reklama




naši partneři
 
reklama


PACS - nový pojem v medicíně
P. Minář   M. Krajčová   B. Kadlčíková   J. Bakala  
SANQUIS č.22/2002, str. 72


PACS - nový pojem v medicíně Picture Archiving and Communications System


V posledních několika letech se v medicínských časopisech a na nejnavštěvovanějších medicínských serverech (www.medscape.com, www.diagnosticimaging.com, etc.) objevují v hojné míře články, které se zabývají problematikou PACS (Picture Archiving and Communications System).
V dubnovém čísle časopisu Diagnostic imaging je rozsáhlá diskuse o tom, že PACS zcela zásadním způsobem mění průběžnou komunikaci mezi lékaři a organizaci práce na zobrazovacích odděleních. Proto se domnívám, že by bylo vhodné napsat několik slov o PACS a jeho významu v moderní medicíně.

Před 10 nebo 15 lety se, kromě základních radiologických metod jako je RTG a CT, objevila řada nových zobrazovacích technik:
- sonografické vyšetření
- NMR (nukleární magnetická rezonance)
- PET (pozitronová emisní tomografie)
- SPECT (jednofotonová computerová emisní tomografie)
- CT a NMR nových generací.

Všechna tato zařízení mají obrazový výstup v digitální formě na display počítače. S rozvojem těchto metod vznikají některé problémy týkající se zpracování obrazové informace, archivace této obrazové informace, možnosti přenosu informace přímo ke klinikovi na oddělení.
K řešení obecně existují dva trendy: 
1. vytváření tzv. zobrazovacích oddělení, kdy jsou tato zařízení - jde o nákladná, drahá a složitá technologická zařízení - koncentrována do prostor jednoho oddělení
2. propojení jednotlivých zařízení pomocí internetu, intranetu a počítačové sítě.

Současně se vytvářejí systémy PACS. V podstatě jde o počítačový systém, který zajišťuje
- akvizici
- archivaci
- distribuci snímku v rámci celé sítě
- vizuální získávání všech informací pro účel diagnostiky
- informace mezi lékaři na vzdálených pracovištích
- umožňuje integraci zobrazovacích
  metod na jeden display
- event. fúzi jednotlivých vyšetření
- CT/NMR
- CT/PET
- PET/NMR
- SPECT/NMR
- SPECT/CT,
která umožňují získat a porovnat informace jak anatomické tak funkční.
Několik slov z historie
Koncem 70. let se objevují zmínky o digitálním zobrazení a možnosti digitální komunikace mezi zobrazovacími zařízeními. Roku 1979 byl profesorem Technické univerzity v Berlíně Heinzem U. Lemkem prezentován článek „A network of medical work stations for integrated word and picture communication in clinical medicine“.
Slovo PACS bylo poprvé použito roku 1982 Dr. Andrem Duerinckxem, vedoucím radiologem na VA North Texas Healtcare University, který zorganizoval první PACS konferenci jako „First International Workshop and Conference and Picture Archiving and Communications System (PACS) Medical Applications“.

Systémy PACS se stávají nedílnou součástí moderní medicíny. Co aplikace systému PACS přináší? 
- výrazné snížení ekonomických nákladů (RTG materiál)
- existují oddělení „bezfilmová“ jen s digitálním archivem
- nový rozvoj informačních technologií

Přínos pro pacienta:
- diagnostika je včasná a přesná
- je méně vyšetření při získávání diagnóz
- možnosti konzultací s odborníky ze špičkových pracovišť
- možnosti zpracování obrazové informace přímo
  na oddělení na personálních počítačích
- dále PACS nepřímo vede ke snížení radiační zátěže
- zvýšení komfortu pacienta
- zejména ke zjednodušení a zpřesnění dg.
PACS jsou v dnešní době většinou produkty velkých firem kde se vyvíjejí a vyrábějí PACS jako komplexní produkt, který disponuje jak hardwarovou tak softwarovou částí. Jde o velmi nákladné technologie. V poslední době se však objevují nová, progresivní řešení využívající rozvoje IT technologií, internetu, intranetu etc., které přinášejí finančně akceptovatelná řešení.

V souvislosti s rozvojem těchto systémů se zároveň objevuje řada nových slov jako DICOM (Digital Image and Communications In Medicine protocol suite), což je digitální zobrazování a komunikace v medicíně. Jedná se o veřejný standard vyvíjený spojeným úsilím American College of Radiology (ACR) Americké vysoké školy radiologické a National Electronics Manufactures Association (NEMA) Federální asociace výrobců elektroniky, dále řada jiných pojmů - NEMA, HL7 (High level), etc.
Z toho důvodu vznikly na stránkách České společnosti nukleární medicíny www.csnm.cz stránky věnované PACS, kde naleznete nejzajímavější odkazy na servery zabývající se problematikou PACS a je zde i slovníček nejčastěji používaných výrazů v PACS.

Domnívám se, že PACS se stane zcela samozřejmou součástí větších pracovišť a umožní čerpat výhody, které s sebou tato technologie přináší.

Oddělení nukleární medicíny, Baťova nemocnice Zlín

 



obsah čísla 22 ročník 2002





reklama




reklama
poslat e-mailem








ORBIS PICTUS



PORADNA







 
webdesign: Filip Pešek