Nadace Karla Janečka podporuje moderní způsoby vzdělávání

Žákovské parlamenty, výuková videa pro děti i dospělé, netradiční učebnice, moderní způsob pojetí matematiky, umění místo ukazovátka... To jsou témata, myšlenky a také konkrétní projekty, jež mimo jiné podporuje Nadace Karla Janečka.
Přinášíme krátké informace o některých z nich – s tím, že by mohly být inspirací, podnětem k dalším diskusím a zajímavých nápadům, jež zase posunou o kousek dál české, poměrně zanedbané školství. Směrem do 21. století a do moderní Evropy.


Zdroj: www.nadacekj.cz


Vzdělávací web podle Khan Academy

Nadace  Karla Janečka v roce 2014 podpořila vývoj nových webových stránek www.khanovaskola.cz s cílem zkvalitnit přístup k výukovým materiálům v češtině.
Khanova škola vsadila na výuková videa.
Za pomoci více než 2000 těchto výukových programů se jí daří budit zájem dětí i dospělých o obory jako jsou matematika, fyzika, chemie, ekonomie či medicína. Videa jsou skládána do promyšlených návazností tak, aby si studenti výuku užili od úplných základů až po komplexní oborové znalosti.  A kde se všechna ta videa vlastně vzala? Díky mravenčí práci více než 600 dobrovolníků, kteří spojili své síly, aby přeložili výuková videa vzdělávacího projektu Khan Academy, a otevřeli tak přístup ke kvalitnímu vzdělání všem.



Jak umění mění učení
Vzdělávací program Kreativní partnerství, jež je určen pro žáky ZŠ náměstí Karla IV. v Nejdku a ZŠ Běžecká v Sokolově, přináší veskrze netradiční a umělecké prvky do výuky  klasických oborů jako jsou matematika a fyzika.
Při tomto projektu spolupracují umělci a učitelé, a to jak na tvorbě, tak na přípravě i realizaci výuky. Vznikají nové kreativní způsoby, které dokáží děti zaujmout, motivovat k učení i samostatné práci, navíc rozvíjejí jejich umělecké cítění.
A tak se v rámci matematiky řeší například téma geometrických tvarů prostřednictvím kombinace tance a výtvarných technik. Vlastivědu a přírodovědu skrz animace. Chemii si děti přibližují pomocí divadla znázorňujícího vztahy mezi chemickými prvky. A paralelu k mezilidským vztahům nebo zkoumání kultury a mezikulturních vztahů prostřednictvím výtvarných technik a interiérového designu.


 


Hejného metoda, neboli matematika s radostí

Nadace podpořila realizaci a tisk učebnic matematiky, které vznikly podle metody profesora Milana Hejného, jež je autorem netradičního způsobu výuky.
Tak zvaná Hejného metoda je založena na respektování 12 klíčových principů složených do uceleného konceptu tak, aby dítě objevovalo matematiku samo a s radostí. Učitel ve výuce nepředává hotové poznatky, ale učí děti především argumentovat, diskutovat a vyhodnocovat. Vedle matematiky přirozeně děti objevují také základy sociálního chování. Touto metodou učí již více než 350 základních škol v ČR. Zajímají se o ni například také v Itálii, Francii, Finsku, Švédsku, Polsku či v USA.

Foto: Nadace Karla Janečka


Přehled všech projektů, jež Nadace podporuje, najdete na www.nadacekj.cz/podporili-jsme . Na nadačním webu můžete také podat žádost o případnou podporu i pro Vaši aktivitu. Všechny informace najdete na www.nadacekj.cz







poslat e-mailem



SANQUIS PLUS




GALERIE SANQUIS




ORBIS PICTUS



PORADNA