Posunutá realita
Günter Bartoš  
SANQUIS č.88/2011, str. 26

Katarina Brunclíková chtěla původně být malířkou, avšak se štětcem jí to prý moc nešlo. V šestnácti letech pro sebe objevila fotografii.
Z cyklu Praha

Fotografování se někdy považuje za mechanickou záležitost – samotný fotoaparát rozhoduje ve velké míře o výsledku a fotografické médium je příliš popisné, nedává prostor naší fantazii. Práce Katariny Brunclíkové omezení média radikálně překonávají – realita je v nich zastřena, překódována, vlastně jen poskytuje stavební prvky pro její imaginaci, prostor k nahlédnutí světa novým způsobem.
Katarina Brunclíková začínala s fotografií realistickou a rychlou – fotila reportáže pro studentské noviny. Pak ale osud přehodil výhybku. Neurologické onemocnění ji připoutalo na nemocniční lůžko. Na rok. Celou tu dobu pozorovala světlo – jak se láme přes žaluzie, modeluje předměty v pokoji... Začala světlo lámat přes různé hranoly či vázy, „domalovávat“ objekty pomocí svítilen, kombinovat dlouhé osvity a dvojexpozice. „To mě baví a fascinuje, v tom jsem se našla. Realita sama mi připadá svazující.“
Moderní počítačové efekty se podle Katariny u fotografií rychle okoukají, digitální aparát svádí k inflačnímu mačkání spouště. Uplatňuje opačný přístup. Záběry vymýšlí „strašně dlouho dopředu“, ale fotí krátce, přičemž výsledná podoba obrazu vzniká ponejvíc už v ateliéru. Například na buñuelovský cyklus fotografií spotřebovala jen asi 50 záběrů. Své fotografie pojmenovala až dodatečně kvůli galeriím, ve své monografii je publikuje bez názvů, protože ty mohou být pro vnímání obrazu zavádějící, byť zde inspiraci surrealismem nezastírá.
Příprava knížky zabrala Brunclíkové rok, kdy nefotografovala, a tím se oprostila od předchozí tvorby. „Teď chodím a všude vidím fotky. Zatím jsou ale v neuchopitelném stadiu, ještě je nemohu zaznamenat.“ www.katarinabrunclikova.com
Z cyklu Praha
Z cyklu Praha
Z cyklu Oči pro Buñuela
Z cyklu Sen
Z cyklu Plech
 
foto © Katarina Brunclíkováobsah čísla 88 ročník 2011

poslat e-mailemSANQUIS PLUS
GALERIE SANQUIS
ORBIS PICTUSPORADNA