předchozí číslo následující číslo ročníky

SANQUIS - číslo 103/2016
téma:
Březen
On-line verze 

Vážení návštěvníci našich webových stránek, následující přehled obsahuje výběr z článků z časopisu SANQUIS. 
Obsah časopisu

O snech a nečinnosti .

 „Oblomovština.“ Pojem označující stav člověka, který je neschopný činu a neustále utíká do svých snů, který plánuje a doufá, ale raději nic nepodniká. Oblomov, hlavní postava románu Ivana Alexandroviče Gončarova, také není žádný hrdina. Představuje upřímnou, téměř dětinskou osobnost, která nerozumí smyslu dnešního uspěchaného světa, a snaží se proti němu bránit tím jediným, co mu zbývá – vědomou nečinností.
A právě tak jej i uvádí hra režisérky Hany Burešové – jako snílka, který však vstoupil do světové literatury hned po boku Dona Quijote, Dona Juana či Švejka, a jehož jméno je celosvětově známé.

Ivan Alexandrovič Gončarov – Oblomov
Divadlo v Dlouhé, premiéra: 16. 3. 2016
www.divadlovdlouhe.cz

celý článek >>

Při chřipce vsaďte na houby, česnek a bezinkovou šťávu
MUDr. Jiří Náhlovský    Karolina Jezdinská   
Zdroj: server ulekare.cz

Chřipka je poměrně závažné onemocnění. Každoročně jím onemocní statisíce obyvatel České republiky. Jak jí čelit? Pomozte si vhodným jídelníčkem. 
Pokud se necítíte ve své kůži a zdá se vám, že na vás „něco leze“, nečekejte a pusťte se do boje ihned. Ať už jde o chřipku, nebo jen nachlazení, rychlá reakce je pro zdárné a rychlé zdolání nemoci hlavní. Inkubační doba viru je 24–72 hodin. Poté se nemoc rozvíjí naplno. Pokud zasáhnete ještě před jeho namnožením, máte z půlky vyhráno.
 
celý článek >>

Chronická únava: zkuste homeopatika!
MUDr. Jaroslav Čupera   
Text: Jaroslav Čupera
Zdroj: www. Ulekare.cz

Malátnost, apatie, vyčerpání. Přetrvávající únavový syndrom je stále častěji se vyskytující onemocnění, jehož přesné příčiny odborníci doposud nedokázali objasnit. Terapie bývá složitá, ovšem jisté možnosti úlevy existují – například prostřednictvím homeopatik.
celý článek >>

Vlastimil Elšík, výtvarník a učitel
Julie Zocherová   

Své osobité dílo vystavoval už bezpočtukrát - například ve Zlíně, v Praze, Brně, Hodoníně, ale i v Moskvě nebo v Chicagu. Uznávaný výtvarník a renomovaný pedagog, absolvent Akademie výtvarných umění v Praze, v  druhé polovině února 2016 zaplnil tentokrát svými barevnými obrazy galerii Nová síň v Praze. Kolekce Malé velké příběhy představuje tvorbu Vlastimila Elšíka z období posledních třiceti let. Z větší části figurativní malby odrážejí krásu všedního života, staré Prahy či motivy mateřství, a to kultivovanou a bohatou formou.      
Vlastimil Elšík ale není pouze umělcem, je také učitelem – E-dílna, jeho soukromá výtvarná škola stojící blízko Národního divadla, je mezi mladými umělci, kteří se připravují na střední či vysoké umělecké školy, ale i mezi nadšenci-laiky velmi dobře známá. Vlastimil Elšík ji vede už řadu let, společně se svou ženou Helenou připravil ke studiu i řadu dnes špičkových umělců. Děti i dospělí se v E-dílně mohou věnovat studijní kresbě, keramice, grafice (jako je linoryt a suchá jehla), či nejrůznějším druhům malby. Každý rok v červnu pak manželé Elšíkovi připravují z těchto prací rozsáhlou výstavu, přičemž vernisáž je zároveň zajímavou kulturní akcí a momentem setkání všech žáků a jejich rodičů.

Výstava Malé a velké příběhy, Nová síň Praha, 10.2. - 21.2.2016
 
E-dílna, Bartolomějská 1, Praha 1

Více na www.e-dilna.com
 
Foto: Jaroslav Kučera

celý článek >>

Jak se poprat s cholesterolem
MUDr. Jiří Náhlovský   

Text:
Ivana Hufová,  MUDr. Jiří Náhlovský

Zdroj: server ulekare.cz

Nejzákeřnější na cholesterolu je to, že ať je vysoký sebevíce, dlouho se téměř nijak neprojevuje. Jeho abnormální hladinu může mít kdokoliv, přičemž tento problém lze i zdědit. 

 

celý článek >>

První transplantace dělohy v USA
  
zdroj: www.healthday.com  

Chirurgové z Clevelandské kliniky (neziskové zdravotnické centrum, které nabízí klinickou a nemocniční péči a zaměřuje se také na vědecký výzkum) provedli první mimoevropskou transplantaci dělohy, experimentální proceduru umožňující ženám bez dělohy otěhotnět a přivést na svět vlastní dítě.

celý článek >>

SANQUIS Junior
  

REDAKCE SANQUIS JUNIOR

Dětská redakce časopisu pracuje už několik let, děti se cvičí v psaní zpráv, v práci s informacemi i v grafickém řemesle. Kromě toho podnikáme společné výpravy, chodíme na výstavy, do muzeí a divadel. Všechna vydaná čísla Sanquisu Junior, kterého děti překřtily na „časopis Dodo“, najdete v digitální podobě ZDE, ukázky si můžete prohlédnout níže. Chcete-li se přidat a spolupracovat s námi, pište na adresu  Jirku@sanquis.cz.

Více informací o redakci najdete  ZDE .

celý článek >>

Kreslený film jako osud
Irena Jirků   

Spojuje je stejná vášeň a nadšení. Všichni začínali  v dnes už legendárním Studiu Bratři v triku a tohle řemeslo se jim prostě zadřelo pod kůži. Byť se dnes jejich tvůrčí i lidské osudy značně liší, dokonce i navzdory tomu, že doba animovaným filmům dvakrát nepřeje, nikdy se od tohoto světa neodstřihli. Stále vymýšlejí příběhy, kreslí, animují, režírují... Petra Makaloušová, Ivana Fašianoková Rakoušová, Luděk Bárta a Jiří Tyller vystavují do 31. března v Paláci Akropolis v Praze.

Výstava výtvarníků, jejichž osudem se stal kreslený film
AGalerie, foyer Paláce Akropolis: 1. 3. 2016 - 31. 3. 2016
www.a-galerie.cz

celý článek >>

Cena WALD Press AWARD pro MUDr. Jaroslava Svobodu
Irena Jirků   

Uznávaný internista a imunolog Jaroslav Svoboda
se stal laureátem ceny WALD Press AWARD.
 

Ta mu byla udělena 20. prosince 2015 v Prezidentském salonku Rudolfina. Slavnostnímu aktu přihlížela řada hostů, mezi nimiž nechyběli přední česká imunoložka Terezie Fučíková, dřívější šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg, psycholožka Dana Němcová, psychiatr Cyril Höschl či spisovatelka Radka Denemarková. Cena byla Jaroslavu Svobodovi udělena za příkladnou, neúnavnou pomoc pacientům s chorobou AIDS.
Na Bulovce vedl Jaroslav Svoboda ambulanci pro nemocné AIDS, zasadil se o terapii antiretrovirovými preparáty a komplexní imunologické vyšetřování těchto nemocných. Tato jeho vskutku průkopnická činnost vedla ke vzniku samostatných specializovaných ambulancí i lůžkové základny v rámci infektologie, zdůraznila profesorka Terezie Fučíková.
Ředitel nakladatelství Jiří Wald také vyzdvihl mimořádný přístup doktora Svobody k pacientům, jeho vzácný humanismus a neobvyklou schopnost kombinování lékařského pohledu s celoživotním zájmem o filozofii. Ta ho koneckonců vede i k přemýšlení o hlubší podstatě dění kolem nás. V současné době se začíná připravovat kniha o Jaroslavu Svobodovi, vyjít by měla na konci roku.
Předaná pamětní plaketa nese v záhlaví slova: Šel jsem po celý život se slabším. V písemném bilancování svého života je vyslovil profesor František Wald (1861 - 1930), profesor teoretické chemie a metalurgie a rektor ČVUT. Smyslem ceny je právě poukazovat na výjimečné osobnosti, protože se slabšími dovedou vždy jít jen ti nejsilnější.

O nakladatelství: Společnost WALD Press byla založena v roce 1995 a navazuje na odkaz Františka Walda. V jejím nakladatelství vyšla řada knih, například Labyrint světa a ráj srdce J. A. Komenského v češtině, angličtině, francouzštině, italštině a bulharštině.

Hlasový záznam z předání ceny - klikněte zde.

Více informací najdete na:
http://www.rozhlas.cz/zpravy/clovek/_zprava/1166945
http://www.sanquis.cz/index2.php?linkID=art2296
 

celý článek >>

Pavel Hoza: Bílá pláň
Irena Jirků   

Co dělá Evropa a kam jde svět v době, kdy kolem nás krouží zástupy zoufajících? Můžeme jim věřit? Rozum a cit se jako vždy hádají. Kde je pravda? Tak se ptá ve své eseji pedagog a spisovatel Pavel Hoza.

Esej v autorské interpretaci byla odvysílána na stanici Vltava 1. 3. 2016, poslechnout si ji můžete až do 7. 3. zde.

celý článek >>

Alternativní vzdělávání
  
Sledujeme informace v oblasti inovativní pedagogiky uveřejněné v českých médiích.
celý článek >>

Koncert k 30. výročí vzniku Guarneri Trio Prague
Irena Jirků   

Za 30 let své kariéry se Guarneri Trio Prague, hrající po celou dobu ve složení Ivan Klánský - klavír,  Čeněk Pavlík - housle a Marek Jerie - violoncello, stalo na poli komorní hry skutečným pojmem. Hra tohoto špičkového klavírního tria je charakteristická oduševnělou souhrou muzikantských individualit a intenzivního porozumění skladbě, svým nadšeným muzicírováním připraví posluchačům vždy nevšední zážitek. Jejich nahrávky jsou v archivech BBC, Radio France, ORF, DRS 2, NDR, SWR, Českého rozhlasu a dalších prestižních rozhlasových stanic. Mimořádná je také diskografie souboru, která čítá na 24 titulů, z toho téměř polovina je oceněných Zlatým Diapasonem a Choc du Monde. 
V roce 2016 slaví tento uznávaný soubor už třicáté narozeniny, a to v Rudolfinu, v rámci festivalu Pražské jaro. Koncert Guarneri Trio Prague bude jistě neopakovatelným zážitkem.

Koncert:  Guarneri Trio Prague, Rudolfinum - festival Pražské jaro, 21.5. 2016, 19:00 hod
Program: 
L. Fišer: Klavírní trio
F. Mendelssohn-Bartholdy: Klavírní trio c moll op. 66
A. Dvořák: Klavírní trio f moll, op. 65
www.festival.cz

Více informací o Guarneri Trio Prague najdete
v archivu Sanquisu, na jehož stránkách jsme věnovali všem třem hudebníkům i jejich spolupracovníkům řadu článků. Zde výběr: 
o Ivanu Klánském a o Čeňkovi Pavlíkovi.
Dvojrozhovor s Beatrix a Markem Jeriovými čtěte zde.

Ukázky: Trio G major Hob. XV:25, Andante, Trio G major Hob. XV:25, Allegro all Ongarese

celý článek >>

Robert Lischke: Chirurgie je velmi hezká manuální práce
Irena Jirků   

„Mám řadu nejistot a pochybností, ale jednu dimenzi mám zcela průzračnou a jednoduchou – a to je medicína. Je to jistota v mém nejistém životě a zdroj stability. Jsem šťastný, že se jí mohu věnovat,“ říká Robert Lischke, přednosta III. chirurgické kliniky FN Motol.
 
S kolegy chce podniknout další dvojtransplantaci. Srdce a plic.

Zařazování pacientů na seznamy čekatelů na orgán je podle něj největší etické dilema transplantační medicíny.

celý článek >>

Proti varixům: prevence
Lucie Kovářová   
Proti varixům: prevence
Ačkoliv léčba křečových žil dosahuje výborných výsledků, není nad přirozeně zdravé a krásné nohy. Ty vám, pokud máte k varixům sklon, může zajistit mimo jiné i správná životospráva.
Varixy na dolních končetinách patří k civilizačním onemocněním. To znamená, že jich výrazně přibývá kvůli stylu života dnešního člověka. Vzrůstající obezita, sedavé zaměstnání, užívání hormonálních léků, vyšší věk populace – faktorů, které se na nárůstu jejich výskytu podílejí, je celá řada. Naštěstí lze mnohé z nich ovlivnit. Zde je pár tipů pro všechny, kteří se křečových žil obávají.
 
celý článek >>

Tři kapitoly o Komenském
Jan Dostal   
Život Jana Amose Komenského (1592-1670) je možné sledovat skoro jako mysterijní drama, zjevující podivuhodným způsobem jak praobraz lidského života vůbec, tak cesty osudu, jimiž je určitá individualita připravována na své poslání; patří k nim i nejtěžší utrpení, stále nová zklamání a bezdomoví......   Více zde
O autorovi - klikněte zde
 
celý článek >>

USA zakazují peelingové přípravky
  
Syntetické částice se v dnešní době přidávají do mnoha kosmetických produktů, včetně sprchových gelů a zubních past. Zatímco v našem povědomí figurují jako užiteční čističi pórů nebo prostředky na bělení zubů, mají i svůj negativní aspekt. Pro člověka jsou při požití škodlivé, mají vliv na trávení a mohou přivodit až hormonální nerovnost, která může ovlivnit reprodukční orgány. Nový zákon, nedávno podepsaný Barackem Obamou, zakazuje proto výrobu a prodej jakýchkoliv smývatelných kosmetických přípravků, které obsahují tyto částice. Platit by měl začít v červenci 2017.
celý článek >>

Dandyové v Divadle Viola
Irena Jirků   

Co je to vlastně „dandy“? Osoba, móda, nebo životní styl? Právě na tuto otázku a mnohé jiné odpovídají vážně i nevážně Jiří Langmajer a Hanuš Bor v představení PŘÍPITEK aneb CIHLA, věnovanému k padesátým narozeninám Jiřího Langmajera. Režisér Tomáš Vondrovic říká, že hlavní záminkou bylo poodhalení samotného smyslu dandysmu - nebo spíše, jak jej nazývá, „cihlismu“. Proč zrovna cihla? To už se dozvíte sami.

Přípitek aneb Cihla
Divadlo Viola, Praha
Premiéra: 29. 2. 2016, nejbližší reprízy: 21. 3.
www.divadloviola.cz

celý článek >>

Mozek lidí s autismem se anatomicky liší od zdravých lidí
  
Výzkum na King´s college v Londýně objevil drobná odlišení v mozku dospělých mužů trpících poruchou autistického spektra, což by mohlo vysvětlit, proč u některých postižených autismem řada potíží přetrvává i do dospělosti.  Autoři studie, která byla zveřejněna v časopise Brain, použili  standardní magnetickou rezonanci a také metodu zobrazení difuzních tenzorů (DTI) ke srovnání sítě bílé mozkové hmoty u 61 autistů a 61 lidí bez tohoto problému. Snímky nemocných ukázaly odlišná spojení v čelním laloku, který je důležitý právě pro vývoj jazykových schopností a schopnosti komunikace.
 
celý článek >>

O smutku klaunů
Irena Jirků   

Klauni, hadí muži, kolombíny, akrobaté – to vše bylo pro Františka Tichého již od dětství  něčím tajemným a kouzelným. Atmosféru světa lidové zábavy, pro něj důvěrně známého, dokázal velmi osobitě zachytit ve svých kresbách, malbách a grafikách. Mimo barevnosti a radosti však ve svých dílech uměl vyjádřit i věčnou osamělost, nejistotu a zoufalství smutného života bavičů.  Výstava v prostoru Muzea české loutky a cirkusu tak představuje jedno z hlavních témat meziválečné generace jako barevnou, ale procítěnou tvorbu, pocházející převážně ze soukromé sbírky umělcova blízkého přítele fotografa Josefa Sudka.

František Tichý - Svět, který se směje
Muzeum české loutky a cirkusu, Prachatice, od 26. 2. do 22. 5. 2016.

celý článek >>

Ženy, které se cítí být ohroženy, preferují dominantnější partnery
  
Výzkum vědců z University of Leicaster vysvětluje, že ženy, které si připadají často v nebezpečí a bojí se potenciálních násilných přepadení, v životě preferují vztahy s dominantními muži.   V Leicasteru proběhl už jeden takový výzkum, při němž se vědci zaměřili na ženy, které vyrostly v oblastech s vyšší kriminalitou, a prokázali, že tyto ženy považují fyzicky silné a dominantní partnery za více přitažlivé, protože si od nich podvědomě slibují účinnější ochranu. V následující fázi byla studie rozšířena i na ženy, jež vyrostly v poklidnějších lokalitách, nicméně vědci opět museli konstatovat, že prostředí v tomto případě nehraje až tak významnou roli. Určující jsou subjektivní pocity: cítí-li se tedy žena permanentně ohrožena, hledá silnějšího partnera.
celý článek >>

Všeho moc může škodit - i brambor
  
Brambory coby základní  až většinová součást jídelníčku mohou zvýšit riziko cukrovky v těhotenství. To tvrdí američtí vědci a upozorňují,  že škrob obsažený v bramborách může odstartovat rychlý vzestup hladiny krevního cukru. Jejich studie publikovaná v British Journal of Midwifery (BJM) sledovala více než 21000 těhotenství s tímto problémem. Gestacionální cukrovka obvykle odezní po porodu, ale může někdy způsobit dlouhodobé zdravotní problémy pro matku i pro dítě. Právě tato studie se snaží vysvětlit, proč jsou některé ženy náchylnější. A co jim doporučují jako prevenci? Stravu vyváženou a aktivní způsob života.
celý článek >>

Jak ochránit neurony po mozkové mrtvici
  

Scientific Reports, únor 2016
Zdroj: https://actu.epfl.ch

Výzkumníci  z École polytechnique fédérale de Lausanne  nalezli laktát, tedy odpadní produkt metabolismu glukózy, který může ochránit neurony před poškozením, jež způsobuje akutní trauma - například mozková mrtvice nebo poškození míchy. Studie byla publikována v časopise Scientific Reports, její výsledky mohou vést k dalšímu pochopení  mechanismů neuronů a odhalit cestu ke odvrácení důsledků poškození mozku. 
 

celý článek >>

Nový objev ve výzkumu lymské boreliozy
  

Nový objev ve výzkumu lymské boreliozy  komplikuje již tak nejasnou diagnozu

The Lancet Infectious Diseases, únor 2016
Zdroj:  www.scientificamerican.com

Bakterie Borrelia burgdorfedi byla dlouho považována za jediného původce lymské boreliózy, kterou přenášejí klíšťata. Tato tvrzení bylo vyvráceno, když tým vědců z Mayo Clinic, uznávaného lékařského výzkumného centra v Rochesteru v Minnesotě, před časem objevil, že tato nemoc může být způsobena více druhy bakterií. Přestože se jedná o poměrně vzácný jev, tyto nově objevené bakterie mohou způsobovat celou škálu symptomů – od zvracení až po neurologické problémy. Naopak další vědci, kteří se lymskou boreliózou dlouhodobě zabývají, tvrdí, že důležitost tohoto objevu nelze ještě zcela posoudit, neboť se jedná o první svého druhu. Podle nich se výzkum léta ubírá k závěru, že spirochéta způsobující tuto nemoc je jen více různorodá než si dovolíme přiznat.
 

celý článek >>

Nestřídmé pití alkoholu vede k hypertenzi
  

Journal of Adolescent Health, únor 2016
Zdroj:  www.eurekalert.org

Mladí lidé kolem dvaceti let, kteří pravidelně pijí nadměrné množství alkoholu. mají vyšší krevní  tlak. Tím se vystavují nebezpečí, že se u nich později rozvine hypertenze, jež zkomplikuje nebo ohrozí zásadně jejich další život. Výsledky nejnovější studie z University of Montreal Hospital Research centre to jednoznačně dokazuje.
 

celý článek >>

Dětská obezita versus trombóza
  

Hospital Pediatrics, únor 2016
Více na www.eurekalert.org   

Američtí vědci z Wake Forest Babtist Medical Center prokázali souvislost mezi obezitou a tvorbou sraženin v krevním řečišti u dětí a dospívajících. Zatímco u dospělých je už dávno obezita považována za důležitý faktor, jenž může ovlivnit rozvinutí hluboké žilní trombózy, předchozí studie zabývající se dětmi vykazovaly nejasné výsledky. Vědci z Wake Forest Babtist center v Severní Karolině však předkládají jednoznačné statistiky a definují obezitu jako zásadní nebezpečí pro děti. Jejich poznatky byly publikovány v nejnovějším čísle časopisu Hospital Pediatrics.
 

celý článek >>

Nedostatek spánku u dospívajících může zvýšit riziko cukrovky
  

Zdroj: www.eurekalert.org

Podle Jordana Gainese, neurologa z Pennsylvania State University, je spánek v dospívání důležitý víc, než by se mohlo jevit. To, kolik hlubokého NREM spánku absolvuje dospívající chlapec , by mělo také určit, zda se u něj v budoucnu vyvine nebo nevyvine inzulínová resistence, která vede k cukrovce. Chlapci, kteří během dospívání málo spí a trpí tedy nedostatkem hlubokého spánku v dospívání, vykazují vyšší rizikové faktory pro onemocnění cukrovkou než ti, kteří si délku hluboké fáze spánku zachovali z dob dětství. Kromě cukrovky prvního a druhého typu by je mohla ohrozit vyšší hladina viscerálního tuku a poruchy pozornosti.

celý článek >>

Způsobuje virová infekce poruchy chování, jakými trpí autisté?
  

Science, únor 2016
Zdroj: www.eurekalert.org

Studie publikovaná v časopise Science odhalila, že spuštění konkrétní imunitní reakce, podobné jaká by mohla nastat u člověka, změnilo u březích myší stavbu mozku u potomstva a způsobilo změny v chování, které jsou  obdobné jako při poruchách autistického spektra (ASD). Také mnoho předchozích výzkumů se snažilo poukázat na možné spojení mezi virovou infekcí v těhotenství a ASD, nikdy se jim ale nepodařilo odhalit způsob, jakým imunita matky ovlivňuje autistické chování. 

celý článek >>

Znečištění ovzduší a výfukové plyny mohou způsobit neplodnost
  

Časopis Human Reproduction, únor 2016
Zdroj www.reuters.com

Výsledky nejnovější studie, již realizoval tým vědců z Boston Univerzity School of Medicine  ukazují, že u žen žijících blízko dálnic, kde je vzduch znečištěn výfukovými plyny, jsou problémy s plodností pravděpodobnější než u těch, které nebydlí v její bezprostřední blízkosti. Výzkum sledoval 36 000 žen po deset let a měřil znečištění ovzduší v místech jejich bydliště, přičemž zaznamenal 2500 případů neplodnosti.  Z nich 11% představují ženy, které žily maximálně jen 200 metrů od dálnice. Studie byla zaměřena na tzv. primární neplodnost (neschopnost početí nejméně po dobu jednoho roku), stejně jako na sekundární neplodnost (nezdařeným početím předchází alespoň jedno těhotenství). Oproti primární neplodnosti, kde znečištění zvedá riziko jen o statisticky nevýznamných 5%, u sekundární dochází ke zvýšení o 21%. Tyto výsledky se objevily jak v oblastech s menším znečištěním, tak v silně zamořených. Studie byla zveřejněna v odborném časopise Human Reproduction. 
 

celý článek >>

AUDABIAC

V rámci nakladatelství WALD Press vyšla také řada publikací, jež dokumentují dlouhodobou a výjimečnou práci občanského sdružení Audabiac a jeho originální projekt Uměním ke svobodě. Díky němu se mohou děti z českých dětských domovů setkávat s domácími i zahraničními umělci a rozvíjet tak svou přirozenou kreativitu.

celý článek >>

Vyšetření na mamografu může vést ke zbytečné léčbě
  

Harvard School of Public Health
www.hpsh.harvgard.edu
Rutinní vyšetření na mamografu – dlouho považované za základní nástroj pro odhalení raných stádií rakoviny prsu – ve skutečnosti vede k neopodstatněnému počtu diagnóz nebo k nesprávné a nadbytečné léčbě, tvrdí norští vědci. Mnohé nálezy jsou totiž neškodné a nevedly by k rozvoji rakoviny a úmrtí pacienty. Na základě studie, která sledovala téměř 40 tisíc norských žen, odhadují vědci, že 15 až 25 případů bylo diagnostikováno zbytečně.

celý článek >>

WALD Press
  
Nakladatelství WALD Press se systematicky zabývá dílem J. A. Komenského, jež vydává dlouhodobě a hned v několika jazycích, soustřeďuje se také na výtvarné publikace a monografie předních umělců, vydává filozofické práce či knihy o výchově a vzdělávání. 
 
celý článek >>

Testosteron chrání proti depresi
  

www.alphagalileo.org
Alpha Galileo

Mužský pohlavní hormon testosteron má zřejmě antidepresivní účinky, zjistili američtí vědci. Nyní začínají odhalovat přesný mechanismus jeho působení.
Ve srovnání s ženami se vyskytuje u mužů dvakrát méně afektivních poruch a depresí. Muži, kteří však trpí hypogonádismem, tedy ti, jejichž tělo tvoří málo nebo žádný testosteron, jsou na tom co do náchylnosti k depresím a úzkostem stejně jako ženy. Naopak hormonální substituční terapie pomocí testosteronu prokazatelně zlepšuje náladu. Tato fakta jsou vědcům známa již delší dobu, avšak pro vývoj účinných antidepresiv je nutné poznat přesně mechanismus, jakým testosteron organismus ovlivňuje.
 

celý článek >>

Jak se vyhnout alergii na arašídy?
www.bbc.com   

Ve Velké Británii a Spojenýchstátech je každý rok nově diagnostikováno dvacet tisíc dětís alergií na arašídy. „Toto číslo se v letech 1995 až2005 ztrojnásobilo. Bohužel ne vinou lepších diagnostickýchtestů, ty zůstávají stále stejné, konstatuje profesorGideon Lack, který se pokusil v rámci nejnovější studie v KingsCollege v Londýně ověřit, že této alergii lze čelitprotiútokem - tedy konzumací jídel, jejichž součástí jsouarašídy, v raném věku.

celý článek >>

Neviditelný svět
Neviditelný svět lidského vnímání

Kouzelníci nejsou jediní, kteří dokážou oklamat lidské oko: nový výzkum z oblasti kognitivní psychologie ukázal, jak všichni lidé mají vrozenou schopnost přestat dávat pozor na věci, které jsou přímo před nimi.  

celý článek >>

Alergie, hypersenzivita
Kristýna Čillíková   


Medicínský název nemoci: alergie, hypersenzitivita
Lidový název: alergie, přecitlivělost
Alergická onemocnění představují skupinu chorob, při kterých vzniká nepřiměřená, přecitlivělá odpověď (reakce) organismu na některé faktory (alergeny) ze zevního prostředí.


celý článek >>

Věkem podmíněná makulární degenerace
MUDr. Milan Odehnal MBA  

Text: Milan Odehnal

Degenerativní procesy sítnice jsou nezánětlivá postižení charakteristická postupným zánikem nervových elementů a vznikem atrofických změn. Příčina vzniku těchto pochodů není jasná a terapie zatím není uspokojivá. Nejznámější degenerací sítnice je věkem podmíněná makulární degenerace, která je nejčastější příčinou nevidomosti v seniorském věku.


celý článek >>

O snech a nečinnosti

O snech a nečinnosti

Ivan Alexandrovič Gončarov – Oblomov
Divadlo v Dlouhé, premiéra: 16. 3. 2016
www.O snech a nečinnosti
„Oblomovština.“ Pojem označující stav člověka, který je neschopný činu a neustále utíká do svých snů, který plánuje a doufá, ale raději nic nepodniká. Oblomov, hlavní postava románu Ivana Alexandroviče Gončarova, také není žádný hrdina. Představuje upřímnou, téměř dětinskou osobnost, která nerozumí smyslu dnešního uspěchaného světa, a snaží se proti němu bránit tím jediným, co mu zbývá – vědomou nečinností.
A právě tak jej i uvádí hra režisérky Hany Burešové – jako snílka, který však vstoupil do světové literatury hned po boku Dona Quijote, Dona Juana či Švejka, a jehož jméno je celosvětově známé.

Ivan Alexandrovič Gončarov – Oblomov
Divadlo v Dlouhé, premiéra: 16. 3. 2016
www.divadlovdlouhe.cz

celý článek >>

Na slovíčko s barokní hudbou

Na slovíčko s barokní hudbou
Kostel svatého Ignáce v Praze hostil v pátek 18.3.  soubor Victoria, který se představil se svým programem  Nastaly temnoty. V rámci něho představuje známou i neznámou duchovní hudbu českého baroka. Soubor zúčastňující se pravidelně českých, i zahraničních koncertních cyklů je známý pro svou zvláštní, ale poutavou dramaturgií představení, originalitou a koncipováním neobvyklých, nových i opomenutých starých projektů. Jeho vokální složka Victoria Vocal se doplňuje s instrumentální Victoria Ensemble, kterou založila v září 2009 Viktorie Dugranpere, sólová pěvkyně a hlasová pedagožka (civilním jménem Dědečková). Obě tělesa se věnují  zpracovávání nejen hudebních, ale i hudebně dramatických programů z období jak renesance, tak i baroka a klasicismu.
 
VICTORIA ENSEMBLE & VOCAL ENSEMBLE: Nastaly temnoty – duchovní hudba českého baroka
Další představení: info na victoria-ensemble.com


celý článek >>

Lidé nejsou zvyklí na jiné způsoby vyprávění
Irena Jirků   

Daniela Šálková by se jistě skvěle uplatnila v jakémkoliv jiném byznysu, zvláště pozice krizové manažerky by jí seděla. Takovou malou fabriku máme ale i tady u nás, říká nynější ředitelka Divadla v Dlouhé. Už to bude dvacet let, kdy vtrhlo na českou divadelní scénu a učinilo ji zajímavější a hravější.

celý článek >>

Kde a jak mozek počítá?
Nový výzkum Imperial College v Londýně naznačuje, že malá čísla vytváří pravá hemisféra, ta velká jsou dominantou levé.

celý článek >>

Způsobují mobilní telefony deprese?
Deprese mohou být důsledekem závislosti na mobilních telefonech

Časopis Computers of human behaviour.
Zdroj:  www.eurekalert.org 

celý článek >>

Laboratorní spermie vs. etické otázky
Zdraví myší potomci se narodili po té, co bylo vajíčko matky oplodněno laboratorní spermií. Tento přelomový objev by mohl pomoci v léčbě mužské neplodnosti. Zároveň nastoluje ovšem množství etických otázek.

celý článek >>

Luděk Bárta: Mozoly se neukazujou!
Irena Jirků   
Animovaný film se bez řemesla dělat nedá, natož pak vyrábět. To tvrdí Luděk Bárta. Známý výtvarník, jenž mimo jiné vytvořil i  podobu tištěného časopisu Sanquis, je přitom mužem hned několika řemesel.

celý článek >>

K Božena Němcová, silná i chybující

 K Božena Němcová, silná i chybující

     ,,Femme fatale obrozenecké společnosti, živá a v plné kráse, ne však bez chyb. Tak se snaží zachytit Boženu Němcovou nová inscenace ve Stavovském divadle. Hra z dílny Lenky Langronové   nahlíží na tuto umělkyni jako na mimořádnou ve svém oboru, silnou ženu tehdejší společnosti, ale také jako na osobu velmi komplikovanou. ,,Nejde o hru o mrtvé autorce, je o někom, kdo žije právě tady a teď.

Účinkují Magdaléna Borová, Taťjana Medvecká, David Prachař a Jan Hartl.
Režie: Štěpán Pácl.

Premiéry 31.3. a 1.4. další reprízy 8.4., 17.4., 26.4.

http://www.narodni-divadlo.cz

celý článek >>

Večeře po francouzsku se vším všudy

Večeře po francouzsku se vším všudy

Vychutnejte si speciality francouzské komedie! Krásná Josefina dělá z manžela, četnického strážmistra Césara, paroháče - a to s jeho vlastním bratrem, zatímco se do rozvrácené Francie z Elby vrací pomstychtivý Napoleon. Duch Francie prostupuje celou inscenaci. Ať jde o jídlo, lásku, vtipy na adresu četníků a všudypřítomnou francouzskou hrdost.
Účinkují Václav Vydra, Ondřej Brousek, Otakar Brousek ml., Tereza Bebarová
Režie: Daniel Hrbek
 
Premiéra 18. března, 21.března, 23. března, další reprízy 2. 4., 12. 4., 6. 5.

www.divadlonavinohradech.com


celý článek >>

Absolventi waldorfského lycea pracují na eurytmickém představení


Bývalí studenti Waldorfského lycea, kteří se od září 2015 zapojili do eurytmického projektu Flow – Promluv pohybem, se v červnu 2016 chystají na mezinárodní turné.

Eurytmická skupina Flow vznikla z absolventů waldorfského lycea; někteří z nich z eurytmie v roce 2014 i maturovali. Eurytmie, dramatická disciplína, která spojuje hudbu, slovo a pohyb, je zaujala natolik, že v ní pokračují i po ukončení studia založením vlastního eurytmického projektu. Skupina Flow se chystá na turné s novým jevištním programem s hudbou současného lotyšského skladatele Peterise Vaskse a pohádkou od Boženy Němcové „O Slunečníku, Měsíčníku a Větrníku“. Spolupracuje se svými bývalými pedagogy, německými lektory a na realizaci turné vybírá v rámci crowdfundingové kampaně.
Program chtějí absolventi představit nejen na půdě waldorfských škol, ale také širšímu obecenstvu mimo vzdělávací instituce, aby s poměrně neznámým uměním eurytmie seznámili co největší okruh lidí.
Na podporu turné se rozhodli také uspořádat crowdfunding kampaň na serveru HitHit, kde je možné skupinu finančně podpořit a rozšířit povědomí o nich a eurytmii. Podívejte se na ukázku z připravovaného představení a na záznam mimořádně úspěšného vystoupení na festivalu v německém Witten-Annen v roce 2013.
 
Představení v České republice se bude konat:
15. června v Městské knihovně ve 20.00 na Mariánském nám 1,
Praha
1

Novinář a publicista Tomáš Feřtek, řekl: „Na projektu Flow mi přijde skvělé, že vzešel z toho, co se bývalí studenti naučili o eurytmii a s eurytmií ve škole, ale pokračují mimo ni a považují práci na vlastním eurytmickém představení za důležitou pro svou osobnost a životní orientaci. To je velké uznání pro pedagogy, kteří je vedli na škole a pomáhají jim i dnes. A pro mě osobně to dokládá, že eurytmie dokáže nejen zjemnit a zintenzivnit schopnost vnímat pohyb, hudbu a slovo, ale že především kultivuje osobnost.


Kontakty:
Klára Kuželková, mluvčí projektu Flow
e-mail: kuzelkovakl@gmail.com, mobil: 773 614 660

Barbora Forbaková, učitelka eurytmie
e-mail: b.forbakova@wlyceum.cz, mobil: 734 491 675

Waldorfské lyceum vzniklo v roce 2006 jako zcela nový typ školy, vycházející z toho, že rychlé proměny světa vyžadují jiné pojetí vzdělávání. Podoba školy a vyučovací metody vycházejí z přesvědčení, že tradiční model vzdělávání zaměřený především na předávání informací je třeba nahradit modelem rozvojovým, jenž se soustřeďuje na podporu celkového vývoje žáka, jeho schopností, dovedností a vlastností. Dosavadní výsledky jsou vynikající, zájem o přijetí několikanásobně převyšuje kapacitu školy. Více na www.wlyceum.cz
 

celý článek >>

Duchovní odkaz Jana Amose Komenského dnešku


Tak byla nazvána výstava, která je otevřena celý duben v prostorách Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství v Praze. Je doplně různými přednáškami, filmovými projekcemi a také sympoziem, na němž se 18.4. sejdou komeniologové z celé Evropy.

celý článek >>

Příšel befel od císaře pána
Irena Jirků   
Rozhovor s Pavlou Horákovou, spoluautorkou pozoruhodné knihy, jež se vrací k 1. světové válce. Knihu s názvem Přišel befel od císaře pána vydalo nakladatelství Argo ve velkorysé grafické úpravě. Kromě množství zápisků, dopisů z fronty nebo citací ze vzpomínek v ní čtenář najde i nejrůznější dobové materiály − oficiální vyhlášky, plakáty vyzývající k boji za c. a k. mocnářství, novinové karikatury či dokonce texty školních tzv. dynasticko-vlasteneckých diktátů. Kniha je působivým obrazem války, na niž se ve víru současných událostí většinou už zapomíná.

celý článek >>

předchozí číslo následující číslo ročníky

poslat e-mailemSANQUIS PLUS
GALERIE SANQUIS
ORBIS PICTUSPORADNA