Bludiště po 400 letech
Petr Cincibuch  
SANQUIS č.41/2005, str. 80

V televizním průzkumu o největšího Čecha přiřklo veřejné mínění čtvrté místo Janu Amosu Komenskému. Není absolventa základní školy, který by ho neznal. Nejvýznamnějším z jeho česky psaných spisů je Labyrint světa a ráj srdce, klasické dílo české literatury, sociální alegorie a satirická kritika společnosti.

Připomeňme proto jen některá fakta. Narodil se 28. 3. 1592 a žil dlouhých 78 let. Proslul jako pedagog, humanistický filozof, spisovatel a teolog, polyhistor a reformátor. Po bitvě na Bílé hoře se musel skrývat, v roce 1628 odešel natrvalo do exilu. Stal se evropsky uznávaným učencem. Až na několik let v Anglii, Švédsku a Uhrách žil v polském Lešně. Po jeho požáru se uchýlil do Nizozemska, kde také zemřel a je pohřben.
Komenským vrcholí tradice husitství, jednoty bratrské a reformačního humanistického úsilí o lidové sociálně účinné vzdělání a celoživotní výchovu všech lidí. Pedagogické dílo Komenského působilo v jeho době především novou metodou jazykového vyučování a didaktickými zásadami. Celková výchovná koncepce, myšlenka jednotné školy a základní didaktické zásady, opřené o zkušenost a logicky skloubené, zůstávají stále živé.
Nejvýznamnějším z jeho česky psaných spisů je Labyrint světa a ráj srdce, klasické dílo české literatury, sociální alegorie a satirická kritika společnosti. Nakladatelství WALD Press vydává Komenského dílo jako uctění památky velkého Čecha, ale též jako připomenutí životního výročí jiné osobnosti našeho kulturního dědictví, a to Přemysla Pittra, kterého v předmluvě ke knize představuje znalec jeho díla Pavel Kohn: „Narodil se v Praze 21. června 1895 v české rodině. Po první světové válce se rozhodl studovat na Husově bohoslovecké fakultě, ale studia opustil, aby se mohl věnovat praktické křesťanské činnosti. Od roku 1924 vydával spolu s Pavlou Moudrou ‚měsíčník k obrodě ducha a společnosti’ Sbratření, zúčastnil se práce mnoha humanistických organizací, jako byly například Hnutí pro mezinárodní smír, Internacionála odpůrců válečné služby, Liga pro lidská práva, Liga proti antisemitismu či Akademická YMCA. Za druhé světové války podporoval židovské rodiny s dětmi. V roce 1951 musel z politických důvodů opustit republiku. Přemysl Pitter se nedožil návratu demokracie do své vlasti ani svého návratu domů. Zemřel v roce 1976 v Curychu. Posmrtně mu byl propůjčen prezidentem Václavem Havlem Řád T. G. Masaryka třetí třídy za vynikající zásluhy o demokracii a lidská práva. Sté výročí jeho narození bylo generální konferencí UNESCO vyhlášeno v roce 1995 světovým kulturním výročím I. kategorie. Pittrův odkaz je dodnes velice aktuální: svůj život zasvětil pomoci dětem a lidem v těžkých životních situacích. A tato činnost - i když jí bude sotva kdy dost - existuje a pokračuje. Zde alespoň dva příklady: Především jde o švýcarsko-český podpůrný Nadační fond Přemysla Pittra a Olgy Fierzové, který byl společně založen spolkem MILIDU v Curychu a Pedagogickým muzeem J. A. Komenského, který podporuje už řadu let zejména dětí a mládeže se týkající akce a projekty. Druhým příkladem této činnosti a zároveň i druhým iniciátorem vydání této knihy je Občanské sdružení AUDABIAC, které se pod heslem Uměním ke svobodě snaží spojit výchovu dětí žijících mimo rodinu s poznáváním nejrůznějších druhů umělecké tvorby a tím podněcovat jejich tvůrčí fantazii, upevňovat jejich sociální vazby a pomáhat jim začlenit se do společnosti.
Vydání Komenského knihy samozřejmě není a nechce být jen poctou Přemyslu Pittrovi, ale především novým uctěním jejího autora. Chce vyjádřit obdiv, který máme k někomu, kdo téměř před čtyřmi sty lety uviděl očima básníka a satirika svět, jaký je. A hle! Jako by jeho kolotání sledoval i dnes - v reálné skutečnosti a přeneseně v novinách, v rozhlasu, v televizi. Ten jeho úděsně pitoreskní labyrint světa existuje dodnes a je vlastně ještě úděsnější, protože znásobený našimi moderními prostředky... Ale ovšemže, i zde smát se je dovoleno, a pravděpodobně i velenutno.“
Významnou součástí vydávaného svazku J. A. Komenského je jeho výtvarná podoba. Patří malířce Rut Kohnové. „Její pojetí je moderní a tím paradoxně téměř identické s Komenským; celé to skurilní hemžení vidí jako tragickou grotesku - její alegorie vlastností, profesních stavů a lidských vztahů mísí trpký soucit, odpor a odsudek. Jak nepřivítat chvíli, kdy Rut Kohnová dává svůj velký talent do služeb Komenského klenotu českého písemnictví a my jsme obohaceni duchovním souručenstvím sahajícím téměř čtyři století od Comenia k současné malířce a její podobě Labyrintu světa,“ říká v doslovu knihy k ilustracím Rut Kohnové Miloš Horanský.
Petr Cincibuch
Knihu Jana Amose Komenského Labyrint světa a ráj srdce je možné si objednat na adrese vydavatele
WALD Press, s.r.o.,
Španělská 10, 120 00, Praha 2,
nebo e-mailem: waldpress@waldpress.cz.
Cena včetně poštovného
a balného je 450 Kč.


obsah čísla 41 ročník 2005





poslat e-mailem



SANQUIS PLUS




GALERIE SANQUIS




ORBIS PICTUS



PORADNA