předchozí číslo následující číslo ročníky

SANQUIS - číslo 105/2016
téma:
Květen
On-line verze 

Vážení návštěvníci našich webových stránek, následující přehled obsahuje výběr z článků z časopisu SANQUIS. 




Obsah časopisu

Michal Gabriel: Přemýšlím ve tvarech a v prostoru
Irena Jirků   

Osobitý sochař rád vystavuje na neočekávaných místech. Za takové lze považovat i prosklené foyer nové administrativní budovy  Enterprise Office Center na pražské Pankráci. V rámci instalace Proměny vedle svých klasických figur a skupiny „jezdců“ představil Gabriel však  i nejnovější sousoší vytvořené 3D tiskem. Technická revoluce v přímém přenosu.

Michal Gabriel – Proměny,
Enterprise Office Center, Praha 4
27. 4.  - 31. 5. 2016,

 www.michal-gabriel.czwww.enterprise-prague.cz  

celý článek >>

Bratři Karamazovi v Činoherním klubu
Bratři Karamazovi v Činoherním klubu
Volné zpracování Bratrů Karamazových od F. M. Dostojevského režisérem Martinem Čičvákem nabízí na scéně Činoherního klubu strhující pohled na známý dramatický příběh čtyř bratrů, zničených lhostejností vlastního otce i sama sebe. Nejen díky svrchovanému hereckému výkonu Juraje Kukury, ale také zásluhou drobných změn z původní dramatizace Evalda Schorma - jako je přeskupení scén a opomenutí několika postav - vznikla osobitá inscenace. 

Činoherní klub Praha
Nejbližší repríza: 30. 4., 3. 5. a 28. 5.
www.cinoherniklub.cz
celý článek >>

Cesta do ruské duše
  

Neobyčejné osudy Lva Sergejeviče Teremina, ruského vědce, hudebníka, ale také  špiona a vynálezce, uvádí hra režiséra Petra Zelenky jako obraz života muže, jenž se narodil ve špatné době. Nicméně jde o skutečný příběh skutečného člověka – a Ivan Trojan je v hlavní roli více než přesvědčivý.

Dejvické divadlo, Praha
Reprízy: 27. 4. a 23. 5. 2016
www.dejvickedivadlo.cz

celý článek >>

Rybniční řasy by mohly pomoci odhalit původ rakoviny
  

Za proměnu jednobuněčných organismů na mnohobuněčné může pravděpodobně jediný gen. Při hledání příčiny mnohobuněčnosti našli američtí vědci tzv. retinoblastomový gen, který byl dosud znám jako jeden z těch, jež se vyskytují u nemocných trpících rakovinou. Biologové z Kansas State University nyní zkoumají rybniční řasy, aby našli další důkazy a možné vysvětlení původu rakoviny.

celý článek >>

První transplantace dělohy v Česku

Operační tým pod vedením Jiřího Froňka z IKEM a Romana Chmela z FN Motol provedl 30. dubna 2016 první transplantaci dělohy v České republice.  „Příprava trvala několik let – a to ve spolupráci se švédskými kolegy, kteří provedli tento zákrok jako první na světě. Byla to velmi intenzivní příprava, do které bylo zapojeno více odborníků,“ říká MUDr. Pavel Trunečka, CSc. přednosta Transplantcentra IKEM.

celý článek >>

Věda a umění, rozum versus krása

Jaký mají exaktní vědci vztah k umění? Jaká je myšlenková, principiální i praktická koexistence vědy a umění? Druhý díl úspěšné publikace O umění s rozumem přináší další zajímavé názory. Mezi nimi jsou například myšlenky profesora Bruce Browna z univerzity v anglickém Brightonu, Henka Borgdorffa z Královské konzervatoře v Haagu, českého výtvarníka Jiřího Davida nebo spisovatelky Daniely Fischerové.

Miroslav Zelinský, Miloslav Klíma – O umění s rozumem II
Nakladatelství Host, 2016
www.nakladatelstvi.hostbrno.cz

celý článek >>

Galerie na zelené louce

Galerie výtvarného umění v Ostravě si 13. května připomněla 90. výročí od zpřístupnění jejího historického sídla – Domu umění. Tato budova je poslední výstavní pavilon, který byl v České republice postaven na tzv. zelené louce, navíc po celou dobu plní účel, pro nějž vznikl, což ho činí jedním z výjimečných.
unkcionalistický dům architektů Františka Fialy a Vladimíra Wallenfelse vznikl z popudu ostravského stavitele a sběratele umění Františka Jurečka. Ten Domu umění také odkázal sbírku 113 děl, je se stala základem i pozdější ostravské galerie. Vrcholem oslav jejích 90. narozeniny bylo vystavení obrazu Oskara Kokoschky Moravská Ostrava II.

Oslava 90 let od slavnostního otevření Domu umění v Ostravě,
se konala 13. 5. 2016, ale i v následujících týdnech a měsících galerie nabízí zajímavý výstavní program.
www.gvuo.cz

celý článek >>

Festival ve jménu Jeruzaléma

Dny Jeruzaléma / Days of Jerusalem ovládnou ve dnech 25. až 29. května prostory Tiskárny na Vzduchu v pražské Stromovce. Festival představí různorodé tváře města, v němž se setkávají tři základní kulturní a náboženské proudy: islám, judaismus a křesťanství. Hlavní dramaturgickou osou festivalu je současná hudba, ve Stromovce ale dojde tradičně i na kulinární umění, představí se mladí designéři či filmaři.

celý článek >>

Nová česká galerie v Ottawě má premiéru
Irena Jirků   

Česká ambasáda v Kanadě otevřela 6. května 2016 nový výstavní prostor ve své budově  v Ottawě. V Galerii 17/18 vzniklo zajímavé tvůrčí území, kde se budou během let 2017 a 2018 setkávat   současní kanadští a čeští umělci. Výjimečný projekt, který má připomenout dvě významná výročí v historii obou zemí – 150 let Kanadské konfederace a 100 let od vzniku Československa  – byl zahájen výstavou fotografů Petry Malé Miller a Davida Millera Couples. Za celým projektem stojí český velvyslanec Pavel Hrnčíř a jeho žena, malířka Veronika Holcová. Přinášíme s ní rozhovor.

celý článek >>

Orbis Pictus Play zakotvil ve Zlíně

Hravě, tak zahájil 19. května Petr Nikl stálou expozici Orbis Pictus Play ve zlínském zámku. Světově proslulá výstava se tak po letech putování natrvalo usadí v Baťově městě. Expozice, inspirovaná myšlenkami Jana Ámose Komenského nabízí návštěvníkům přes 60 interaktivních objektů, jež vznikly v ateliérech předních českých i zahraničních umělců. Kdo už někdy v tomhle neopakovatelném labyrintu světa i světla zabloudil, ví, že je to ráj pro všechna srdce - dětská i dospělá. Tak, pojďme si hrát.

Orbis Pictus Play Zlín, 20. 5. – 18.9. 2016,
Zlínský zámek a Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně
www.zlinskyzamek.cz
Kompletní informace o celém projektu najdete na našem webu ZDE

celý článek >>

Najdeme někdy gen mládí?

Gen, který byl považován za typický pouze pro embrya, a o němž si vědci mysleli, že je při dalším vývoji člověka deaktivován, by mohl sehrát významnou roli  při prevenci infarktu a mrtvice. Jeho vlastnosti by mohly pozitivně ovlivnit s věkem se snižující schopnost těla opravovat poškozenou tkáň.

celý článek >>

Viktor Krejčí: Lesk světa
Jana Nekolová   

Svět Viktora Krejčího je světem filozofa, s uceleným duchovním názorem na lidskou existenci, v níž nechybí kosmický optimismus. Je to vize, která se v obraze promítá do snímků – symbolů, v nichž to, co je zaostřené, vyvěrá z naznačeného, a celý snímek míří k jistotě. Tak Viktor Krejčí vidí myšlenkou a myslí v obraze. Jeho fotografie splňují tři nutné ctnosti, které jsou podmínkou nejenom tvorby, ale i veškeré poctivosti ve vztazích člověka k tomu, čím je obklopen.  Jsou jimi Ticho, Bdělost a Vážnost. Ticho vyvěrá ze snímků Viktora Krejčího, zhotovených za bdělého vědomí, jisto si vážností daného úkolu,  píše v úvodu fotografické publikace  Petr Helbich.
Viktor Krejčí je nejen fotografem, je i malířem, básníkem, filosofem, publicistou, autorem povídek esejů, komentářů. 

Kniha fotografií Lesk světa byla vydána k příležitosti autorovy výstavy v Galerii u Betlémské kaple.
www.galerieubetlemskekaple.cz

celý článek >>

Něpi Janóó, něpi vóódůů
Přežije lidová hudba rok 2020? Nesmyslná otázka, samozřejmě. Ale kdyby snad někoho přece jen napadla, odpovědí budiž mu série cédéček z provenience Indies Scope. Jejich výpravná edice Antalogie moravské lidové hudby je – jak sami vydavatelé tvrdí – pokusem o reflexi současné podoby lidového  muzicírování ve velkých i menších moravských folklórních regionech. A že ta současná podoba stojí za to. Sedmidílná sbírka představuje  reprezentativní výběr špičkových kapel a zpěváků, kteří výrazně přispívají k zachování autentické podoby hudebních tradic. Radost se zaposlouchat, zazpívat si, zatancovat.

Antalogie moravské lidové hudby, vydalo nakl. Indies Scope v letech 2011 - 2015,
7 dílů, www.indies.eu

celý článek >>

Aukce pro Paraple

Sfinga Josefa Drtikola, letící ptáci Ivany Lomové či žvýkačky Pasty Onera... Galerie Kodl pořádá 29. května v pražském Paláci Žofín svou další aukci, přičemž výtěžek z prodeje prvních 10 obrazů a výtvarných děl půjde na pomoc lidem na vozíku s poškozením míchy. Předaukční výstava je otevřena v sídle Galerie Kodl na Národní třídě do 28. května.

3. aukce výtvarného umění pro Centrum Paraple,
Palác Žofín – 29. 5. 2016 od 13:00

www.paraple.cz, www.galeriekodl.cz

Centrum Paraple má velkou šanci získat další peníze pro svou činnost. Spojilo své síly s renomovanou Galerií Kodl a ta v rámci svého 76. aukčního dne uspořádá 29. května 2016 v Paláci Žofín také dražbu výtvarného umění pro Centrum Paraple. Patrony aukce jsou Zdeněk Svěrák a Jan Kačer.


celý článek >>

Product placement alkoholických nápojů ovlivňuje mladé lidi - a je bez kontroly

Zatímco tabákové společnosti nesmí propagovat svoje zboží pomocí product placementu již od orku 2000, značky vyrábějící alkoholické nápoje nejsou ničím omezeny. Nový výzkum, který byl prezentován na pravidelném každoročním setkání Pediactic Academic Society, ukazuje, jak moc alkohol v klasických televizních pořadech pro mládež ovlivňuje jejich sklony ke konzumaci alkoholu.

celý článek >>

Praha očima Karla Chaby

Poslední malíř staré Prahy, tak je často označován Karel Chaba. On sám sebe s úsměvem tituloval eakademickým malířem, přitom však byl na české výtvarné scéně už od 60. let nepřehlédnutelným. V Galerii Portheimka si do 12. června znovu můžete připomenout jeho osobitý pohled na město a hledat na těch zářivých obrazech stopy vlivu Jana Zrzavého nebo  Marca Chagalla. On, Karel Chaba, nebyl totiž jen tak ledajaký samouk.

celý článek >>

Na slovíčko v baroku
Kostel svatého Ignáce v Praze hostil v pátek 18.3.  soubor Victoria, který se představil se svým programem  Nastaly temnoty. V rámci něho představuje známou i neznámou duchovní hudbu českého baroka. Soubor zúčastňující se pravidelně českých, i zahraničních koncertních cyklů je známý pro svou zvláštní, ale poutavou dramaturgií představení, originalitou a koncipováním neobvyklých, nových i opomenutých starých projektů. Jeho vokální složka Victoria Vocal se doplňuje s instrumentální Victoria Ensemble, kterou založila v září 2009 Viktorie Dugranpere, sólová pěvkyně a hlasová pedagožka (civilním jménem Dědečková). Obě tělesa se věnují  zpracovávání nejen hudebních, ale i hudebně dramatických programů z období jak renesance, tak i baroka a klasicismu.
 
VICTORIA ENSEMBLE & VOCAL ENSEMBLE:
Nastaly temnoty – duchovní hudba českého baroka
Další představení: info na
www.victoria-ensemble.com
celý článek >>

Galerie Jelení na nové adrese
Vernisáží výstavy Ladislavy Gažiové v Galerii Jelení se 24. 2. 2016 otevřel nový prostor  Nadace a Centra pro současné umění Praha. Vedle samotného centra a galerie,  která se dlouhodobě zaměřuje na podporu mladých umělců, často ještě studentů uměleckých škol,  na pražské Letné už dnes sídlí řada dalších uměleckých organizací. Například Společnost Jindřicha Chalupeckého, spolek Skutek, Fair Art či Are a předpokládá se, že se přidají i další instituce a projekty. Objekt někdejší pekárny se tak přeměňuje na multifunkční umělecké centrum, jež bude postupně rekonstruováno a zpřístupňováno veřejnosti.
 
Adresa: Centrum pro současné umění Praha, Dukelských hrdinů 25a, Praha 7, otevřeno středa až neděle od 12:00 do 18:00 hod
www.galeriejeleni.cz
celý článek >>

Ondřej Tuček, fotograf a nálezce

Jsem lovec a sběrač. Ulice, chodník, zeď, lesní cesta nebo třeba trávicí soustava kopírky, talíř se zbytky jídla, zmuchlaná mikina – poskytují spoustu radosti – postavičky, zvířátka, děje, krajiny, grafiky. Někdy zároveň i vzkazy, pocity, vzpomínky. Co nejde sebrat domů, ulovím aspoň fotoaparátem. V každém předmětu najdu i něco ze sebe, střep smyslu, něco, co potřebuji ke své kompletaci. Kdysi jsem se jednomu člověku při aktu sběru přiznal, že jsem při nálezu šťastnější než v kostele. Asi mé ustrojení potřebuje Boha hmatatelnějšího. V nálezech, jak v maminčině útrobě, je vám dobře a bláhově doufáte, že zde přečkáte až do konce svých dnů. Ale musíte zas vyjít ven, do zbytku toho, co tvoří váš život. Stejně za dalším rohem najdete další poklad.


celý článek >>

Miloš Urban: Splynutí spisovatele s postavou? To se mi stává často
Irena Jirků   
V bývalém lomu nedaleko Zbraslavi vyrostlo hlavní město Evropy. Je moderní, zcela soběstačné, dokonalé, ale nežije. Ani neumírá. Čeká. Na koho? Miloš Urban se při psaní svého posledního románu inspiroval skutečným projektem neskutečné metropole.
celý článek >>

Halucinogenní houby jako lék proti depresi?

Halucinogenní chemikálie psylocybin, jež je obsažen v některých houbách, může být nadějí pro lidi s nevyléčitelnou  depresí. Vědci z Imperial College of London doufají, že i když provedli teprve počáteční studii, jsou na cestě k novému způsobu léčby.

celý článek >>

Divoká Elektra a Susan Bullock

Co se stane, když se nenávisti postaví do cesty láska? A je vůbec možné zabít vlastní matku? Pevná a nelítostná Elektra přichází na jeviště Státní opery.
Opera slavného německého skladatele Richarda Strausse představuje oproti řecké mytologii hlavní postavu jako ženu plnou emocí, tvrdě stojící za svým cílem a doslova posedlou pomstou. Její roli už podruhé ztvární nejslavnější britská sopranistka Susan Bullock – poprvé to bylo v newyorské Metropolitní opeře, kde se setkala s velkým úspěchem. Pod taktovkou Rolanda Böera a v režii anglického režiséra Keitha Warnera tak mají návštěvníci spatřit Elektru živou, dýchající – a strhující.

celý článek >>

Vlci na Šumavě. Seznamte se!

Zdálo se, že z Česka zmizel navždy – dnes se však po dlouhé době začal pomalu vracet, čehož příkladem budiž šumavská vesnice Srní. Tady ochránci přírody dokonce pro mladou vlčí smečku zřídili výběh o třech hektarech lesa. Šelmy zde mají dostatek prostoru i svobody, aby mohly vést spokojený a takřka nerušený život. Jen díky dřevěné lávce ve výšce šesti metrů nad zemí je návštěvníci mohou někdy i zahlédnout. Zrovna nedávno se tady narodila vlčátka.


celý článek >>

Mariánská Týnice: výprava do minulosti se Santinim
Irena Jirků   
Kostel Zvěstování Panny Marie, jednopatrová budova proboštství a ambity s freskovou výzdobou byly postaveny podle plánů Jana Blažeje Santiniho v 18. století. To už samo o sobě vydá na unikátní zážitek. Navštívíte-li však i prostory místního muzea, jež prošlo v posledních letech zajímavou proměnou, dozvíte se spousta nových věcí. A to tak poutavou formou, že i děti křtěné iPhony, na chvíli zapomenou na 21. století.
celý článek >>

Antonín Kratochvíl – známý i neznámý
Irena Jirků   

(Neznámý) Antonín Kratochvíl se představuje v Českých Budějovicích.
Okamžiky, tak nazval Antonín Kratochvíl výstavu, která je od 4. května do 12. června otevřena v Českých Budějovicích. Fotograf světového renomé, jež proslul především jako dokumentarista a válečný fotoreportér – připomeňme cyklus z Iráku, o genocidě ve Rwandě a Zaire či o obětích AIDS v Zimbabwe – a také autor svébytných uměleckých projektů - například Broken Dreams, Vanishing či Persona – se tentokrát představuje v nečekané roli: jako výtvarník. Prostřednictvím velkoformátových obrazů nechává nahlédnout do svých myšlenek a duše, jeho snímky, vlastně obrazy reflektují vnitřní prožitek daného místa, situace či vztahu.

celý článek >>

předchozí číslo následující číslo ročníky





poslat e-mailem



SANQUIS PLUS




GALERIE SANQUIS




ORBIS PICTUS



PORADNA