předchozí číslo následující číslo ročníky

SANQUIS - číslo 100/2012
téma:
Jak se pozná, že je člověk závislý na alkoholu?
Edgar Degas 

Vážení návštěvníci našich webových stránek, následující přehled obsahuje výběr z článků z časopisu SANQUIS. 




Obsah časopisu

Méně odvážný, než doufal
Jana Nekolová   
„Neznám umění tak málo spontánní, jako je moje. Inspirace, bezprostřednost, temperament jsou mi neznámé. V umění se nesmí nic podobat náhodě, ani pohyb ne.“ Tato slova pronesl Edgar Degas, malíř tanečnic, pradlen i koňských dostihů. V pařížském Musée d’Orsay právě vystavují jeho obrazy koupajících se žen.
celý článek >>

Editorial (2012/100)
Irena Jirků   
„Našel jsem v poezii v podstatě nevědomě vše zásadní. Především odpovědi na ty zásadní otázky. Díky tomu vím, kdo jsem, vím, kam směřuji a vím také, odkud pocházím. To stačí,” říká děčínský básník Radek Fridrich. Jeho básně jsou „osekané až na dřeň, takový básnický hard core”. Mimochodem, Radek Fridrich za ně dostal letošní Cenu Magnesia Litera .
celý článek >>

Jan Merta: Maluju v hlavě
Jana Nekolová   
Dílo silně odrážející osobní prožitky, obrazy tiché, klidné, bez patosu, přesto podmanivé. Tak píší o tvorbě předního českého výtvarníka Jana Merty kritici. Já dodávám lidské a plné laskavého humoru. Přesně takový je i sám malíř.
celý článek >>

Min Tanaka
Jana Nekolová   
Na potemnělé scéně se objeví tanečník, svým tělem i výrazem obličeje naléhavě promlouvá k divákům. Jsou to nejvnitřnější pocity člověka vyjádřené fyzickým pohybem.
celý článek >>

Umění, pravda, skutečnost
Eva Bobůrková   
Tisk a umění – významná výstava na toto téma Art and Press se právě odehrává v Berlíně za účasti malířů a sochařů světových jmen. Hvězdy dvacátého století i zcela současní umělci zde představují svá díla ovlivněná existencí novin.
celý článek >>

V poezii jsem našel odpovědi
Günter Bartoš   
Poezie děčínského básníka Radka Fridricha je obdobně ostrá a nekompromisní, jako byl dřív život na krušném severu. Za poslední sbírku Krooa krooa obdržel letošní cenu Magnesii Literu za poezii.
celý článek >>

Příběh Audabiac
Jiří Wald   
Příběh Audabiac se začal psát v roce 1998. Tehdy, po ničivých záplavách na Moravě, mi zavolal jeden novinář a zeptal se, zda by náš podnik nemohl nějak pomoci zaplaveným dětským domovům. Děti už několik týdnů žijí v provizorních ubytovnách, teď se však musí vrátit do domovů – a ty jsou stále vlhké, plné plísní. Ten novinář věděl, o čem mluví, při svých reportážích projížděl Moravou křížem krážem...
 
celý článek >>

Pohyblivé krajiny
Günter Bartoš   
Filozof Vilém Flusser (1920–1991) se v textu Za filozofií fotografie zabývá vlivem fotografického přístroje na výsledný fotografický obraz. Fotoaparát je podle Flussera tak komplexní hračka, že ti, kteří si s ní hrají, ji nemohou prohlédnout. Proto má fotoaparát moc nad fotografem, programuje či určuje jeho gesta.
celý článek >>

Obklopena šperky
Jana Nekolová   
Od chvíle, co její pradědeček založil v New Yorku firmu na výrobu umělých perel, uplyne brzy bezmála 100 let. Viktorie Beldová dnes pokračuje v rodinné tradici. Jen ještě neví, jestli se rozhodne nakonec pro šperk či design.
celý článek >>

Filozof přírody v nástupu průmyslového věku
František Houdek   
„Řád některých věcí by měl být změněn; sedmý den v týdnu by měl být dnem dřiny, kdy by měl člověk vydělávat na živobytí v potu tváře; a dalších šest dní by měl mít Sabath pro své zájmy a duši, aby mohl rozšiřovat její rozprostřenou zahradu a opájet se něžným působením a posvátnými zjeveními přírody.“
celý článek >>

Překvapivé vlastnosti hvězdy Polárky
Petr Sobotka   
Asi nejznámější hvězdou severní oblohy je Polárka. Přitom zdaleka není nejjasnější. V minulosti byla nesmírně důležitá pro snadné určování severu. Dnes už ji sice k tomu nepotřebujeme, ale Polárce to na zajímavosti neubralo. Skládá se totiž ze tří různých hvězd a ještě k tomu pravidelně mění svou jasnost.
celý článek >>

Pane Berane, jste zatčen!
Karel Pacner   
Ve středu 7. května 1941 v devět hodin ráno dorazily vozy s gestapáky jak před Beranovu vilu v Benešovské ulici číslo 6 na pražských Vinohradech, tak před ústředí agrární strany na Havlíčkově náměstí číslo 10. Němci sebrali všechny dokumenty a bývalého předsedu vlády zatkli. V pankrácké věznici se pak setkal s předsedou sociálních demokratů Antonínem Hamplem a dalšími vlastenci.
celý článek >>

Alkohol dobře rozpouští úzkost, ale...
Jarmila Jelínková   
„Ne, já nejsem alkoholik. Alkoholici pijí víc než já! Když mi tohle někdo tvrdí, vím, že je zle,“ upozorňuje psychiatr MUDr. Petr Popov, primář nově otevřené Kliniky adiktologie 1.Lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
celý článek >>

Oko a výživa
MUDr. Milan Odehnal MBA  
Metabolismus oka je malý mikrosvět, kde probíhá čilá látková výměna, která je ovlivňována prostřednictvím světla a kyslíku. Na metabolismu očních tkání od rohovky až po sítnici se podílí značné množství enzymů a aminokyselin. Pro tyto pochody jsou nezbytné některé vitaminy, minerály a stopové prvky.
celý článek >>

Berlín jako nový Řím
Günter Bartoš   
Hitler chtěl přestavět Berlín na „Welthauptstadt Germania“, hlavní město světa, nový Řím. Naštěstí to nestihl. Obludná nacistická architektura se v Berlíně dochovala jen v několika ukázkách. 
celý článek >>

Křest v Jordánu
Boris Dočekal   
Zatímco pro Židy a Araby, kteří žijí v Izraeli, Sýrii a Jordánsku, je sotva dvě stě padesát kilometrů dlouhá řeka Jordán životně důležitá a těžko si bez ní představit zemědělství, ale i průmysl v rozsáhlých oblastech, pro křesťany má doslova posvátný význam.
celý článek >>

Pražské jaro 2012
Jana Nekolová   
CéDéÉEfGéÁHáCé, tóny stupnice C dur, kterými zvou na plakátech pořadatelé na 67. ročník mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro rozehrají a rozezpívají zahraniční i domácí orchestry, vynikající instrumentalisté i pěvecké hvězdy.
celý článek >>

Ráda poslouchám moře
Jana Nekolová   
Babička a dědeček Aleny Nachtigalové brávali svou vnučku na operu. Malá holka, která na opeře plakala dojetím a doma vykřikovala, že bude ředitelkou operního divadla, dnes do Čech vozí pěvecké hvězdy z celého světa.
celý článek >>

Jakub Schikaneder
Irena Jirků   
Od poslední výstavy obrazů Jakuba Schikanedera uplynulo již čtrnáct let, přesto si ji všichni – kdo jsme na ní byli – stále pamatujeme. Byla to tehdy, na přelomu let 1998–1999, skutečně výjimečná kulturní událost a na obrazy Jakuba Schikanedera se stály doslova fronty. Bezesporu se budou stát i dnes, přesto se nabízí otázka: co může Národní galerie v Praze, která Schikanederova plátna vystavuje opět ve Valdštejnské jízdárně, nabídnout nového?
celý článek >>

Noc literatury
Irena Jirků   
Šestý ročník známého happeningu, který pořádají v pražských ulicích Česká centra ve spolupráci se sítí kulturních institutů zemí Evropské unie EUNIC, představí opět současnou literární scénu. Ukázky z tvorby autorů z nejrůznějších evropských zemí, mezi nimiž jsou i dva nobelisté – José Saramago a Mario Vargas Llosa – přečtou na zajímavých, známých, neznámých i běžně nedostupných místech Prahy 5 přední čeští herci. Matěje a Kryštofa Hádkovy najdete ve Francouzském lyceu, Daniela Kolářová a Emil Viklický budou číst v Jazz Docku, Jan Budař v Portheimce, v návštěvnickém centru Staropramenu představí evropskou literaturu Jiří Ornest, Ladislav Frej bude číst v obchodě Wine Food Market a třeba Aleš Procházka v 35 let starém motorovém vozu Českých drah, který bude přistaven Na Knížecí. Nezvyklá literární procházka Prahou začíná 16. května v 18 hodin a na patnácti místech pražského Smíchova se bude číst až do jedenácti v noci.
celý článek >>

předchozí číslo následující číslo ročníky





poslat e-mailem



SANQUIS PLUS




GALERIE SANQUIS




ORBIS PICTUS



PORADNA