Novinky - zdraví
Pavel Kočička   Kristýna Čillíková  
SANQUIS č.66/2009, str. 98

Mezinárodní průzkum o zvládání astmatu
Rozsáhlý průzkum, který měl zmapovat, jak zvládají astma malí pacienti, jejich rodiče a lékaři, provedla loni marketingová společnost Medimix Int. ve spolupráci s výzkumnou farmaceutickou firmou MSD. Z 1207 respondentů z různých zemí světa bylo 450 lékařů. Z výzkumu například vyplynulo, že o úspěšném zvládnutí astmatu nejvíce rozhoduje spouštěč, léčba a dodržování léčby. Pediatři si stěžovali na nedodržování léčby pacienty, rodiče uváděli potíže s přetrváváním spouštěčů astmatu (prach, pyl). Rodiče dále za závažný důsledek astmatu považovali omezení denních činností (sport,
spánek) a největší problém měli s určením spouštěčů astmatu. Z výsledků vyplynulo, že by se rodiče měli více radit s lékařem o spouštěčích a o postupech potlačení příznaků. Astmatem v Česku trpí 130 000 dětí.

V Česku kouří až 1 150 000 dětí
Česká tisková kancelář na začátku roku publikovala statistiky za rok 2007, podle kterých v ČR aktivně kouří 2 300 000 lidí, z toho polovinu tvoří děti a mladiství do 18 let, což je dvakrát více než. před 12 lety. Klesá také věk, kdy děti poprvé sáhnou po cigaretách – nejčastěji okolo 10 let věku. Odborníci vidí problém hlavně v naší legislativě: užívání (nikoli prodej) tabáku dětmi je legální, zabavení cigarety dítěti je přečin a nikotin není v seznamu návykových látek.

 
Pomoc při hubnutí
Hubnutí je dlouhodobý proces, u kterého nefungují zázračné metody. Nový lék alli od GlaxoSmithkline slouží při hubnutí jako podpůrný prostředek. Podle klinických studií působí aktivní látka Orlistat lokálně v trávicím traktu a zabraňuje vstřebávání tuků ze střeva. Součástí balení je také vhodná nízkokalorická kuchařka a nejrůznější rady pro hubnutí. www.triomar.cz

Prevence rakoviny
Důležitou součástí prevence rakoviny jsou lékařské prohlídky. Které jsou bezplatné? Od 18 let 1x za 2 roky prohlídka u praktického lékaře (PL) a 1x ročně stomatologická prohlídka, od 50 let 1x za 2 roky test na krvácení do stolice u PL, pro ženy od 15 let každoroční gynekologické vyšetření, vyšetření prsů pohmatem, regionálních mízních uzlin, stěr z děložního čípku, pro ženy od 45 do 69 let 1x za 2 roky mamografické vyšetření, pro muže nad 50 let vyšetření prostaty.

Jetelem proti ekzému
Jetel luční kvete od května do října po celé Evropě. Při užití vnitřně snižuje svalovou křeč a napětí, podporuje vykašlávání a pomáhá při klimakterických obtížích. Dále působí léčivě při chronických kožních problémech, jako jsou psoriáza či ekzém.

 
Nezbytnost vitaminu D
Osteoporóza neboli řídnutí kostí se většinou začíná projevovat kolem padesátky. Postihuje 6 % populace. Ideální prevencí je pohyb nejméně dvě hodiny denně, pestrá strava a nekuřáctví. Aby člověk dobře vstřebal vápník pro kosti, potřebuje vitamin D v množství 800 jednotek denně. Je proto na místě se na jeho dostatečný příjem ze stravy či jejích doplňků zaměřit.

Novinka VZP
Všeobecná zdravotní pojišťovna zahájila pilotní preventivní program odhalující onemocnění štítné žlázy u těhotných žen. Jejich včasný záchyt pomůže odstranit negativní vlivy na plod. Cílem projektu je ověřit efektivitu screeningu a funkčnost nastaveného schématu mezi spolupracujícími obory – gynekologie, laboratoř a endokrinologie. Více informací na www.vzp.cz.

Cena zdraví
Ocenit projekty šetrné k životnímu prostředí a přispívající k našemu zdraví – tak zní cíl sdružení Business Leaders Forum. Jeho letošní Ekologickou cenu získal Obecní úřad Kněžice a společnost Rokospol. Vedlejší ceny získaly také základní školy nebo soukromý zemědělec. www.blf.cz/cena

Foto: archiv redakce, Dreamstime

Celý článek ve formátu pdf naleznete zde.


obsah čísla 66 ročník 2009

poslat e-mailemSANQUIS PLUS
GALERIE SANQUIS
ORBIS PICTUSPORADNA