Artbanka aneb umění do každé kanceláře
Eva Pivodová  
SANQUIS č.97/2012, str. 80

Jak dostat „nejsoučasnější“ výtvarnou tvorbu blíže lidem? Jak přitom podpořit začínající, perspektivní autory? Tomuto poslání se věnuje projekt Artbanka. Umožňuje pronájem děl firmám i soukromníkům, provozuje muzeum současného umění v srdci Prahy, spolupracuje s vysokými školami, pořádá výstavy. Česká výtvarná scéna se může radovat z nového inspirativního počinu!
Návrat ke kořenům, 80x96x65 cm, kombinovaná technika

Jako vzory posloužily autorům projektu z pražské galerie Dvorak Sec Contemporary úspěšné zahraniční příklady – především v Kanadě, Spojených státech a v Austrálii je půjčování obrazů a artefaktů pro firmy i pro soukromé účely již dobře zavedenou praxí. Česká Artbanka aktuálně nabízí více než 200 uměleckých děl, mezi nimi sochy, malby, fotografie i videoinstalace.
„Díla mladých autorů se prostřednictvím pronajímatelů dostanou na veřejně přístupná místa, a tak se s nimi seznámí daleko více ‚normálních lidí‘, než když se prezentují jen v galeriích,“ říká Irena Satkeová, manažerka projektu. „Naší cílovou skupinou jsou různé prestižní instituce, firmy a pracoviště po celé České republice, ale také oficiální místa v zahraničí. Chceme lidem ukázat, že moderní umění dokáže zpříjemnit životní prostor.“ Z pohledu pronajímatelů je přínos zřejmý – působivý obraz či originální socha nejenže oživí šedou firemní chodbu či jednací sál, místnost také rázem učiní reprezentativnější a poukáže na vybraný vkus majitele, na to, že třeba jinak drsný byznysmen má na druhou stranu cit pro kulturu.
Dragana Živanovič: Bez názvu, olej a email na polstrovaném plátně, 240x183 cm, 2008

Obraz v nákupním koši
Díla, která Artbanka nabízí k pronájmu, musí nejprve projít přísným výběrem odborné komise. V Radě autorit Artbanky zasedají významní teoretici současného umění – šéfkurátor galerie hlavního města Prahy Karel Srp, kurátoři Radek Wohlmuth a Petr Vaňous či pedagog Milan Salák. Obrazy a artefakty jim k posouzení doporučuje Fórum garantů Artbanky, které zahrnuje zástupce jednotlivých ateliérů vysokých uměleckých škol. Upozorňují na své nadané studenty a jejich práci. Mezi tyto takzvané ambasadory Artbanky patří například Jiří David z ateliéru intermediální konfrontace VŠUP, Kurt Gebauer, vedoucí ateliéru veškerého sochařství tamtéž, Zbyněk Janáček, děkan Fakulty umění Ostravské univerzity, a řada dalších.
Objekty a obrazy ze sbírky si zájemci mohou prohlédnout na pravidelných výstavách, které Artbanka pořádá. Pronajmout si vytipované dílo je snadné – na webových stránkách Artbanky si jej vyberete v katalogu (lze vyhledávat podle zadaných parametrů – podle média, motivu, rozměru, ceny) a dál postupujete jako při běžném nákupu zboží na internetu. K dispozici jsou vám samozřejmě také specializovaní poradci. Cena pronájmu na rok začíná na 4000 korunách, smlouva zpravidla trvá nejméně jeden rok. Artbanka vám umělecké dílo doručí a nainstaluje kdekoli po celé České republice nebo i v zahraničí a dohlédne také na to, aby viselo či stálo v adekvátních podmínkách. Moderní umění z Artbanky už v současnosti zdobí sídla několika českých společností a zájemců stále přibývá.
After Ingres, akryl a olej na plátně, 90x110 cm, 2010

AMoYA: MoMA po česku

Počátkem léta otevřeli navíc autoři Artbanky ve spolupráci s Galerií hlavního města Prahy první zdejší muzeum, orientované výhradně na mladé moderní umění, kde se nyní talentovaní studenti mohou prezentovat po boku svých pedagogů i současných autorů ze zahraničí. Artbanka Museum of Young Art se nachází v prostorách barokního paláce Colloredo-Mansfeld v Karlově ulici. Rozprostírá se v několika patrech na výstavní ploše neuvěřitelných 4000 metrů čtverečních. AMoYA, jak se název muzea analogicky s newyorským MoMA zkracuje, je aktuálně největším muzeem mladého umění v celé střední Evropě. Koncepci jeho výstavního programu sestavil slovenský kunsthistorik Vlado Beskid.
Zatímco přípravy první stálé expozice letos v červnu byly dobrodružné – provázel je nedostatek času (od definitivního rozhodnutí o zpřístupnění paláce po slavnostní vernisáž uběhly pouhé čtyři týdny!) i neshody s památkáři – nyní, po více než půl roce od otevření, je již v budově opravdu „zabydleno“. Návštěva muzea jako stvořeného pro site-specific instalace skýtá nevšední zážitek. Probíhají tu výstavy dlouhodobé – jako Twentyfourhours od Uga Rondinona, švýcarského umělce žijícího v New Yorku, tak i kratší, jako například aktuální Hybrid Reality, jež prezentuje práce Diany Winklerové, Lukáše Rittsteina, Vladimíra Skrepla, Petra Písaříka nebo Jakuba Nepraše. To „nejsoučasnější“ umění třetího tisíciletí zde vstupuje do kontrastního tvůrčího dialogu s atmosférou starodávného paláce z osmnáctého století. Artbanka Museum of Young Art rozhodně stojí za vidění.
Natalie Chalcarzová: Rosnatka, polyester a silikon, v. 100 cm, 2007
 
AMOYA, KARLOVA 2, PRAHA 1. OTEVŘENO DENNĚ 10–19 HOD., PLNÉ VSTUPNÉ 160 KČ, VÍCE NA
www.artbanka.cz
NA TÉTO ADRESE JSOU TAKÉ VEŠKERÉ INFORMACE O MOŽNOSTECH PRONÁJMU UMĚLECKÝCH DĚL  JEJICH A KATALOG.
 
foto © archiv Artbanky


obsah čísla 97 ročník 2012

poslat e-mailemSANQUIS PLUS
GALERIE SANQUIS
ORBIS PICTUSPORADNA