Celosvětový projekt o Spánku a zdraví v České republice 2001
Doc. MUDr. Karel Šonka CSc. 
SANQUIS č.16/2001, str. 74

Světový projekt o spánku a zdraví iniciovala Světová zdravotnická společnost (WHO) a Světová federace společností pro výzkum spánku (WFSRS) na podporu informovanosti o poruchách spánku mezi lékaři a laiky v roce 1996.

Po stadiu příprav byl projekt načasován na rok 2001 a v České republice začal 21. 3. (v den Mezinárodního dne zdravého spánku). Projekt zajišťuje po organizační stránce  Mezinárodní nadace pro duševní zdraví a neurovědy  (IFMHN) s využitím edukačního grantu farmaceutické společnosti Sanofi-Synthélabo.
V každé zemi, která se k projektu připojila (celkem asi 50 zemí), by měla vzniknout národní skupina expertů, která se ujme vlastní realizace projektu. V České republice této skupině předsedá prof. MUDr. Soňa Nevšímalová, DrSc., přednostka neurologické kliniky 1. LF UK a VFN a členy jsou doc. MUDr. Karel Šonka, CSc. (místopředseda, neurologická klinika 1. LF UK a VFN Praha), doc. MUDr. Petr Smolík, CSc. (psychiatrická klinika LF UK Hradec Králové), MUDr. Miroslav Moráň (neurologická klinika FN Brno-Bohunice), MUDr. Claudia Borzová (PCP Praha-Bohnice). Projekt se uskutečňuje ve spolupráci s Českou společností pro výzkum spánku a spánkovou medicínu.

21. března 2001 se konalo u příležitosti Mezinárodního dne zdravého spánku odborné sympozium zaměřené na seznámení odborné veřejnosti s problematikou poruch spánku. Sympozium se konalo v reprezentačních prostorách Senátu Poslanecké sněmovny ČR pod záštitou 1. místopředsedy Senátu PČR MUDr. Přemysla Sobotky, ministra zdravotnictví profesora MUDr. Bohumila Fišera, CSc. a děkana 1. LF UK v Praze docenta MUDr. Štěpána Svačiny, CSc.  Na sympozium vystoupili přední světoví odborníci v oboru fyziologie spánku a kliniky poruch spánku: prezidentka Evropské společnosti pro výzkum spánku prof. Irene Toblerová, PhD, prezidentka Akademie věd ČR doc. RNDr. Helena Illnerová DrSc., Wayne Hening M.D. z USA a prof. MUDr. Soňa Nevšímalová, DrSc. a dále pak další členové národní expertní skupiny. Po skončení odborného programu se podařilo zajistit tiskovou konferenci a prof. Irene Toblerová a prof. Soňa Nevšímalová  hovořily o poruchách spánku  ve zpravodajském pořadu „21“ na programu České televize.

27.-28. 4. 2001 se v Plzni uskutečnil 3. sjezd o spánku a 7. sympozium o spánkové apnoi, které byly zahájeny soubornými přednáškami sympozia „Spánek a zdraví“, které bylo také připraveno národní skupinou expertů projektu. Kongresu se zúčastnila čtyřicítka specialistů z České republiky a ze Slovenska - neurologové, psychiatři, otorhinolaryngologové, pneumologové a internisté.  Odborná úroveň sjezdu byla velmi dobrá. Jednalo se o letošní nejvýznamnější přehlídku originálních prací s tématikou poruch spánku a jejich patofyziologie v České republice. Autoři přednášek byli vyzváni k publikaci textů svých přednášek ve Sborníku lékařském jako tomu bylo po loňském sjezdu.

9. května 2001 se v rámci  sdružené trojité kongresové neurologické akce (XVI. České a Slovenské dny mladých neurologů, IX. Dny mladých neurologů moravského regionu a IV. Obnovené moravskoslovenské neurologické dny) v  Hradci nad Moravicí uskutečnilo samostatné sympozium „Spánek a zdraví“, kde vystoupila prof. MUDr. Soňa Nevšímalová DrSc. s přednáškou:  Nadměrná denní spavost a její socioekonomické důsledky, MUDr. Miroslav Moráň: Ventilační poruchy ve spánku a socioekonomické důsledky a doc. MUDr. Karel Šonka, CSc.: Nespavost a její socioekonomické důsledky. Toto sympozium mělo doškolující charakter.

Neurologická klinika 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze ve spolupráci se státními lázněmi Velké Losiny uspořádala v areálu lázní druhý kurs kontinuálního vzdělávání lékařů Diagnostika a léčba poruch spánku dospělého a dětského věku, který se uskutečnil 1. - 3. června 2001 v rámci projektu o spánku a zdraví. Kursu se zúčastnilo přes 80 lékařů, převážně praktiků, neurologů a psychiatrů. Kurs byl zaměřen na celou spánkovou medicínu s akcentem na choroby a diagnostické a léčebné přístupy blízké organizátorům. Protože kurs byl účastníky příznivě hodnocen uvažují organizátoři o jeho opakování v roce 2002.
V rámci 10. celostátní konference biologické psychiatrie se 7. 6. 2001 se uskutečnilo další odborné sympozium „Spánek a zdraví“. Program tohoto sympozia zahrnoval následující přednášky: doc. MUDr. Helena Illnerová, DrSc.: Biologické hodiny a spánek, doc. MUDr. Petr Smolík, CSc.: Metaanalýza klinických pokusů s melatoninem ve spánkových laboratořích, doc. MUDr. Karel Šonka, CSc.: Organické příčiny nespavosti a jejich léčba a MUDr. Claudia Borzová: Neorganické příčiny nespavosti a jejich léčba.

Zkušenosti z prvních 3 měsíců národní realizace projektu o spánku a zdraví jsou velice příznivé. Projekt se setkává s velkým zájmem českých lékařů, akce jsou bohatě navštěvovány, návštěvníci těchto odborných akcí ocenili výběr témat a jejich zpracování. Pro osvětu v této oblasti slouží dnes lékařům i pacientům kromě tištěných publikací i webové stránky (www.nespavost.cz), připravené pro tento účel. Lze říci, že uskutečňování projektu vede k plnění cílů, které si předsevzali iniciátoři projektu: zvětšit informovanost odborné i laické veřejnosti o poruchách spánku a tak napomoci jejich prevenci a léčení.

Doc. MUDr. Karel Šonka, CSc.

 



obsah čísla 16 ročník 2001





poslat e-mailem



SANQUIS PLUS




GALERIE SANQUIS




ORBIS PICTUS



PORADNA