Jedno áčko a dvě plus
Günter Bartoš  
SANQUIS č.74/2010, str. 80

Kvůli ekonomické krizi byla v posledním roce levnější energie. Dá se ale očekávat, že ceny letos zase porostou. Právě teď – více než kdy dříve – se vyplatí při výběru elektrických spotřebičů sledovat informace o jejich energetické účinnosti.

Ropa ostatně zdražuje již nyní a raději si ani nepředstavujme, kolik budeme za deset let platit za elektřinu. Měli bychom proto nakupovat elektrické spotřebiče do domácnosti s rozmyslem. Úspory, které tím výhledově získáme, jsou větší, než se může zdát. A pračka nebo chladnička se nemění každý rok.
Konkurenční tlak a nařízení Evropské komise nutí výrobce k inovacím a jejich výrobky jsou tak stále efektivnější. Současným vrcholem energetické úspornosti jsou přístroje třídy s označením A++, které spotřebovávají o 70 procent energie méně ve srovnání se zastaralými spotřebiči třídy D. Oproti zařízením třídy A, považovaným ještě nedávno za úsporná a moderní, mají spotřebu nižší o čtvrtinu.
Kolik energie a peněz provoz takového domácího pomocníka vlastně ušetří, se dá ilustrovat například na chladničkách. Stojí ostatně v každé domácnosti a běží nonstop. Chladničky s mrazničkou třídy A++ o objemu 180 až 210 litrů spotřebovávají mezi 150 až 160 kWh za rok, což za deset let provozu znamená účet 6000 až 6500 Kč za elektřinu. Přitom v mnoha domácnostech dodnes přežívají chladničky třídy B, jejichž náklady na provoz jsou proti A++ více než dvojnásobné.
 

Dalším velkým a často používaným spotřebičem jsou pračky. Většina světových výrobců už nabízí úsporné modely třídy A++ také v tomto segmentu. K vyprání osmi kilogramů prádla obvykle spotřebují 1,2 kWh elektrické energie (pračka v třídě B cca 1,5kWh). Protože pračky neběží pořád, není úspora energie proti horším modelům tak výrazná jako u chladniček.
Hodně ušetřit lze také s moderními sušičkami prádla, protože sušení je energeticky náročný proces, při kterém se spotřebovává až 4krát více elektřiny než při praní. Moderní sušičky prádla, které jsou vybavené tepelnými čerpadly, spotřebují oproti starším kondenzačním sušičkám třídy B až o 50 procent méně energie.

Globální pohled
Zakoupením úsporných spotřebičů se dají v průměrné domácnosti ušetřit stovky až tisíce korun ročně. Na první pohled se to může zdát nepodstatné. Když se však úspory sečtou, jde v globálním měřítku o velká čísla. Proto chce Evropská komise podle memoranda z července 2009 postupně zakázat prodej energeticky neefektivních spotřebičů.
Díky tomu by se podle odhadů mělo ušetřit 190 TWh elektrické energie, což představuje roční spotřebu Švédska a Rakouska dohromady... Po letošním 1. červenci se už nebudou moci prodávat spotřebiče tříd B, C a nižších. Od 1. července 2014 bude trh otevřen jen pro zařízení třídy A+ a lepší.

Foto: archiv Ardo

Celý článek ve formátu pdf naleznete zde.


obsah čísla 74 ročník 2010

poslat e-mailemSANQUIS PLUS
GALERIE SANQUIS
ORBIS PICTUSPORADNA