Chvála čisté vody
Eva Pivodová  
SANQUIS č.91/2011, str. 110

Dodržování pitného režimu je nezbytnou součástí zdravé životosprávy. V horkých letních měsících je třeba pít více a hlavně vybírat ty správné tekutiny. Na prvním místě v žebříčku prospěšných nápojů je „obyčejná“ čistá voda. Co ještě bychom měli vědět?

Nedostatek tekutin škodí, pití nadmíru též
Optimální příjem je u každého individuální, záleží na složení jeho jídelníčku, také na věku či hmotnosti. V letních měsících je potřeba pít více – cca 2,5–3 litry postupně v průběhu dne. Neplatí, že velmi studená voda lépe osvěží, naopak zvyšuje pocit žízně. Pokud tělo trpí nedostatkem tekutin, dá nám o tom vědět pocitem žízně a sucha v ústech, bolestí hlavy, zácpou, ospalostí či škytavkou. Pozor: málo se ví, že i přehnané pití škodí, přetěžují se tak ledviny a srdce.

Voda na prvním místě
Nejlepší je pít čistou vodu – kojeneckou, pramenitou či slabě minerální bez oxidu uhličitého. V dnešní době není důvod se obávat vody z kohoutku, nákupem balených vod bychom navíc zbytečně zatěžovali životní prostředí. Pokud ale přece jen nemáte z obyčejné vody „dobrý pocit“ nebo si nejste jisti kvalitou potrubí, jímž se k vám dostává, lze používat tzv. filtrační nádoby. V nich se voda zbaví látek, které negativně ovlivňují její chuť a vzhled. Trvá to jen chvilku, voda projde přes speciální filtr a může se podávat. Další možností jsou pak speciální automaty na vodu, které jsou umístěny v ulicích některých měst (a postupně přibývají) – za symbolickou cenu si tu do vlastních nádob můžete natočit vodu, která splňuje i přísné zdravotní limity pro kojence.
 

Tabu jménem sladké nápoje
Variantou k čisté vodě mohou být ředěné ovocné a zeleninové šťávy a neslazené čaje, především zelené. Čeho se vyvarovat? Sycených, středně silných a silných minerálek – jejich přehnané pití (více než půl litru denně) může vést ke vzniku problémů, jako jsou hypertenze, ledvinové kameny nebo kloubní potíže. Sladké limonády, kolové a energetické nápoje raději vyřaďme úplně. Pokud máme chuť na džus, přednost dejme čerstvým, doma vymačkaným fresh džusům. Hlídejme pečlivě, co konzumují naše děti – upíjení sladkých šťáv v průběhu dne vede k tloustnutí a poškozuje zuby.

K vínu či kávě objednávejte vždy vodu
Káva a alkoholické nápoje dehydratují, proto je při jejich konzumaci dobré do těla tekutiny rovnou vracet – a tedy pít vodu. Když si dáváme víno, lépe si ho díky tomu vychutnáme a také se vyhneme možné společenské únavě následující den. Objednávat bychom měli vodu, která není příliš mineralizovaná a perlivá a spíše s nižším obsahem minerálů.

S bylinkami se vyplatí šetřit
Bylinné čaje si raději nechme v záloze jako lék při nachlazení či jiné nemoci. Pokud byste je pili běžně, nebudou už tak účinné, až budete opravdu potřebovat pomoc. Když už na ně máte výjimečně chuť, připravujte je slabé. Minerálky s bylinnými výtažky mohou být dobrou variantou pro ty, kteří neholdují čisté vodě a nechtějí si odpustit alespoň trochu ochucené pití. Je v nich totiž jen málo přidaného cukru.

Foto: www.sxc.hu


obsah čísla 91 ročník 2011

poslat e-mailemSANQUIS PLUS
GALERIE SANQUIS
ORBIS PICTUSPORADNA