Krátké řetězce proteinů zvané peptidové polymery vytvořil po dlouhých letech výzkumů vědecký tým z Melbourne School of Engineering jako lék proti takzvaným superbakteriím. Do australské výzkumné skupiny patřili chemici, biologové a lékaři, mezi nimi také profesoři Greg Qiao, Shu Lam, Neila O´Briena-Simpson a Erica Reynold, kteří celé roky usilují o nalezení účinnějšího léku než jsou antibiotika. Nové sloučeniny ve tvaru hvězdy, což je prototyp nového polymeru, se zdají být konečně účinnou zbraní.
Nebezpečné superbakterie „Jediným dnes existujícím lékem proti bakteriím jsou antibiotika. Nicméně po určitém čase bakterie zmutují a stanou se proti antibiotikům rezistentní. Tyto zmutované bakterie, nebo-li superbakterie, jsou vpodstatě neléčitelné. Odhaduje se, že vzestup superbakterií bude kolem roku 2050 příčinou až deseti milionů úmrtí za rok. Aby toho nebylo málo, za posledních třicet let jsme dokázali vyvinout jen dvě nová antibiotika, což na tak nebezpečné bakterie nebude stačit,“ říká profesor Greg Qiao. Společně se svým týmem tedy vyvinul nový typ polymerů ve tvaru hvězdy, který se ukázal být nakonec úspěšný v boji proti gramnegativním bakteriím (salmonela, pseudomonas, legionela), jež jsou nejnáchylnější k odolnosti. Polymer má také výhodu, že je netoxický pro lidské tělo. Podle testů červených krvinek by se jeho dávka musela stokrát znásobit, aby mohla člověku uškodit.
Alternativa pro antibiotika? I při studiích na zvířatech se zatím projevuje jako účinná zbraň proti superbakteriím, jež neprokazují žádnou resistenci.Přitom má více možností, jak bakterie likvidovat. Oproti antibiotikům, která mají jen jeden způsob, polymer například dokáže roztrhat buněčnou stěnu bakterie. „Je potřeba provést další testy, nicméně pevně věříme, že náš objev je nadějným začátkem, prvním krokem na cestě za alternativou k antibiotikům. Doufáme, že najdeme léky, na něž si bakterie nedokážou vypěstovat odolnost,“ dodává Qiao.
|