Úspěch za oceánem: ORBIS PICTUS v Kanadě
Daniela Gadasová  
SANQUIS č.59/2008, str. 24

Interaktivní expozice ORBIS PICTUS aneb Brána do světa tvořivé lidské fantazie, kterou koncipoval výtvarník Petr Nikl, je od začátku října poprvé vystavena v Severní Americe. V prestižním prostoru TELUS World of Science v kanadském Vancouveru tuto hravou výstavu, kterou pořádají občanské sdružení Audabiac a Jiří a Radana Waldovi, navštíví až dva tisíce Kanaďanů denně.
 
Tvůrčí laboratoř výstavy Orbis Pictus v TELUS World of Science
 
Jakoby v tušení budoucí ekonomické krize, která si vyžádá od každého z nás velkou míru fantazie k překonání jejích důsledků, zvou již po léta návštěvníky dnes už legendární expozice její autoři slovy: „Fantazie láme pouta otroctví a je-li tvořivá, je dobrým základem pro lepší svět. Dejte jí tedy tady a teď volnost a prožijte si naplno změnu, která vás může postihnout. Tady a teď můžete vidět věci, situace a lidi kolem sebe jinak. A venku se vám mohou nabízet úplně nové možnosti, které vám zůstávaly možná do této chvíle skryté. Chce to odvahu, ale stojí to za to.“
 
 
Podle reakcí malých i velkých návštěvníků, kteří přišli na slavnostní vernisáž, nebo si teď každý den hrají v expozici, je jasné, že tamní publikum se od evropského v mnohém odlišuje. Kanadské děti se nijak neostýchají, nelámou si hlavu, k čemu který nástroj nebo objekt slouží, ale rovnou se v prostoru zabydlují a spontánně strhávají ke hře i své rodiče. Návštěvnost výstavy, která v některých dnech čítá až dva tisíce lidí, pak jednoznačně dokládá celkový úspěch. ORBIS PICTUS v následujících letech čeká putování po celé Severní Americe a už teď je zřejmé, že kanadský start se vydařil nad očekávání dobře.
 
Expozice ve Vancouveru nadchla zvídavé návštěvníky všeho věku
 
Přestěhovat za oceán objekty vážící celkem skoro devět tun nebylo samozřejmě vůbec jednoduché, ale český tým to zvládl na jedničku. Také zaměstnanci TELUS World of Science vyšli kolegům z Evropy vstříc a vytvořili ty nejlepší předpoklady pro instalaci výstavy.

(vpravo) Imaginativní hry Petra Nikla při vernisáži ve Vancouveru
Poselství z malé středoevropské země o tom, jak velmi potřebujeme tvůrčí fantazii, se zdá být v kontextu současných událostí až symbolické. Metafora obsažená v Komenského knize Labyrint světa a ráj srdce (anglickou verzi knihy ilustroval Petr Nikl) a interpretovaná výtvarníkem do podoby imaginativní krajiny, jež umožňuje spoluprožívaná setkání lidí, přinesla do krizí znejistělého prostředí Kanady radost i naději.
A protože letos slaví kanadská provincie Britská Kolumbie, kam Vancouver patří, 150 let od svého vzniku, rozhodli se manželé Waldovi darovat tamním lidem Citeru, jeden z uměleckých objektů Petra Nikla. „V duchu Komenského představ o porozumění mezi národy je pro nás Niklova Citera symbolickou výzvou k tomu, aby lidé více využívali sílu umění pro dorozumění a pochopení,“ řekl při zahájení expozice Jiří Wald. „Odtlumené struny spícího klavírního křídla uvnitř Niklova objektu, jenž symbolizuje umění, rezonují v odpovědi na hlasy či zvuky přicházející zvnějšku a nechávají je dlouze doznít. Jak krásná představa o komunikaci mezi národy prostřednictvím umění...“
Expozice bude ve Vancouveru otevřena do 23. února, posléze se představí v dalších městech Kanady a USA. S novou verzí projektu ORBIS PICTUS aneb..., kterou Petr Nikl nazval Labyrint světla, a na níž právě výtvarníci pracují, se pak seznámí Evropané. Nejprve bude vystavena v Bruselu v Českém centru a v budově Evropské komise Madou Tower jako oficiální doprovodná kulturní akce předsednictví České republiky v Radě Evropské unie, od 12. května 2009 se představí v Ekotechnickém muzeu v Praze – Bubenči. Labyrint světla je tedy dalším interaktivním projektem vytvářejícím komunikační zónu, tentokrát prostřednictvím světelné imaginativní laboratoře.
Živé barvy, originální design, ideální prostředí pro Niklovu expozici


Foto: Ondřej Smeykal

Celý článek ve formátu pdf naleznete zde.


obsah čísla 59 ročník 2008





poslat e-mailem



SANQUIS PLUS




GALERIE SANQUIS




ORBIS PICTUS



PORADNA