Oslava Shakespeara
Jana Nekolová  
SANQUIS č.67/2009, str. 28

Hry Williama Shakespeara mají stále na programu divadelní soubory celého světa. Hrají je po staletí. Letní shakespearovské slavnosti se v našich zeměpisných šířkách pěstují pouze několik let, ale za tuto relativně krátkou dobu se staly největším divadelním festivalem svého druhu v Evropě. A protože verše britského dramatika neztrácejí na aktuálnosti, jistě i letos potěší spoustu lidí. A to i takových, co by do divadla za normálních okolností sotva našli cestu.

Myšlenka festivalu se zrodila počátkem devadesátých let. Prezident Václav Havel tehdy vyzval umělce, aby pomohli přeměnit Pražský hrad na živoucí kulturní prostor. Povedlo se. Starobylé nádvoří Nejvyššího purkrabství se ukázalo jako stvořené pro divadelní představení, pro nesmrtelné tragédie, komedie a romance Williama Shakespeara. První inscenací, která zde byla v roce 1994 uvedena, byla veselohra Jak se vám líbí v režii Jana Kačera s Milošem Kopeckým v hlavní roli. Pochopitelně inscenace nezapomenutelná. V jistém smyslu přelomovým pro festival se posléze stal rok 1998, kdy Mackbetha nastudoval Boris Rösner. Jak jinak, opět nezapomenutelný zážitek. Vyprodaný.
 
Bez Letních shakespearovských slavností si dnes už stěží umíme představit české a slovenské kulturní léto. Rok co rok diváci, divadelníci i kritici s napětím očekávají premiérová představení, radují se ze skvělých inscenací a želí, když se něco zrovna nepovede. Každopádně – v tak romantických kulisách, jaké Pražský hrad poskytuje, se i případná režijní nebo herecká klopýtnutí snadněji přehlížejí. Večer co večer stovky lidí pod letní oblohou sní s Julií a smějí se Kateřině, zoufají společně s Learem a děsí se ukrutnosti jeho dcer. Shakespearovy verše čas od času podbarví zvony či umocní dozvuk kroků hradní stráže, někdy na vysoké modré obloze přeletí i hejno horkovzdušných balonů...
Na scéně se za ta léta vystřídaly stovky vynikajících herců, odehrálo se mnoho představení. K těm výjimečným jistě patřil právě Král Lear v hlavní roli s Janem Třískou, který se touto rolí vrátil na česká divadelní prkna po 27 letech. A také Hamlet v podání Jiřího Langmajera, jenž byl za tuto roli nominován na několik divadelních cen. Letos je hlavním titulem komedie Veselé paničky windsorské v režii Jiřího Menzela. Další dvě premiéry budou česko-slovenské, dvojjazyčné: historická hra Antonius a Kleopatra a tragédie Macbeth. Už tradičně tu také zazní angličtina – světoznámý soubor British Shakespeare Company přiveze hry Mnoho povyku pro nic a Sen noci svatojánské.
Shakespearovský festival se každým rokem rozrůstá, přibývají další scény, další zahraniční soubory. Letos se hraje v Praze už na dvou scénách, shakespearovské slavnosti se konají také v Brně, Bratislavě, Košicích a v Ostravě.

Foto: © AGENTURA SCHOK, archiv Letních shakespearovsých slavností

Celý článek ve formátu pdf naleznete zde.


obsah čísla 67 ročník 2009





poslat e-mailem



SANQUIS PLUS




GALERIE SANQUIS




ORBIS PICTUS



PORADNA