předchozí číslo následující číslo ročníky

SANQUIS - číslo 107/2016
téma:
Červenec
on-line verze 

Vážení návštěvníci našich webových stránek, následující přehled obsahuje výběr z článků z časopisu SANQUIS. 




Obsah časopisu

Když hudba vstoupí do chrámu
Irena Jirků   

Když slavní architekti Dientzenhofferové stavěli na Broumovsku z pověření benediktinů soubor vesnických kostelů, nemohli vědět, že jednou bude hudba bojovat za tyto unikátní stavby. Záchrana dědictví po předcích – tato myšlenka opět prolíná celým 11. ročníkem festivalu Za poklady Broumovska.

celý článek >>

Josef Lux by dnes leukémii přežil
Irena Jirků   

Chirurgem či ortopedem Pavel Jindra nikdy být nechtěl. Už na medicíně si přál dělat obor, který spojuje kliniku s laboratoří. Rozhodnutí nastoupit na plzeňské hematologicko-onkologické oddělení a pracovat na vytvoření registru dárců kostní dřeně považuje za jedno z nejlepších ve svém životě.

celý článek >>

Richard Bobůrka: Malovat jako náletové dřevo
Jana Nekolová   

Když Richard Bobůrka pracoval před lety v reklamní agentuře a prohlížel tisíce ilustrací od mnoha talentovaných lidí, zdálo se mu najednou zoufalé a marné zobrazovat reálný svět. Rozhodl se tedy sám pro „čistší malbu.“  

celý článek >>

Cestou na severovýchod, do Broumova, až na hranice...
Irena Jirků   

Ukážeme-li historii v její staletí trvající kontinuitě, ale s nadhledem, může to přinést změny vnímání a posílit naší regionální identitu. Pochopíme, že tudy procházely dějiny opakovaně a že je také mnoho silných okamžiků, o kterých je dobré přemýšlet.
Tak vysvětluje Jan Školník důvody, proč se rozhodl oslovit Radovana Lipuse, Renatu Putzlacher, Šimona Cabana a herce s celé republiky a financovat vznik divadelní hry o minulosti i současnosti Broumovska. HRA-NIC-e se hraje v tzv. Dřevníku v broumovské klášterní zahradě, stejnojmenná kniha byla za účasti tvůrců pokřtěna 1. srpna 2016 v klášterní kreslírně.

celý článek >>

Rakovina při paleodietě? Zeptejte se toho, kdo žil před dvěma miliony let

Mezinárodní tým vedený vědci z University of Witwatersrand v Jihoafrické republice oznámil, že nalezl dosud nejstarší známky rakoviny v kostech lidské fosílie. Tento objev vyvrací teorie, že tato nemoc je výhradně důsledkem moderního způsobu života a vlivu nezdravého životního prostředí. 

celý článek >>

Nitrožilní plavecký tým

Vědci z Drexel University ve Filadelfii, vedeni profesorem Min Jun Kinem, uspěli v úkolu, na který by byli pyšní scifi fanoušci. Za použití rotačniho magnetického pole ukázali, jak mohou řetězy magnetických robotů spojit a dosáhnout překvapující rychlosti při plavbě v mikrofluidním prostředí. Jejich poznatky jsou dalším krokem na cestě za roboty, kteří budou aplikovat léčbu a operovat uvnitř lidského těla.

celý článek >>

Mohly by tzv. čistící proteiny potlačit Alzheimerovu či Huntingtonovu chorobu?

Přestože nepořádek je obvykle nepříjemný, většinou nepůsobí zdravotní problémy – pokud ovšem nejste stárnoucí neuron. Když mozkové buňky stárnou, některé proteiny v nich a na jejich povrchu se zdeformují, přetvoří se do jiných, nevhodných forem, a jejich pozitivní funkce se s tím ztrácí. Přitom se ale dál shromažďují, vytvářejí shluky a pokud tento “nepořádek“ nikdo neuklidí, postupně zachvátí buňku a ovládne její schopnost kontrolovat systémy. A právě tehdy se spustí jedna z nevyléčitelných mozkových poruch jako jsou Alzheimerova, Parkinsonova a Huntingtonova choroba.

celý článek >>

Záhada replikace viru Zika

Virus Zika se stal velmi často skloňovaným slovním spojením. Způsobuje mikrocefalii, defekt, při kterém se dítě narodí s abnormálně malou hlavou a s tím spojenou deformací mozku. Navíc je nyní spojován i se syndromem Guillain-Barré, neurologickou poruchou, která se projevuje paralýzou a může končit smrtí. Přesto bylo stále záhadou, jak se rychle se šířící virus v infikovaných buňkách replikuje. Až nyní přišel mezinárodní tým vedený vědci z University Tianjin a University Nankai s odpovědí na tuto otázku. 

celý článek >>

Protein bakterie Salmonela dokáže ovlivnit rakovinové buňky

Experiment s bakterií Salmonella vede k objevu, který by mohl učinit rakovinové buňky přístupnější účinkům konvenční chemoterapie. Vědci z University of Massachusetts a tamní Medical School zjistili, že protein SipA pocházející ze Salmonelly redukuje rezistentní molekulu, jež se nachází v mnoha typech rakovinných buněk. Když se protein přichycený na nanočástice dostal až k tumoru, dokázal výrazně zvýšit jeho citlivost na léky, až se nádory zmenšily.

celý článek >>

Rock po chodsku
Dva dny plné hudby a zábavy - to je festival Chodrockfest, který opět míří do Domažlic v rámci Chodských slavností. Již pošesté v řadě uvede řadu rozmanitých hudebních žánrů, zazní kapely jako Dymytry, Jelen či Wohnout; zkrátka nezapomenutelný zážitek na nezapomenutelném místě.
celý článek >>

O čem sní nákladové nádraží

Letní kino v kolejišti, divadlo, koncertní sál, kavárna, galerie – prázdné haly Nákladového nádraží Žižkov se i letos od června do srpna plní lidmi a zábavou. Tím se  zároveň otevírá možnost nového a trvalého funkčního využití tohoto zajímavého, ale chátrajícího prostoru. Podaří se?  

celý článek >>

Benoit Dratwicki: Oživit barokní partituru je jako probudit dinosaura
Irena Jirků   

Umělecký ředitel Centra barokní hudby ve Versailles přirovnává svou práci k vědeckým experimentům. A těší se na další spolupráci s českými umělci a pražským festivalem Letní slavnosti staré hudby.

celý článek >>

Jak se mozek učí fyziku
Žijeme sice v 21. století, ale mozek máme stejný jako naši dávní předkové,  první  homo sapiens žijící na této planetě. Ti  neměli například sebemenší tušení o fyzice či  teorii relativity Alberta Einsteina, přesto my – lidé se stejným mozkem – dnes tuto vědu chápeme  (nebo alespoň její základy). Jak je to možné?
celý článek >>

Můžeme se naučit zapomínat?

Když instinktivně natáhnete ruku, abyste zachytili horkou padající palačinku ze sporáku, máte pořád možnost na poslední chvíli ucuknout a předejít tak popálení. To proto, že váš mozek je schopen narušit řetězec automatických příkazů. Nové vědecké poznatky naznačují, že téhož je mozek schopen v procesu konsolidace paměti – dokáže zastavit ukládání potenciálně bolestivých vzpomínek.

celý článek >>

Jak fungovala dílna Lucase Cranacha

Lucas Cranach, významný občan Wittenberku a přítel Martina Luthera, který přestože byl protestantem, tvořil často i pro bohaté katolíky, se vrací do Prahy. Výstava Národní galerie ve Šternberském paláci představuje nejcennější z jeho obrazů a zároveň prezentuje poznatky, které o jeho práci nashromáždili specialisté z Cranach Digital Archive Düsseldorf.

celý článek >>

Loreta a Dientzenhofferové

Tak jako je dnes Loreta jednou z nejvýznamnějších dominant Prahy, jsou Dientzenhofferové stále nejvýznamnější architekti v Českých zemích. Jak by Loreta vypadala, kdyby si s nimi nikdy nesetkala? O tom vypráví hlavní výstava v areálu známého kostela.
 

celý článek >>

Divoká jízda s Robertem Plantem

Své první nahrávky natočil v roce 1966, první kapelu Band of Joy založil hned rok poté. Proslavil se jedinečným stylem, ve kterém se odráží vášeň pro blues, africkou hudbu, psychedelický rock i moderní elektroniku. Jeho rock and roll je nezapomenutelný – a stejně tak i on sám. Zpěvák Robert Plant vystoupil 27. 7. 2016 v plzeňském amfiteátru Lochotín a  zase zářil. Tentokrát v doprovodu Sensational Space Shifters.

celý článek >>

Varšava z ptačí perspektivy

Výstava Varšava z  LOTu ptaka představuje ojedinělý fotografický projekt Macieje Margase. Aby mohl během roku několikrát přeletět nad přísně kontrolovaným vzdušným prostorem polské metropole, musel získat řadu povolení snad od všech úřadů v zemi, ale podle něho bylo nejsložitější zajistit fotografické vybavení, které by umožnilo pořídit kvalitní noční snímky z výšky tří tisíce stop (914 metrů). Unikátní fotografie vystavuje pražské České centrum.

celý článek >>

Balet, obrazy, sochy a nekonečné nebe nad hlavou

Nikola Márová, Alexandr Katsapov, Andrea Kramešová, Michal Štípa... Sólisté baletu Národního divadla se sejdou 20. srpna 2016 při ojedinělém představení Ej,lásko a Mariin sen v Litomyšli. Představení bude uvedeno u příležitosti výtvarného projektu Daniela Pešty „Záznamy noční hlavy” v tamní White Gallery.

celý článek >>

Neviditelné podle Kamily Ženaté

Tentokrát nejde o happening nebo multimediální projekt, kterými se Kamila Ženatá zabývala posledních deset let. Její velkoformátová abstraktní plátna, jež se shlukují  v pražské Galerie Villa Pellé pod názvem Neviditelnost, odkazují ke skrytému světu vztahů a procesů, jež vytvářejí svět kolem nás.  Inspiraci  taoismem, kvantovou fyzikou a přírodou autorka nijak nepopírá.

celý článek >>

Kdo obstojí? Člověk odpovědný

Dobrou knihu není třeba zvlášť definovat, pozná se podle toho, že má co říct v každé době. Přesně to platí o textech, jež za druhé světové války psal ve vězení Dietrich Bonhoeffer. Dnes, zdá se, myšlenky tohoto německého myslitele, teologa a důsledného antifašisty, jehož Hitler neváhal ještě v dubnu roku 1945 poslat na smrt, nabývají však znovu až na děsivé na aktuálnosti.


celý článek >>

předchozí číslo následující číslo ročníky





poslat e-mailem



SANQUIS PLUS




GALERIE SANQUIS




ORBIS PICTUS



PORADNA