zvaného Lupus a případně tedy může být lékem i na další vážná onemocnění tohoto druhu.


celý článek >>

Magnetická rezonance může zaznamenat emoce

Vzpomínka na krásné prázdniny, slunečné odpoledne s dětmi, vzrušená konverzace  v přeplněné tramvaji, konflikt se sousedem, ztráta člověka, na kterém vám záleželo... Myšlenky volně těkají a vyvolávají emoce. Tým vědců z Duke Univerzity tvrdí, že je dokáže rozeznat a zaznamenat na magnetické rezonanci.


celý článek >>

Menstruační cyklus versus myšlení

Říká se, že muži lépe řídí a ženy zase lépe navigují. Nová studiíe vědeckého týmu z Concordia Univerzity v Montrealu hledala příčiny, proč ženy zvládají lépe právě tyto úkony a objevila hormony. Vědci tvrdí, že ženy v čase menstruace volí jiný způsob uvažování a odlišnou strategii při řešení problémů.



celý článek >>

Používáme skutečně jen 10% mozku?

Albert Einstein vycházel z názoru, že člověk využívá jen 10% kapacity svého mozku. Jiní vědci zase tvrdili že když mozek dokážeme pořádně aktivovat, budeme obdařeni třeba i telekinetickými schopnostmi.  Co na to současná věda? anechte marných nadějí. Lidský mozek pracuje už teď na plný výkon, tvrdí američtí neurologové.


celý článek >>

Hrozny červeného vína proti zánětům

Jedna ze složek hroznového červeného vína může pomoci kontrolovat záněty způsobené bakteriální infekcí, jež bývá spojena se zánětem horních cest dýchacích, astmatem, chronickou obstrukční plicní nemocí (COPD) a zánětem středního ucha. Američtí vědci učinili další krok při hledání náhradních léčiv za antibiotika.


celý článek >>

Umělá slinivka břišní pomůže pacientům s cukrovkou

Úřad pro kontrolu potravin a léčiv Spojených států amerických (U.S. FDA) ve středu schválil „umělou slinivku“ společnosti Medtronic Plc. Ta dokáže monitorovat stav nemocného trpícího diabetem 1. stupně  a automaticky mu dodá potřebnou dávku inzulinu.


celý článek >>

Mění cizí jazyk naše morální hodnoty?

Čím více jazyků ovládáme, tím si připadáme jiní. Každý jazyk nás také trochu mění. Ne nadarmo se říká, kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem. Někdo je  asertivnější v angličtině, jiný uvolněnější ve francouzštině a více citlivý v češtině. Je možné, aby se střelka našeho morálního kompasu lehce odkláněla podle jazyka, kterým zrovna mluvíme?


celý článek >>

První krok k tomu, jak nahradit antibiotika

Studie publikovaná v časopise Nature Microbiology  se zdá být příslibem nové léčebné metody, jež by mohla být účinná proti odolným  bakteriím, jež lékaři a vědci nazývají superbakterie. Jsou peptidové polymery alternativou k čím dál měně účinným antibiotikům?


celý článek >>

Vědci se obávají, že virus Zika ohrožuje i mozek dospělých

Je pravděpodobné, že virus Zika nepostihuje jen mozek nenarozených dětí, ale může negativně ovlivnit i zdraví dospělých lidí. Při nejnovější studii američtí vědci zjistili, že Zika dokáže výrazně infikovat některé mozkové oblasti u zdravých jedinců, jež jsou důležité pro učení či dlouhodobou paměť. Varují tedy, že toto onemocnění může mít mnohem vážnější  dopady, než se dosud soudilo. A volají pro prevenci.


celý článek >>

Protein, který ochraňuje nervové buňky před Huntingtonovou chorobou
  

Nová studie amerických vědců ukazuje cestu k zastavení proteinů, které omezují  dodávky energie do nervových buněk u lidí trpících takzvanou Huntingtonovou chorobou. Výzkumníci vytvořili peptid, který dokáže zničení těchto buněk zabránit. Na řadě jsou teď klinické studie s lidmi.


celý článek >>

Rozvody versus roční období

Všechno je sezónní. Podle nejnovější studie sociologů z University of Washington také rozvody. Čas, kdy se nejvíce lidí rozhodne pro změnu, chce začít novou životní etapu a řeší to tedy rozchodem s partnerem, je velmi úzce provázán s letním a zimními prázdninami. Na první pohled – nepochopitelná souvislost.


celý článek >>

Mohou nervové kmenové buňky "rozhodnout" o svém osudu?

Až dosud vědci předpokládali, že diferenciace kmenových buněk závisí výhradně na prostředí, ve kterém se nacházejí. Skupina odborníků z basilejské univerzity však nyní popisuje možnosti nervové buňky hipokampu, která může rozhodnout o svém jiném osudu  pomocí proteinu Drosha.


celý článek >>

Zázvor, nanočástice a léčba střevních onemocnění

Myšlenka léčby zánětlivých střevních onemocnění pomocí nanotechnologie je otázka, kterou se věda zabývá již dlouho. Nejnovější studie  z Atlanta Veteran Affairs Medical Center zavedla vědce  však nejprve na neobvyklé místo – na tamní farmářský trh, za účinky čerstvého kořene zázvoru.


celý článek >>

Přeměna buněk z chronické rány na léčivé kmenové buňky

Potenciál k užití vlastních buněk pacienta k léčbě nehojících se chronických ran, které jsou častou komplikací cukrovky, ale také mnohých vaskulárních onemocnění, se významně zvýšil poté, co vědci použili buňky kůže, které odebrali přímo z ran, tj. vředů, a přetvořili je na indukované pluripotentní buňky (iPSC). Technika, kterou použili, byla naprosto identická s tou, kterou předtím použili na zdravých buňkách nediabetických pacientů a měla i stejný úspěch. Studie byla publikována v časopise Cellular reprogramming.


celý článek >>

Jak Parkinsonova choroba mění aktivitu mozku

Američtí neurologové sledují systematicky pacienty s Parkinsonovou chorobou a s podobnými diagnózami, aby zjistili, jak se mění aktivita mozku během postupu nemoci. Studie, která byla sponzorována NIH´s Parkinson´s Disease Biomarkers Program a publikována v časopise Neurology, by mohla vědcům přinést nové poznatky pro léčbu, která se soustředí na zmírňování příznaků a zpomalení rychlosti, s níž tato porucha ničí mozek.


celý článek >>

Přiblíží nás mobil rodině a přátelům?

V dnešní době, kdy žijeme s prsty přilepenými k displejům telefonů a ipadů, by jeden čekal, že neomezená možnost okamžité komunikace v nás vzbudí pocit, že jsme si všichni velmi blízko. Studie vědců z Kent State University ukazuje, že to tak neplatí ve všech případech.


celý článek >>

Gen zodpovědný za ztrátu sluchu

Při rozsáhlém výzkumném programu objevili vědci několik genů, které způsobují řadu onemocnění přicházejících s věkem –  jako je ztráta sluchu, osteoartróza a degenerace sítnice. Studie, publikovaná v časopise Nature Communications a zatím provedená na zvířatech, by mohla posloužit jako základ pro výzkum, který by mohl nalézt ekvivalentní lidské geny a zjistit riziko vyvinutí těchto poruch roky předtím, než se objeví první příznaky.


celý článek >>

Nezdravé stravování v těhotenství vs. ADHD

Výzkumný tým pod vedením vědců z King´s College v Londýně a University of Bristol zjistil, že pokud matka během těhotenství konzumuje mnoho tuků nebo cukrů, lze to spojit s příznaky ADHD u dětí, které v raném věku trpí poruchami chování.  Studie je první, která spojuje epigenetické změny objevené po narození, poruchy chování a ADHD s jídlem během těhotenství.


celý článek >>

Slabé místo eboly

Vědci  ze The Scripps Research Institute v současné době mapují, jak experimentální léčba známá jako ZMapp dovede přesně zacílit na virus eboly. Jejich nová studie je první, která zmapovala účinky léků na jeden z proteinů (tzv. sGP) tohoto vražedného viru, jehož slabá místa byla až do dneška neznámá.


celý článek >>

Středomořská strava udržuje v dobré kondici srdce i mysl

Je to prostě tak. Lehká strava, nazývejme ji třeba středomořská, má blahodárný vliv na naši mysl, respektive snižuje pokles kognitivních funkcí mozku. Prokazatelně také zlepšuje funkci srdce. To vše potvrzuje nová studie publikovaná v časopise Frontiers in Nutrition.


celý článek >>

Můžeme se naučit zapomínat?

Když instinktivně natáhnete ruku, abyste zachytili horkou padající palačinku ze sporáku, máte pořád možnost na poslední chvíli ucuknout a předejít tak popálení. To proto, že váš mozek je schopen narušit řetězec automatických příkazů. Nové vědecké poznatky naznačují, že téhož je mozek schopen v procesu konsolidace paměti – dokáže zastavit ukládání potenciálně bolestivých vzpomínek.


celý článek >>

Jak se mozek učí fyziku
Žijeme sice v 21. století, ale mozek máme stejný jako naši dávní předkové,  první  homo sapiens žijící na této planetě. Ti  neměli například sebemenší tušení o fyzice či  teorii relativity Alberta Einsteina, přesto my – lidé se stejným mozkem – dnes tuto vědu chápeme  (nebo alespoň její základy). Jak je to možné?

celý článek >>

Protein bakterie Salmonela dokáže ovlivnit rakovinové buňky

Experiment s bakterií Salmonella vede k objevu, který by mohl učinit rakovinové buňky přístupnější účinkům konvenční chemoterapie. Vědci z University of Massachusetts a tamní Medical School zjistili, že protein SipA pocházející ze Salmonelly redukuje rezistentní molekulu, jež se nachází v mnoha typech rakovinných buněk. Když se protein přichycený na nanočástice dostal až k tumoru, dokázal výrazně zvýšit jeho citlivost na léky, až se nádory zmenšily.


celý článek >>

Záhada replikace viru Zika

Virus Zika se stal velmi často skloňovaným slovním spojením. Způsobuje mikrocefalii, defekt, při kterém se dítě narodí s abnormálně malou hlavou a s tím spojenou deformací mozku. Navíc je nyní spojován i se syndromem Guillain-Barré, neurologickou poruchou, která se projevuje paralýzou a může končit smrtí. Přesto bylo stále záhadou, jak se rychle se šířící virus v infikovaných buňkách replikuje. Až nyní přišel mezinárodní tým vedený vědci z University Tianjin a University Nankai s odpovědí na tuto otázku. 


celý článek >>

Mohly by tzv. čistící proteiny potlačit Alzheimerovu či Huntingtonovu chorobu?

Přestože nepořádek je obvykle nepříjemný, většinou nepůsobí zdravotní problémy – pokud ovšem nejste stárnoucí neuron. Když mozkové buňky stárnou, některé proteiny v nich a na jejich povrchu se zdeformují, přetvoří se do jiných, nevhodných forem, a jejich pozitivní funkce se s tím ztrácí. Přitom se ale dál shromažďují, vytvářejí shluky a pokud tento “nepořádek“ nikdo neuklidí, postupně zachvátí buňku a ovládne její schopnost kontrolovat systémy. A právě tehdy se spustí jedna z nevyléčitelných mozkových poruch jako jsou Alzheimerova, Parkinsonova a Huntingtonova choroba.


celý článek >>

Nitrožilní plavecký tým

Vědci z Drexel University ve Filadelfii, vedeni profesorem Min Jun Kinem, uspěli v úkolu, na který by byli pyšní scifi fanoušci. Za použití rotačniho magnetického pole ukázali, jak mohou řetězy magnetických robotů spojit a dosáhnout překvapující rychlosti při plavbě v mikrofluidním prostředí. Jejich poznatky jsou dalším krokem na cestě za roboty, kteří budou aplikovat léčbu a operovat uvnitř lidského těla.


celý článek >>

Rakovina při paleodietě? Zeptejte se toho, kdo žil před dvěma miliony let

Mezinárodní tým vedený vědci z University of Witwatersrand v Jihoafrické republice oznámil, že nalezl dosud nejstarší známky rakoviny v kostech lidské fosílie. Tento objev vyvrací teorie, že tato nemoc je výhradně důsledkem moderního způsobu života a vlivu nezdravého životního prostředí. 


celý článek >>

Matematika viru Zika – a pohlavní styk
V unikátní studii vědci z University of Miami vytvořili matematický model, který mapuje, jak velkou roli hraje v šíření viru Zika pohlavní styk. Došli k závěru, že komáři jsou stále a to podstatně nebezpečnější, přestože virus v semeni přežívá déle než v krvi.

celý článek >>

Jak souvisí užívání návykových látek v pubertě s nadváhou v dětství?

Dívky, které v dětství a dospívání trpí obezitou, začínají kouřit  nebo užívat jiné návykové látky v mnohem nižším věku, než jejich vrstevnice s normální váhou. To tvrdí nová studie vědců z Indiana University School of Education a snaží se dobrat příčin.


celý článek >>

Nová technika zlepší možnosti chirurgické léčby epilepsie

Vědci z University of Exeter  vyvinuli novou metodu, která dokáže přesněji identifikovat části mozku, jež způsobují záchvaty epilepsie. Pomůže chirurgům a neurologům určit, jako forma léčby a případný chirurgický zákrok bude pro pacienta nejvýhodnější.


celý článek >>

Jak zachránit kmenové buňky pro transplantaci

Satelitní gliové buňky jsou kmenové buňky, které můžeme najít v příčně pruhované svalovině.  Jejich transplantace by mohla být nadějí při léčbě některých degenerativních svalových onemocnění, ale – bohuže – při kultivaci ve zkumavce ztrácejí hojivé schopnosti. Vědci už přišli na to, jak je zachovat.


celý článek >>

Hýčkané dítě, šťastný a úspěšný dospělý

Skupina japonských vědců vedená Kazuem Nishimurou a Tadashim Yagim zveřejnila výzkum, který prokazuje, že děti, o které se rodiče zajímali a přistupovali k nim s pochopením, se v dospělosti cítí víc šťastné, mají výraznější úspěchy v profesi, větší příjmy a také silnější smysl pro morálku. Výsledky studie byly prezentovány na Research Institute of Economy,  Trade and Industry a japonských médiích.


celý článek >>

Co spouští obezitu. Geny, změna v BMI, nebo..

Počet lidí trpcích obezitou stoupá, v některých rozvinutých zemích jsou téměř dvě třetiny dospělé populace obézní nebo trpí značnou nadváhou. To s sebou přináší mnohá rizika. Od srdečního infarktu, přes mozkové příhody, osteoartritidu a rakovinu. Z těchto onemocnění se však poměrně značná část vyhne tkáním, které leží v oblastech, kde se shromažďuje tuk, a naopak zasáhne ty, které jsou rizikovým oblastem tak vzdálené, jak jen to jde. Nyní se mezinárodní tým vědců přiblížil odhalení přímého propojení mezi obezitou a s ní spojenými, přesto fyzicky nesouvisejícími, nemocemi.


celý článek >>

Mozek dospívajícího a sociální sítě

Studie z University of California Los Angeles ukazuje, že centra, která lidský mozek zapojuje při ochutnávání skvělé čokolády, nebo při výhře vyššího peněžního obnosu, jsou také aktivována,  když teenager vidí vysoký počet “lajků“ třeba u svých fotografií na sociálních sítích. Toto skupinové ocenění však také mám moc snížit jeho obezřetnost a otupit pocit nebezpečí, když jde o snímky z rizikovými tématy.



celý článek >>

Co dělá rostlinné buňky pevné

Vědcům z Univerzity v Melbourne se ve spolupráci s kolegy z jiných států ­konečně podařilo dešifrovat vývoj buněčně stěny u rostlin. Výsledky jejich výzkumu by mohly napomoci k přesnému šlechtění a vylepšení vlastností stavebního dřeva,  biopaliv a dalších rostlinných produktů.  Mezinárodní tým použil pro své pokusy laboratorní rostlinu Arabidposis, jejich práce byla publikována v časopise Current Biology.


celý článek >>

Je inteligence dědičná?

Vědci se na tuto otázku snaží odpovědět více než jedno století. V posledních letech se jim podařilo prokázat,  že rozdíly v inteligenčních testech jsou výrazně závislé na rozdílech, jakými se lidé liší geneticky. Které geny ale rozhodují?


celý článek >>

ADHD přetrvává do dospělosti. Může ale ve vyšším věku i vypuknout?
  

ADHD, tedy „Attention Deficit Hyperactivity Disorder“, je neurovývojová porucha, jež se projevuje nejčastěji u dětí, zvláště pak u dětí školního věku.  Vědci teď ale přicházejí s výsledky dvou nejnovějších studií, jež naznačují, že by se ADHD mohla vytvořit i později – až v dospělosti. A v jiné podobě.



celý článek >>

Vědci našli cestu, jak překonat hematoencefalickou bariéru
Lidský mozek byl vždy velkou výzvou pro cílenou léčbu, neboť je zamčený za neprůstupnou vrstvou na sebe přitisknutých buněk. Tato tzv. hematoencefalická bariéra ho na jedné straně chrání před průnikem bakterií a nebezpečných chemikálií, na druhé ale blokuje okolo 95% veškeré orálně nebo intravenózně podané léčby. V důsledku toho se lékaři, kteří léčí pacienty s neurodegenerativními poruchami musí uchylovat k aplikacií léků přímo do mozku. Tato invazivní metoda vyžaduje vyvrtání přístupu v lebce a je velmi nebezpečná.

celý článek >>

Halucinogenní houby jako lék proti depresi?

Halucinogenní chemikálie psylocybin, jež je obsažen v některých houbách, může být nadějí pro lidi s nevyléčitelnou  depresí. Vědci z Imperial College of London doufají, že i když provedli teprve počáteční studii, jsou na cestě k novému způsobu léčby.


celý článek >>

Product placement alkoholických nápojů ovlivňuje mladé lidi - a je bez kontroly

Zatímco tabákové společnosti nesmí propagovat svoje zboží pomocí product placementu již od orku 2000, značky vyrábějící alkoholické nápoje nejsou ničím omezeny. Nový výzkum, který byl prezentován na pravidelném každoročním setkání Pediactic Academic Society, ukazuje, jak moc alkohol v klasických televizních pořadech pro mládež ovlivňuje jejich sklony ke konzumaci alkoholu.


celý článek >>

Najdeme někdy gen mládí?

Gen, který byl považován za typický pouze pro embrya, a o němž si vědci mysleli, že je při dalším vývoji člověka deaktivován, by mohl sehrát významnou roli  při prevenci infarktu a mrtvice. Jeho vlastnosti by mohly pozitivně ovlivnit s věkem se snižující schopnost těla opravovat poškozenou tkáň.


celý článek >>

První transplantace dělohy v Česku

Operační tým pod vedením Jiřího Froňka z IKEM a Romana Chmela z FN Motol provedl 30. dubna 2016 první transplantaci dělohy v České republice.  „Příprava trvala několik let – a to ve spolupráci se švédskými kolegy, kteří provedli tento zákrok jako první na světě. Byla to velmi intenzivní příprava, do které bylo zapojeno více odborníků,“ říká MUDr. Pavel Trunečka, CSc. přednosta Transplantcentra IKEM.


celý článek >>

Rybniční řasy by mohly pomoci odhalit původ rakoviny
  

Za proměnu jednobuněčných organismů na mnohobuněčné může pravděpodobně jediný gen. Při hledání příčiny mnohobuněčnosti našli američtí vědci tzv. retinoblastomový gen, který byl dosud znám jako jeden z těch, jež se vyskytují u nemocných trpících rakovinou. Biologové z Kansas State University nyní zkoumají rybniční řasy, aby našli další důkazy a možné vysvětlení původu rakoviny.


celý článek >>

Dveře do světa Parkinsonovy choroby se otevírají
  
 Koncem osmdesátých a hlavně v devadesátých letech transplantovali vědci z Univerzity v Lundu ve Švédsku nervové buňky do mozku nemocným trpícím Parkinsonovou chorobou. Výsledky studie dnes, po téměř čtvrt století dokazují, že buňky mohou v poškozeném mozku přežít a s nemocí bojovat.

celý článek >>

Neplodnost způsobená kouřením je potvrzeným faktem!
  
Nemůžete přijít do jiného stavu a jste kuřačka?? Možná za vaše problémy může právě láska k tabáku. Přečtěte si pět nejčastějších otázek a odpovědi, které vysvětlují, proč je vzhledem ke snadnějšímu početí lepší cigarety definitivně odložit.

celý článek >>

Mohly by orgány jiných savců zachraňovat lidské životy?
  

Geneticky upravené srdce prasete, jež bylo transplantováno paviánovi, fungovalo díky nové imunosupresivní terapii více než dva a půl roku. Vědci z Ludwig-Maxmilians-Universitaet v Mnichově stejně jako jejich američtí kolegové z National Heart, Lung, and Blood Institute v Marylandu to považují za důležitý krok a věří, že tzv. xenotransplantace nejsou marnou cestou.

časopis Nature Communications, duben 2016,
zdroj:  www.eurekalert.org


celý článek >>

LADA, cukrovka, jež čeká na probádání
Jste zdraví, štíhlí a diagnóza diabetu zrovna u vás lékaře překvapila? Nová forma diabetu se skrývá za 2. typ, jeho podstata je ale jiná. Pozdní autoimunitní diabetes dospělých se vyvíjí pozvolna a dlouhodobě, proto je zprvu těžko rozpoznatelný. A klíč k jeho léčbě? Zatím otázka bez přesné odpovědi.

celý článek >>

Slova blízká a vzdálená
  

Lidé, kteří vymýšlejí názvy pro nové zboží, by měli vědět, že člověk si některé zvuky spojuje podvědomě se vzdáleností. Jisté hlásky navozují pocit blízkosti, jiné působí jako vzdálené - tedy méně dostupné. Neocenitelný poznatek, chcete-li se svým produktem oslovit co nejširší okruh lidí.


celý článek >>

Hlas jako nástroj vlivu
  
Lidé se vždy budou rozdělovat na vůdce a jejich následovníky.  Nejnovější studie vědců z University of British Columbia dokazuje, že člověk, stejně jako zvířata, pro důkaz své dominance a vlivu kromě řeči těla často využívá i svůj hlas. To však ještě neznamená, že s dominancí získá i respekt.

celý článek >>

Puberta vs. geny a prostředí

Dřívější nástup puberty se dá předpokládat u dětí, u jejichž rodičů k  němu došlo také velmi brzy.  Důležitým faktorem je vedle genetiky ale i prostředí, v němž děti vyrůstají.


celý článek >>

Jak vzniká vzpomínka

Za dlouhá léta výzkumu mozku se stále nepodařilo vysvětlit, jak mozek vytváří dlouhodobou paměť. Tato otázka zůstává ústředním bodem výzkumů neurologie. Nyní vědci z Kalifornské univerzity přišli s odvážným tvrzením, že našli odpověď.


celý článek >>

Vědci izolovali HIV-1 virus z genomu T-lymfocytů
  

časopis Nature
Zdroj: www.news.temple.edu

Speciální systém na upravování genů, který vytvořili vědci na Lewis Kazt School of Medicine z Temple University ve Philadephii, je novou nadějí pro HIV pozitivní pacienty. Tento virus, který způsobuje AIDS,  američtí vědci pomocí této metody bezpečně vyjmuli z DNA lidských buněk. dále při hledání léku proti AIDS.“ 


celý článek >>

Děti o nás vědí víc, než si myslíme
  

Developmental Psychology, březen 2016
Zdroj: www.sciencenewsline.com

Nepodceňujme malé děti. Jak prokázaly nejnovější studie na Washinghtonské univerzitě, dokonce i v batolecím věku dokážou být děti velmi pozorné, citlivě vnímají všechny reakce dospělých a to víc, než si myslíme. Rychle třeba poznají, který dospělý se jeví jako vznětlivý,  ještě rychleji si ho zaškatulkují jako potenciální hrozbu a příště se pokusí vyhnout konfliktu.  Dvě nové studie dokazují, že i patnácti měsíční dítě dokáže takto přesně zhodnotit situaci a jednat asertivně.


celý článek >>

Laboratorní spermie vs. etické otázky
Zdraví myší potomci se narodili po té, co bylo vajíčko matky oplodněno laboratorní spermií. Tento přelomový objev by mohl pomoci v léčbě mužské neplodnosti. Zároveň nastoluje ovšem množství etických otázek.


celý článek >>

Způsobují mobilní telefony deprese?
Deprese mohou být důsledekem závislosti na mobilních telefonech

Časopis Computers of human behaviour.
Zdroj:  www.eurekalert.org 


celý článek >>

Kde a jak mozek počítá?
Nový výzkum Imperial College v Londýně naznačuje, že malá čísla vytváří pravá hemisféra, ta velká jsou dominantou levé.


celý článek >>

Neviditelný svět
Neviditelný svět lidského vnímání

Kouzelníci nejsou jediní, kteří dokážou oklamat lidské oko: nový výzkum z oblasti kognitivní psychologie ukázal, jak všichni lidé mají vrozenou schopnost přestat dávat pozor na věci, které jsou přímo před nimi.  


celý článek >>

Jak se vyhnout alergii na arašídy?
www.bbc.com   

Ve Velké Británii a Spojenýchstátech je každý rok nově diagnostikováno dvacet tisíc dětís alergií na arašídy. „Toto číslo se v letech 1995 až2005 ztrojnásobilo. Bohužel ne vinou lepších diagnostickýchtestů, ty zůstávají stále stejné, konstatuje profesorGideon Lack, který se pokusil v rámci nejnovější studie v KingsCollege v Londýně ověřit, že této alergii lze čelitprotiútokem - tedy konzumací jídel, jejichž součástí jsouarašídy, v raném věku.


celý článek >>

Testosteron chrání proti depresi
  

www.alphagalileo.org
Alpha Galileo

Mužský pohlavní hormon testosteron má zřejmě antidepresivní účinky, zjistili američtí vědci. Nyní začínají odhalovat přesný mechanismus jeho působení.
Ve srovnání s ženami se vyskytuje u mužů dvakrát méně afektivních poruch a depresí. Muži, kteří však trpí hypogonádismem, tedy ti, jejichž tělo tvoří málo nebo žádný testosteron, jsou na tom co do náchylnosti k depresím a úzkostem stejně jako ženy. Naopak hormonální substituční terapie pomocí testosteronu prokazatelně zlepšuje náladu. Tato fakta jsou vědcům známa již delší dobu, avšak pro vývoj účinných antidepresiv je nutné poznat přesně mechanismus, jakým testosteron organismus ovlivňuje.
 


celý článek >>

Vyšetření na mamografu může vést ke zbytečné léčbě
  

Harvard School of Public Health
www.hpsh.harvgard.edu
Rutinní vyšetření na mamografu – dlouho považované za základní nástroj pro odhalení raných stádií rakoviny prsu – ve skutečnosti vede k neopodstatněnému počtu diagnóz nebo k nesprávné a nadbytečné léčbě, tvrdí norští vědci. Mnohé nálezy jsou totiž neškodné a nevedly by k rozvoji rakoviny a úmrtí pacienty. Na základě studie, která sledovala téměř 40 tisíc norských žen, odhadují vědci, že 15 až 25 případů bylo diagnostikováno zbytečně.


celý článek >>

Znečištění ovzduší a výfukové plyny mohou způsobit neplodnost
  

Časopis Human Reproduction, únor 2016
Zdroj www.reuters.com

Výsledky nejnovější studie, již realizoval tým vědců z Boston Univerzity School of Medicine  ukazují, že u žen žijících blízko dálnic, kde je vzduch znečištěn výfukovými plyny, jsou problémy s plodností pravděpodobnější než u těch, které nebydlí v její bezprostřední blízkosti. Výzkum sledoval 36 000 žen po deset let a měřil znečištění ovzduší v místech jejich bydliště, přičemž zaznamenal 2500 případů neplodnosti.  Z nich 11% představují ženy, které žily maximálně jen 200 metrů od dálnice. Studie byla zaměřena na tzv. primární neplodnost (neschopnost početí nejméně po dobu jednoho roku), stejně jako na sekundární neplodnost (nezdařeným početím předchází alespoň jedno těhotenství). Oproti primární neplodnosti, kde znečištění zvedá riziko jen o statisticky nevýznamných 5%, u sekundární dochází ke zvýšení o 21%. Tyto výsledky se objevily jak v oblastech s menším znečištěním, tak v silně zamořených. Studie byla zveřejněna v odborném časopise Human Reproduction. 
 


celý článek >>

Způsobuje virová infekce poruchy chování, jakými trpí autisté?
  

Science, únor 2016
Zdroj: www.eurekalert.org

Studie publikovaná v časopise Science odhalila, že spuštění konkrétní imunitní reakce, podobné jaká by mohla nastat u člověka, změnilo u březích myší stavbu mozku u potomstva a způsobilo změny v chování, které jsou  obdobné jako při poruchách autistického spektra (ASD). Také mnoho předchozích výzkumů se snažilo poukázat na možné spojení mezi virovou infekcí v těhotenství a ASD, nikdy se jim ale nepodařilo odhalit způsob, jakým imunita matky ovlivňuje autistické chování. 


celý článek >>

Nedostatek spánku u dospívajících může zvýšit riziko cukrovky
  

Zdroj: www.eurekalert.org

Podle Jordana Gainese, neurologa z Pennsylvania State University, je spánek v dospívání důležitý víc, než by se mohlo jevit. To, kolik hlubokého NREM spánku absolvuje dospívající chlapec , by mělo také určit, zda se u něj v budoucnu vyvine nebo nevyvine inzulínová resistence, která vede k cukrovce. Chlapci, kteří během dospívání málo spí a trpí tedy nedostatkem hlubokého spánku v dospívání, vykazují vyšší rizikové faktory pro onemocnění cukrovkou než ti, kteří si délku hluboké fáze spánku zachovali z dob dětství. Kromě cukrovky prvního a druhého typu by je mohla ohrozit vyšší hladina viscerálního tuku a poruchy pozornosti.


celý článek >>

Dětská obezita versus trombóza
  

Hospital Pediatrics, únor 2016
Více na www.eurekalert.org   

Američtí vědci z Wake Forest Babtist Medical Center prokázali souvislost mezi obezitou a tvorbou sraženin v krevním řečišti u dětí a dospívajících. Zatímco u dospělých je už dávno obezita považována za důležitý faktor, jenž může ovlivnit rozvinutí hluboké žilní trombózy, předchozí studie zabývající se dětmi vykazovaly nejasné výsledky. Vědci z Wake Forest Babtist center v Severní Karolině však předkládají jednoznačné statistiky a definují obezitu jako zásadní nebezpečí pro děti. Jejich poznatky byly publikovány v nejnovějším čísle časopisu Hospital Pediatrics.
 


celý článek >>

Nestřídmé pití alkoholu vede k hypertenzi
  

Journal of Adolescent Health, únor 2016
Zdroj:  www.eurekalert.org

Mladí lidé kolem dvaceti let, kteří pravidelně pijí nadměrné množství alkoholu. mají vyšší krevní  tlak. Tím se vystavují nebezpečí, že se u nich později rozvine hypertenze, jež zkomplikuje nebo ohrozí zásadně jejich další život. Výsledky nejnovější studie z University of Montreal Hospital Research centre to jednoznačně dokazuje.
 


celý článek >>

Nový objev ve výzkumu lymské boreliozy
  

Nový objev ve výzkumu lymské boreliozy  komplikuje již tak nejasnou diagnozu

The Lancet Infectious Diseases, únor 2016
Zdroj:  www.scientificamerican.com

Bakterie Borrelia burgdorfedi byla dlouho považována za jediného původce lymské boreliózy, kterou přenášejí klíšťata. Tato tvrzení bylo vyvráceno, když tým vědců z Mayo Clinic, uznávaného lékařského výzkumného centra v Rochesteru v Minnesotě, před časem objevil, že tato nemoc může být způsobena více druhy bakterií. Přestože se jedná o poměrně vzácný jev, tyto nově objevené bakterie mohou způsobovat celou škálu symptomů – od zvracení až po neurologické problémy. Naopak další vědci, kteří se lymskou boreliózou dlouhodobě zabývají, tvrdí, že důležitost tohoto objevu nelze ještě zcela posoudit, neboť se jedná o první svého druhu. Podle nich se výzkum léta ubírá k závěru, že spirochéta způsobující tuto nemoc je jen více různorodá než si dovolíme přiznat.
 


celý článek >>

Jak ochránit neurony po mozkové mrtvici
  

Scientific Reports, únor 2016
Zdroj: https://actu.epfl.ch

Výzkumníci  z École polytechnique fédérale de Lausanne  nalezli laktát, tedy odpadní produkt metabolismu glukózy, který může ochránit neurony před poškozením, jež způsobuje akutní trauma - například mozková mrtvice nebo poškození míchy. Studie byla publikována v časopise Scientific Reports, její výsledky mohou vést k dalšímu pochopení  mechanismů neuronů a odhalit cestu ke odvrácení důsledků poškození mozku. 
 


celý článek >>

Všeho moc může škodit - i brambor
  
Brambory coby základní  až většinová součást jídelníčku mohou zvýšit riziko cukrovky v těhotenství. To tvrdí američtí vědci a upozorňují,  že škrob obsažený v bramborách může odstartovat rychlý vzestup hladiny krevního cukru. Jejich studie publikovaná v British Journal of Midwifery (BJM) sledovala více než 21000 těhotenství s tímto problémem. Gestacionální cukrovka obvykle odezní po porodu, ale může někdy způsobit dlouhodobé zdravotní problémy pro matku i pro dítě. Právě tato studie se snaží vysvětlit, proč jsou některé ženy náchylnější. A co jim doporučují jako prevenci? Stravu vyváženou a aktivní způsob života.

celý článek >>

Ženy, které se cítí být ohroženy, preferují dominantnější partnery
  
Výzkum vědců z University of Leicaster vysvětluje, že ženy, které si připadají často v nebezpečí a bojí se potenciálních násilných přepadení, v životě preferují vztahy s dominantními muži.   V Leicasteru proběhl už jeden takový výzkum, při němž se vědci zaměřili na ženy, které vyrostly v oblastech s vyšší kriminalitou, a prokázali, že tyto ženy považují fyzicky silné a dominantní partnery za více přitažlivé, protože si od nich podvědomě slibují účinnější ochranu. V následující fázi byla studie rozšířena i na ženy, jež vyrostly v poklidnějších lokalitách, nicméně vědci opět museli konstatovat, že prostředí v tomto případě nehraje až tak významnou roli. Určující jsou subjektivní pocity: cítí-li se tedy žena permanentně ohrožena, hledá silnějšího partnera.

celý článek >>

Mozek lidí s autismem se anatomicky liší od zdravých lidí
  
Výzkum na King´s college v Londýně objevil drobná odlišení v mozku dospělých mužů trpících poruchou autistického spektra, což by mohlo vysvětlit, proč u některých postižených autismem řada potíží přetrvává i do dospělosti.  Autoři studie, která byla zveřejněna v časopise Brain, použili  standardní magnetickou rezonanci a také metodu zobrazení difuzních tenzorů (DTI) ke srovnání sítě bílé mozkové hmoty u 61 autistů a 61 lidí bez tohoto problému. Snímky nemocných ukázaly odlišná spojení v čelním laloku, který je důležitý právě pro vývoj jazykových schopností a schopnosti komunikace.
 

celý článek >>

USA zakazují peelingové přípravky
  
Syntetické částice se v dnešní době přidávají do mnoha kosmetických produktů, včetně sprchových gelů a zubních past. Zatímco v našem povědomí figurují jako užiteční čističi pórů nebo prostředky na bělení zubů, mají i svůj negativní aspekt. Pro člověka jsou při požití škodlivé, mají vliv na trávení a mohou přivodit až hormonální nerovnost, která může ovlivnit reprodukční orgány. Nový zákon, nedávno podepsaný Barackem Obamou, zakazuje proto výrobu a prodej jakýchkoliv smývatelných kosmetických přípravků, které obsahují tyto částice. Platit by měl začít v červenci 2017.

celý článek >>

První transplantace dělohy v USA
  
zdroj: www.healthday.com  

Chirurgové z Clevelandské kliniky (neziskové zdravotnické centrum, které nabízí klinickou a nemocniční péči a zaměřuje se také na vědecký výzkum) provedli první mimoevropskou transplantaci dělohy, experimentální proceduru umožňující ženám bez dělohy otěhotnět a přivést na svět vlastní dítě.


celý článek >>





poslat e-mailem



SANQUIS PLUS




GALERIE SANQUIS




ORBIS PICTUS



PORADNA