Novinky - zdraví (č.69)
Eva Pivodová   Kristýna Čillíková   Eva Bobůrková  
SANQUIS č.69/2009, str. 92

Český objev pomůže v léčbě vysokého tlaku
Nové poznatky vědců z Ústavu dědičných metabolických poruch 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze přispějí výrazně k lepšímu pochopení příčin, které vedou ke vzniku hypertenze neboli vysokého krevního tlaku. To bude pro pacienty znamenat také efektivnější léčbu. Výzkumný tým z 1. lékařské fakulty objevil změnu mutace v genu, který kóduje renin – hormon vylučovaný do krve ledvinami. Renin dále ovlivňuje hormony, jež mají za vinu zvyšování krevního tlaku. Než bude ale možnost ovlivňovat hypertenzi na genové úrovni reálná, je třeba dalších zkoumání. Diagnózou vysokého krevního tlaku trpí jen v České republice na dva miliony dospělých.
www.udmp.cz
 

Čistí a zbavuje virů a bakterií
Univerzální dezinfekční prostředek Sanytol má trojí účinky – působí proti bakteriím a virům a ničí parazitní houby a plísně. Odstraňuje herpes, chřipkový virus H7N1, salmonellu, listerii... Nezanechává skvrny a voní po eukalyptu. www.sanytol.cz

HIV genom rozluštěn
Úspěch vědců z americké University of North Carolina ve výzkumu viru HIV, způsobujícího AIDS, může urychlit vývoj nových antivirotik. Nová chemická metoda s názvem SHAPE umožní zachytit přesnou pozici každého atomu, ale obsáhne také větší záběr, větší obrázek, a to nejen na úrovni atomů. Umožňuje chápat i různé úskoky genomu, které vedou k tomu, že lidské tělo virus nerozezná.
www.uncnews.unc.edu

Aktuální alergeny: kopřiva, pelyněk, plísně
V ovzduší se v průběhu babího léta vyskytují pylová zrna kopřivy, pelyňku a díky vlhkému počasí také velké množství spór vzdušných plísní. V menším množství mohou alergiky trápit pylová zrna jitrocele a šťovíku, jejich koncentrace ve vzduchu ale budou postupně klesat. Aktualizovaný pylový kalendář viz www.szu.cz.

Čím se Češi nakazili na dovolené?
Státní zdravotní ústav (SZÚ) eviduje letos v České republice již 56 případů žloutenky E, nejvíce za 10 let. Úplavici má 54 lidí. Velmi častým průjmovým onemocněním jsou shigelózy, úplavice, které se u nás jinak vyskytují málo. Lidé si je „vozí“ hlavně z Tunisu, Egypta, ale i jižní části Evropy.
www.szu.cz

Proti infekci
Vincentka Nosní sprej – JUNIOR je určená k ošetření sliznice nosohltanu: pomáhá udržovat fyziologickou čisticí schopnost nosní sliznice jako primární obrany před infekcí. Používá se hlavně při pobytu v prostředí s nízkou relativní vlhkostí vzduchu, v prostorách vytápěných ústředním topením a prostředí znečištěném zejména prachovými částicemi. www.vincentka.cz

Studie: Nadávky ulevují od bolesti
Časopis NeuroReport publikoval v červenci sympatickou studii britské Keele University. Trojice vědců sledovala 64 dobrovolníků, které požádali, aby ponořili ruku do nádoby s ledovou vodou, drželi ji tam co nejdéle a po libosti nevybíravě kleli. Pak experiment zopakovali s použitím nezabarvené mluvy. Výzkumníci zjistili, že dobrovolníci byli s to držet ruku v chladné vodě déle, pokud sprostě nadávali. Vyvodili z toho spojitost mezi klením a větší snášenlivostí bolesti. Vysvětlují si ji tím, že nadávání zvyšuje agresivitu, a ta snižuje vnímavost k bolesti.
www.neuroreport.com

Foto: archiv

Celý článek ve formátu pdf naleznete zde.


obsah čísla 69 ročník 2009

poslat e-mailemSANQUIS PLUS
GALERIE SANQUIS
ORBIS PICTUSPORADNA