Otázky a odpovědi
Eva Pivodová   Eva Bobůrková  
SANQUIS č.84/2010, str. 97

Třikrát o nachlazení
Jak se nejlépe léčit doma?
Nachlazený člověk by měl být v klidu a teple, hodně pít (vodu, bylinné čaje) a dbát na pravidelné zvlhčování nosohltanu, nejlépe přípravky s obsahem mořské soli. Vysušené sliznice, které nachlazení provázejí, jsou totiž ideální základnou k dalšímu množení virů. Díky zvlhčování může nosní výstelka správně fungovat – tedy bránit infekcím, aby se dostaly do organismu.  

 
Které byliny pomohou?
Při nachlazení dokáže ulevit celá řada bylin. Kloktání heřmánkem potlačuje zánět v krku, jitrocel a hluchavka usnadňují vykašlávání, lípa uvolňuje rýmu, šalvěj působí antibakteriálně, čaj z květu mateřídoušky (na obrázku výše) zmírní suchý a dusivý kašel. Pokud léčivé byliny nemáte kde v průběhu roku nasbírat, poradí vám v lékárně s výběrem hotové léčivé směsi.
 
Jak problémům předejít?
Za prvé: žít zdravě a posilovat imunitu – zařazovat do jídelníčku pravidelně zeleninu, ovoce a další potraviny obsahující stopové minerály (zinek, selen a další), vitaminy, probiotika. Za druhé: v zimě se pořádně obléknout. Za třetí: při prvních příznacích nachlazení neváhat a snažit se nachlazení „zahnat“ pastilkami.

Lze bojovat proti alergiím na pyl?

Astmatem, alergickou rýmou, zánětem spojivek a ekzémy trpí více než třetina dospělých a rovněž každé třetí dítě. Podle Světové zdravotnické organizace se tento problém stále nedaří řešit, alergiků bude naopak v dalších letech přibývat. Moderní medicína se v případě alergií vydává hlavně směrem imunoterapie, která léčí nejen příznaky, ale i příčiny alergie. Dosud měli čeští pacienti jako prevenci k dispozici vakcíny a kapky pod jazyk. Nový preparát Oralair farmaceutické společnosti Stallergenes ve formě tablet obsahuje alergeny pylů pěti druhů trav – denně si má alergik vzít jednu. Lék posiluje obranyschopnost organismu a podle profesora Phillipa Devilliera z univerzity v Remeši, který na jeho vývoji pracoval, se dosavadní zkušenosti z dvacítky evropských zemí ukazují jako pozitivní. Když pacienti dostávají lék preventivně před zahájením pylové sezony, uleví jim od obtíží a brání rozvoji vážnějších forem alergie, mimo jiné i astmatu. Na český trh přišla tableta 1. listopadu, z velké části je hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Pacienti doplácejí za roční terapii zhruba 1000 korun. www.stallergenes.cz

 

Co nového v péči o kontaktní čočky?

Kontaktní čočky se musí každý den po vyjmutí z očí pečlivě manuálně vyčistit a poté uložit do dezinfekčního roztoku. Firma Bausch + Lamb vyvinula víceúčelový roztok nové generace Biotrue, jehož složení vychází ze skutečné fyziologie lidského oka a udržuje své pH na úrovni zdravých slz. Pomáhá čočkám, aby zůstaly čisté a zvlhčené po celý den, a zaručuje intenzivní dezinfekci.
www.biotrue.com

 
Dárek pro zdraví
Očkování proti chřipce, pneumokoku pro seniory, klíšťové encefalitidě nebo HPV (rakovině děložního čípku) lze věnovat jako dárek v podobě poukázky do jednoho z 20 očkovacích center Avenier u nás. Ptejte se na bezplatné telefonní lince 800 123 321 nebo navštivte www.ockovacicentrum.cz.

 

Originální stavebnice
Čím podpořit představivost dětí? Třeba stavebnicí PlayMais, jejíž díly se vyrábějí z kukuřice a přírodních barev. Stačí je navlhčit a hned lze vytvářet libovolné tvary. Až spoje uschnou, mohou se dílky oddělit a použít znovu.
www.penshop.cz


Foto: archiv redakce, Dreamstimeobsah čísla 84 ročník 2010

poslat e-mailemSANQUIS PLUS
GALERIE SANQUIS
ORBIS PICTUSPORADNA