reklama




naši partneři
 
reklama


Objevy: Neznámá perla Paříže
Jitka de Préval  
SANQUIS č.57/2008, str. 100


Co evropská metropole, to různé typy muzeí. Tedy – asi tak tři typy. První? Notoricky známé atrakce s nejslavnějšími exponáty a miliony návštěvníků. Druhý? Žádné fronty před pokladnami se tady sice netvoří, ale přesto o nich máte jisté povědomí. Pak existují ještě jedna muzea. Nikdy jste o nich neslyšeli, když je ale objevíte, vezete si domů nečekané zážitky. Pojďte objevit pařížské muzeum Les Arts Décoratifs.
 
Nedávno jsem se bavila tím, že jsem si udělala seznam pařížských muzeí a statistiku, kolikrát jsem které muzeum za dobu svého relativně dlouhého pobytu v Paříži navštívila. Přišla jsem k docela zajímavému závěru: z dobré padesátky pařížských muzeí jsem asi dvacet navštívila nejméně jednou. Skupinu specializovaných muzeí, jako je Muzeum lovectví a přírody nebo Muzeum námořnictví, jsem zatím vynechala z okruhu svého zájmu. Uvnitř velké skupiny mnou navštívených muzeí jsem si vytipovala skupinu těch, které navštěvuji několikrát ročně. Kromě Louvru, kde jsem svého času trávila dlouhé hodiny a kam se pravidelně vracím (nejen za výtvarným uměním, ale i za hudebním programem v poslechovém sálu), patří k mým oblíbeným muzeím Les Arts Décoratifs. Asi proto, že jsem vystudovala UMPRUM a užité umění mě odjakživa přitahovalo, a také proto, že jsem jen „slabá“ žena a že součástí muzea je Muzeum módy, které nabízí několikrát ročně retrospektivní výstavy oděvů slavných módních návrhářů, kterým se jednoduše nedá odolat.
 
Přestože se muzeum užitého umění nachází v pravém křídle paláce Louvre již od devatenáctého století, málokdo z českých turistů sem zavítá. Netuší totiž, že muzeum Les Arts Décoratifs skrývá ve svých útrobách stovky tisíců exponátů. Depozitář čítá celkem 150 000 předmětů užitého umění a 700 000 objektů z oblasti reklamy a módy. Jsou pečlivě rozčleněné podle jednotlivých kategorií (oděvy, šperky, design, hračky, nábytek, nádobí a jiné umělecké předměty) a vystavené v originálních kompozicích a inscenacích. Po desetileté přestavbě byla v roce 2006 pro veřejnost otevřena nově upravená výstavní plocha o rozloze 6000 čtverečních metrů, rozkládající se na mnoha nejrůznějších úrovních, galeriích a v dalších zákoutích, čímž je ideální pro tematické „procházky“.
Muzeum sídlí v pravém křídle Louvru
Ředitelce muzea Béatrice Salmon se podařilo úspěšně zvládnout nelehký úkol: reorganizovat prostor, nově nainstalovat stálé sbírky a zároveň dát příležitost krátkodobým expozicím s rozličným zaměřením. Muzeum změnilo svou vnější i vnitřní tvář a podobně jako v muzeu Louvre je zde možné trávit nekonečné hodiny a objevovat do detailu tajemství francouzského životního stylu, tak jak se vyvíjel v průběhu minulých století. 
 
V prostorách věnovaných historii hraček se zabaví děti, dospělí nevynechají kapitoly z dějin designu
 
Důležitou součástí této instituce (na rozdíl od svého kolosálního a prestižního souseda Louvru je muzeum Les Arts Décoratifs soukromým muzeem, jehož sbírku tvoří z 95 procent dary sběratelů) je historická knihovna, kde se nacházejí originální kresby uměleckého designu datované od 19. století, stejně jako publikace zabývající se užitým uměním současnosti. Od otevření knihovny v roce 1904 ji navštívilo nespočetné množství uměleckých řemeslných mistrů, studentů designu a profesionálních výtvarníků, aby ve zdejších pokladech načerpali inspiraci ke své tvorbě.

Muzeum Les Arts Décoratifs získalo v roce 1936 kompletní sbírku užitého umění 17. a 18. století sběratele Camonda, dnes uloženou v samostatné budově – v paláci na ulici Rue de Monceau. Kohokoli, kdo má chuť se ponořit do atmosféry bytových prostor minulých století, bezpochyby pohltí interiéry tohoto paláce svou jedinečnou estetikou. Součástí muzea jsou rovněž výtvarné ateliéry Carousel du Louvre pro zájemce od čtyř let a výše (na zápis zde bývají dlouhé fronty) a škola Camondo, kde je možné získat mezinárodně uznávaný diplom bytového architekta – designéra a další znalosti z nejrůznějších oblastí, například z výtvarného umění a grafiky, fotografie, designu, dějin umění... Mezi slavné studenty této školy patřili například umělci Philippe Starck, Pierre Paulin a Patrick Rubin.
 
Muzeum nabízí retrospektivní výstavy slavných návrhářů módy, bytového designu...
 
V loňském roce, kdy jsem působila jako ředitelka Českého centra v Paříži, jsem měla jedinečnou možnost poznat blíže muzeum Les Arts Décoratifs v rámci jedné speciální akce. Byla to soutěž o nejlepší prázdninový deník, kterou České centrum zorganizovalo pro francouzské děti do patnácti let. Prostřednictvím čtrnáctideníku ABC se pak do soutěže mohly zapojit také šikovné české děti. Lidé z časopisu ABC vybrali z velkého množství prací tři nejlepší a jejich autoři za odměnu odjeli na prodloužený víkend do Paříže. Právě při této příležitosti si mladí výherci mohli prohlédnout prostory muzea. V jedné z místností určené pro dětské aktivity proběhlo i slavnostní předání soutěžních cen výhercům. Účastnila se jej také Catherine Collin, která má v muzeu na starost péči o návštěvníky. A mohu říci, že o české a francouzské děti bylo po všech stránkách velmi dobře postaráno. Mohly si vyzkoušet mimo jiné aktivní prohlídku exponátů – dostaly do rukou bloky a tužky a pak zkoušely samy reprodukovat vystavené předměty. Pokud máte v plánu vypravit se do Paříže za kulturou, stojí za to muzeum Les Arts Décoratifs navštívit. Budete- li cestovat s rodinou či přáteli, informujte se o možnosti skupinových prohlídek s průvodcem, nebo případně se zaměřením na děti. Určitě nebudete zklamáni.
 
Nápadité kompozice vystavených exponátů...
  

Foto: Archiv muzea Les Arts Décoratifs

www.lesartsdecoratifs.fr

Celý článek ve formátu pdf naleznete zde.


obsah čísla 57 ročník 2008





reklama




reklama
poslat e-mailem








ORBIS PICTUS



PORADNA







 
webdesign: Filip Pešek