Magdalena Kožená zazpívá v Praze
Jana Nekolová  
SANQUIS č.72/2009, str. 30

Výjimečná hudební událost čeká v prosinci českou metropoli: dva atraktivní koncerty světoznámé mezzosopranistky.
„Ona je prostě hudba,“ řekl o Magdaleně Kožené italský dirigent Andrea Marcon ve stylizovaném filmovém portrétu Magdalena (2008, režie Ondřej Havelka), kterým charizmatická zpěvačka získala příznivce nejen mezi milovníky vážné hudby. Její filmový portrét – z části ve stylu zpívaného barokního recitativu – ji představil jako přirozenou a otevřenou ženu, hvězdu světových operních scén.
Magdalena Kožená získala nespočet domácích i zahraničních ocenění: jako první Češka dostala titul Umělec roku na Gramophone Awards roku 2004. Je dále rytířkou francouzského Řádu umění a literatury a letos opět obdržela v Gramophone Awards první cenu v kategorii Recitál – za nahrávku Fragmentů k Martinů opeře Julietta.
Člověk ale nemusí být hudebním kritikem, aby podlehl jejímu procítěnému projevu. Je jednou z nemnoha českých pěvkyň, které jsou bez přestání zvány k vystoupením na prestižních mezinárodních pódiích. I proto jsou koncerty Magdaleny Kožené v Čechách vzácností. Hudební kritici celého světa se předhánějí ve chvále jejího hlasu, výrazu, jenž obsahuje celou škálu lidských emocí – smutek, něhu, komiku i přemýšlivost.
Skvělý byl její koncert na začátku listopadu ve vyprodaném Rudolfinu, kterým zahájila své světové turné. Za doprovodu italského tělesa Venice Baroque Orchestra a pod taktovkou dirigenta Andrey Marcona zde zněly árie z oper Antonia Vivaldiho. A mimořádné jistě budou i dva prosincové koncerty v Národním divadle, kde Magdalena Kožená vystoupí vůbec poprvé. Spolu s Pražskou komorní filharmonií pod vedením Kaspara Zehndera zazpívá například árie z opery Hectora Berlioze Faustovo prokletí, písně Gustava Mahlera či árie z Bizetovy Carmen. Vystoupení Magdaleny Kožené na první české scéně budou jedinečnou příležitostí, jak se na chvíli nechat unést do povznášejícího světa hudby. NÁRODNÍ DIVADLO, Praha, 18. a 20. 12.

Magdalena Kožená: Vivaldi
První vivaldiovské album Magdaleny Kožené, které vyšlo letos v červnu, získalo dva měsíce po vydání prestižní ocenění německé kritiky v kategorii Klasická píseň a vokální recitál. Obsahuje nejen árie ze známých (Farnace) i méně známých (Ottone in Villa) oper Antonia Vivaldiho. Velký podíl na úspěchu nahrávky má také soubor Venice Baroque Orchestra (v čele s dirigentem Andreou Marconem), který se specializuje na starou hudbu a používá autentické historické nástroje. DEUTSCHE GRAMMOPHON
 Foto: www.kozena.cz, foto © Mathias Bothor/DG

Celý článek ve formátu pdf naleznete zde.


obsah čísla 72 ročník 2009

poslat e-mailemSANQUIS PLUS
GALERIE SANQUIS
ORBIS PICTUSPORADNA