předchozí číslo následující číslo ročníky

SANQUIS - číslo 104/2016
téma:
Duben
On-line verze 

Vážení návštěvníci našich webových stránek, následující přehled obsahuje výběr z článků z časopisu SANQUIS. 




Obsah časopisu

Děti o nás vědí víc, než si myslíme
  

Developmental Psychology, březen 2016
Zdroj: www.sciencenewsline.com

Nepodceňujme malé děti. Jak prokázaly nejnovější studie na Washinghtonské univerzitě, dokonce i v batolecím věku dokážou být děti velmi pozorné, citlivě vnímají všechny reakce dospělých a to víc, než si myslíme. Rychle třeba poznají, který dospělý se jeví jako vznětlivý,  ještě rychleji si ho zaškatulkují jako potenciální hrozbu a příště se pokusí vyhnout konfliktu.  Dvě nové studie dokazují, že i patnácti měsíční dítě dokáže takto přesně zhodnotit situaci a jednat asertivně.

celý článek >>

Vědci izolovali HIV-1 virus z genomu T-lymfocytů
  

časopis Nature
Zdroj: www.news.temple.edu

Speciální systém na upravování genů, který vytvořili vědci na Lewis Kazt School of Medicine z Temple University ve Philadephii, je novou nadějí pro HIV pozitivní pacienty. Tento virus, který způsobuje AIDS,  američtí vědci pomocí této metody bezpečně vyjmuli z DNA lidských buněk. dále při hledání léku proti AIDS.“ 

celý článek >>

Jak vzniká vzpomínka

Za dlouhá léta výzkumu mozku se stále nepodařilo vysvětlit, jak mozek vytváří dlouhodobou paměť. Tato otázka zůstává ústředním bodem výzkumů neurologie. Nyní vědci z Kalifornské univerzity přišli s odvážným tvrzením, že našli odpověď.

celý článek >>

Puberta vs. geny a prostředí

Dřívější nástup puberty se dá předpokládat u dětí, u jejichž rodičů k  němu došlo také velmi brzy.  Důležitým faktorem je vedle genetiky ale i prostředí, v němž děti vyrůstají.

celý článek >>

Zbyněk Straňák: Jsme lékaři, nejsme bozi
Irena Jirků   

 Text: Irena Jirků Foto: Michaela Čejková pro HN

„U každého dítěte musím mít pocit, že jsme pro něj udělali maximum. Pokud to maximum nestačí? Nejsme bozi,“ říká Zbyněk Straňák, primář novorozeneckého oddělení ÚPMD v Praze–Podolí.

celý článek >>

Proč obrazy nepotřebují názvy
Irena Jirků   

Foto a repro: archiv J. Franty a O. Horáka

Setkání s Jiřím Frantou a Ondřejem Horákem, kteří vytvořili originálního průvodce po moderním umění – a to pro děti i dospělé. 
 

celý článek >>

Hlas jako nástroj vlivu
  
Lidé se vždy budou rozdělovat na vůdce a jejich následovníky.  Nejnovější studie vědců z University of British Columbia dokazuje, že člověk, stejně jako zvířata, pro důkaz své dominance a vlivu kromě řeči těla často využívá i svůj hlas. To však ještě neznamená, že s dominancí získá i respekt.
celý článek >>

Slova blízká a vzdálená
  

Lidé, kteří vymýšlejí názvy pro nové zboží, by měli vědět, že člověk si některé zvuky spojuje podvědomě se vzdáleností. Jisté hlásky navozují pocit blízkosti, jiné působí jako vzdálené - tedy méně dostupné. Neocenitelný poznatek, chcete-li se svým produktem oslovit co nejširší okruh lidí.

celý článek >>

LADA, cukrovka, jež čeká na probádání
Jste zdraví, štíhlí a diagnóza diabetu zrovna u vás lékaře překvapila? Nová forma diabetu se skrývá za 2. typ, jeho podstata je ale jiná. Pozdní autoimunitní diabetes dospělých se vyvíjí pozvolna a dlouhodobě, proto je zprvu těžko rozpoznatelný. A klíč k jeho léčbě? Zatím otázka bez přesné odpovědi.
celý článek >>

Mohly by orgány jiných savců zachraňovat lidské životy?
  

Geneticky upravené srdce prasete, jež bylo transplantováno paviánovi, fungovalo díky nové imunosupresivní terapii více než dva a půl roku. Vědci z Ludwig-Maxmilians-Universitaet v Mnichově stejně jako jejich američtí kolegové z National Heart, Lung, and Blood Institute v Marylandu to považují za důležitý krok a věří, že tzv. xenotransplantace nejsou marnou cestou.

časopis Nature Communications, duben 2016,
zdroj:  www.eurekalert.org

celý článek >>

Marek Jerie: Klavírní trio? To je ideální forma - a ideální demokracie!
Irena Jirků   
Za 30 let své kariéry se Guarneri Trio Prague, hrající po celou dobu ve složení Ivan Klánský - klavír,  Čeněk Pavlík - housle a Marek Jerie - violoncello, stalo na poli komorní hry skutečným pojmem. Není divu, že své významné výročí oslaví na Pražském jaru.


celý článek >>

Beatrix a Marek Jeriovi : Spřízněni hudbou
Irena Jirků   

Text: Irena Jirků
Foto: Günter Bartoš a Tomasz Trzebiatowski

Špičkový český ansámbl Guarneri Trio Prague oslaví letos  30.výročí na slavnostním koncertě v pražském Rudolfinu, kde určitě nebude chybět ani Beatrix Jerie. Bez šarmantní manželky violoncellisty by asi trio dnes nesklízelo úspěchy po celém světě. Na tom se shodují všichni tři. A Marek Jerie své ženě v rozhovoru pro Sanquis vysekl hned několikrát hlubokou poklonu.

celý článek >>

Mucha okouzluje Itálii
  

Velké pozornosti  se momentálně v Itálii těší sbírka děl Alfonse Muchy. Výstavu, jejímž základem se staly plakáty, které po dlouhé roky sbíral tenista Ivan Lendl, vidělo v Miláně už 80 tisíc návštěvníků. Momentálně se expozice stěhuje do Janova, kde bude otevřena od 30. dubna do 19. září 2016.


celý článek >>

Neplodnost způsobená kouřením je potvrzeným faktem!
  
Nemůžete přijít do jiného stavu a jste kuřačka?? Možná za vaše problémy může právě láska k tabáku. Přečtěte si pět nejčastějších otázek a odpovědi, které vysvětlují, proč je vzhledem ke snadnějšímu početí lepší cigarety definitivně odložit.
celý článek >>

Antidepresiva: Kdy jsou skutečně potřeba?
  

Spotřeba antidepresiv ve vyspělých zemích v posledních letech výrazně stoupá. Ani Česká republika není výjimkou. Ze statistik vyplývá, že mezi roky 2002 a 2012 bylo v  zemi předepsáno třikrát víc denních dávek léků s antidepresivním účinkem.

celý článek >>

Sůl. Opravdu může za vysoký tlak?
  
Bojujete s krevním tlakem? Začněte se vědomě vyhýbat soli. Ta při rozvoji hypertenze hraje významnou roli. Dát ze stolu pryč slánku ale nestačí. Zkoumejte etikety potravin a přemýšlejte o tom, co jíte.
celý článek >>

Žloutenka C vyčerpává tělo i duši. Co pomůže?
  

Pocity extrémní únavy a nedostatku energie trpí podle výzkumů 50–70 % lidí s chronickou hepatitidou typu C. Apatii a vyčerpání může způsobovat boj organismu s infekcí, poškození jater, deprese nebo probíhající léčba. Jak se nepříjemnému stavu bránit?

celý článek >>

Připravujeme pro vás přehled zajímavých odkazů
     
Vybíráme pro vás odkazy na zajímavé informace či texty vztahující se k nejrůznějším oblastem. Je to pelmel témat a různorodých názorů, jež mohou inspirovat, vést k zamyšlení či k diskusi. Články nemusí vždy vyjadřovat stanovisko redakce Sanquis, ta za jejich obsah také nenese odpovědnost.
celý článek >>

Paměť a umění
  
K benediktinskému klášteru v Broumově se váže nespočet příběhů, legend a vzpomínek - je proto symbolické, že nová výstava malíře Zbyňka Sedleckého v Galerii Dům, stojící přímo v klášterní zahradě, tematizuje lidskou paměť. Díla vyjadřují komprimovaný vztah místa a času k povaze, možnostem a kapacitě lidské paměti, která je schopna rekonstruovat minulost jen do určité míry,“ vysvětluje kurátor výstavy Petr Vaňous. Lidská paměť je sice omezená, alev jejích vzpomínkách se velmi snadno ztratíte – stejně jako v tajuplných chodbách broumovského kláštera.

Zbyněk Sedlecký - Galerie Dům v Broumově
od 7. 5. do 14. 6. 2016
www.galeriedum.cz

celý článek >>

V hlavní roli Olga Scheinpflugová a Ferdinand Peroutka
  

Dva lidé, které spojovalo s Karlem Čapkem silné pouto - herečka Olga Scheinpflugová a spisovatel a novinář Ferdinand Peroutka. Památník Karla Čapka na Strži otevřel na konci dubna novou expozici, v níž se snaží tyto výrazné osobnosti přiblížit nejen přes jejich tvorbu, ale i prostřednictvím věcí každodenního života. V prostorách venkovské vily, kterou měl Karel Čapek velmi rád, naleznete tedy třeba noblesní stolek Peroutky, anebo také blahopřání Václava Havla, které poslal jako osmnáctiletý mladík herečce Scheinpflugové. Mimochodem ona, stejně jako novinář Peroutka byli lidé pevných názorů. To se ani Miloši Zemanovi nepodařilo zpochybnit...


Památník Karla Čapka na Strži  - Olga Scheinpflugová a Ferdinand Peroutka
Od 30.4. do 30.10.2016,  www.capek-karel-pamatnik.cz

celý článek >>

Dveře do světa Parkinsonovy choroby se otevírají
  
 Koncem osmdesátých a hlavně v devadesátých letech transplantovali vědci z Univerzity v Lundu ve Švédsku nervové buňky do mozku nemocným trpícím Parkinsonovou chorobou. Výsledky studie dnes, po téměř čtvrt století dokazují, že buňky mohou v poškozeném mozku přežít a s nemocí bojovat.
celý článek >>

předchozí číslo následující číslo ročníky





poslat e-mailem



SANQUIS PLUS




GALERIE SANQUIS




ORBIS PICTUS



PORADNA