New York by Gehry
Marcel Sauer  
SANQUIS č.91/2011, str. 100

Na pražském nábřeží již patnáct let tančí dům, který spolu s Vlado Milunićem navrhl americkokanadský architekt Frank Gehry. Rukopis držitele Pritzkerovy ceny, často přezdívané Nobelova cena za architekturu, je na břehu Vltavy nepřehlédnutelný. Stejně tak se vyjímá na Manhattanu, kde na jaře dokončili jeho první mrakodrap.

Projekt bytového domu
se sedmdesáti šesti patry nedaleko Brooklynského mostu si záhy po kolaudaci přivlastnil titul nejvyšší bytové budovy na západní polokouli. Na pozemku, kde se rozkládalo původně jen parkoviště, se dnes leskne a kroutí fasáda vytvořená 10 500 panely z nerezové oceli, z nichž většina je svým tvarem originální. Prvních pět pater, ve kterých sídlí veřejná škola, nemocnice a obchody, zahaluje terakota, takže kontrastují s kovovým pláštěm zbytku budovy.
Stavba v mnohém připomíná Guggenheimovo muzeum v Bilbau z roku 1997, kdy Gehryho dílo proměnilo nevýrazné španělské město ve vyhledávaný cíl turistů. Dalším společným rysem obou staveb je, že pro jejich design použil architekt počítačový program Digital Project, vyvinutý vlastní firmou Gehry Technologies, který výrobu individuálních panelů na fasádě výrazně zlevňuje.

Bydlení v New Yorku
Pro většinu zájemců o bydlení v Gehryho newyorském mrakodrapu může být výběr nelehkým úkolem. Na 100 000 metrech čtverečních mohou volit z 200 různých variant bytů, v téměř sedmdesáti patrech (včetně penthousu na střeše) se přitom nachází celkem 900 bytů. Realitní kanceláře odhadují, že potenciální zájemci o bydlení na Spruce Street si při svých prvních návštěvách v tomto domě prohlédnou průměrně 12 bytů. Nejmenší byt v komplexu má rozlohu 41 metrů čtverečních, za něž se platí nájem ve výši 52 tisíc korun měsíčně. Bonusem pro potenciální nájemníky může být grilovací terasa v šestém patře nebo třeba bazén s výhledem v sedmém patře, přístupné všem obyvatelům domu.
Případní zájemci by však měli vědět, že pronájem bytů v New Yorku může být v důsledku specifických pravidel poměrně komplikovaný. Uchazeč musí většinou doložit příjem, který představuje aspoň čtyřicetinásobek měsíčního nájmu. Zároveň se byty nepronajímají přímo, ale prostřednictvím makléřů, kteří si za svou službu účtují navíc buď jeden měsíční nájem anebo 15 procent z nájmu ročního.
Na Manhattanu dosud představovaly výškové budovy především symboly moci velkých korporací, často nesly názvy firem a na desítkách pater hostily pouze kanceláře. Mrakodrap plný luxusních bytů nyní symbolizuje proměnu dnešní Ameriky, přičemž nárůst individuálního bohatství značí i odeznívání finanční krize. Oficiálně se jmenuje po autorovi – „New York by Gehry“.
 
Foto: dbox


obsah čísla 91 ročník 2011





poslat e-mailem



SANQUIS PLUS




GALERIE SANQUIS




ORBIS PICTUS



PORADNA