reklama




naši partneři
 
reklama


Lokální aplikace antibiotik v traumatologii
MUDr. Petr Nestrojil CSc. 
SANQUIS č.22/2002, str. 56


V dobách dávno minulých, kdy nebyly známy zásady asepse a antisepse, komplikovaly život všech chirurgů infekty a septické komplikace, které často vedly až ke smrti pacienta.

Zavedení zásad asepse a antisepse do chirurgické praxe na konci 19. století a objevení antibiotik přece jenom snížilo výskyt infektů.
V současné době se setkáváme s neustále rostoucím počtem závažných úrazových stavů a poúrazových komplikací, které vyžadují nejen celkovou, ale i lokální aplikaci antibiotik. Jedná se především o léčení závažných otevřených zlomenin a jejich komplikací a o septické stavy po operacích při poraněních orgánů dutiny břišní.
Na základě výzkumů je prokázáno, že lokální aplikace antibiotik je daleko účinnější, než samotná parenterální aplikace. Koncentrace antibiotika při jeho lokální aplikaci je ještě po 24 hodinách 100násobně a po 48 hodinách ještě 50násobně větší než celková, parenterální, aplikace antibiotik. Nejvhodnější pro lokální aplikaci je Gentamycin, navázaný na nosiče, ze kterých se postupně uvolňuje. Ostatní antibiotika mají lokální účinek jen minimální, proto nejsou pro tuto formu aplikace vhodná v jakékoliv podobě, tedy ani v lavážovacím roztoku.
V dřívějších letech byl, ale i nyní je k lokální aplikaci antibiotik používán Septopal-Ketten, řetízek keramických kuliček na drátěné kličce, ze kterých se postupně uvolňuje antibiotikum (Gentamycin). Řetízek lze aplikovat podle potřeby v různých délkách a v různých lokalizacích - do měkkých tkání, ke kosti nebo i do dřeňové dutiny. Keramické kuličky se neresorbují, vrůstají do okolních tkání a mohou zde působit jako cizí těleso. Z těchto důvodů je nutné řetízek ze všech tkání a v různém časovém intervalu odstranit i za cenu toho, že se dalším operačním výkonem v místě původního infektu zvyšuje riziko jeho další recidivy.
V současné době jsou k lokální aplikaci používány Garamycinové houbičky (Garamycin-Schwamm), které obsahují Gentamycin navázaný na kolagenním nosiči. Antibiotikum se postupně uvolňuje a kolagen se posléze resorbuje a není tedy nutné nosič odstraňovat, jak je tomu u Septopalových kuliček.

Lokální aplikace antibiotik u otevřených zlomenin
Otevřené zlomeniny všech stupňů vyžadují komplexní léčení, které obnáší:
- urgentní chirurgické ošetření rány
  v celkové anestezii a na operačním sále
  za aseptických podmínek (debridement
  měkkých tkání a kostí)
- stabilizace zlomeniny - podle zásad
  osteosyntézy
- parenterální aplikace antibiotik, preven-
  ce tetanu, případně aplikace GASEA
- lokální aplikace antibiotik, jako nejvý-
  hodnější je GARAMYCIN-SCHWAMM
- ošetření kožního krytu - zakrytí kosti
  vitální kůží, ostatní defekty ošetřit
  provizorním krytem a sekundárně řešit
- opakovaně revize v celkové anestezii
  každých 48 - 72 hodin až do definitiv-
  ního uzavření měkkých tkání

Léčení otevřených zlomenin probíhá ve spolupráci s plastickým chirurgem a při opakovaných revizích měkkých tkání v indikovaných případech vždy aplikujeme Garamycin-Schwamm. Opakovanou lokální aplikací a parenterálním podáváním antibiotik léčíme pouze kontaminaci rány vzniklou při úraze a bráníme rozvoji celkové infekce. Při lokální aplikaci antibiotik nesmí být použita současně laváž měkkých tkání, která antibiotikum vyplavuje a tím výrazně snižuje jeho koncentraci a léčebný efekt.

Lokální aplikace antibiotik
při léčení infektů měkkých tkání a kostí
Infekty měkkých tkání a kostí se vyskytují při léčení otevřených zlomenin asi u 10 - 15 % a u zavřených zlomenin
v 1 % všech zlomenin. Léčení infektů je zdlouhavé, nákladné a vyžaduje ve většině případů několik opakovaných operačních výkonů, ale ne vždy musí být úspěšné. Lokální aplikace Garamycin-Schwamm zde hraje také významnou roli. Garamycin-Schwamm je možné aplikovat podle hloubky a lokalizace infektu do defektů měkkých tkání, do kostních defektů i do dřeňové dutiny.
Infekt měkkých tkání řešíme odstraněním jejich avitálních a málo vitálních částí a do vzniklého defektu aplikujeme Garamycin-Schwamm. Obdobně postupujeme i u kostních infektů, provedeme resekci postižené části, dutinu vyplníme Garamycin-Schwamm a transpozicí svalu. Nitrodřeňové infekty řešíme extrakcí materiálu, resekcí postižené kosti a implantací Garamycin-Schwamm přímo do dřeňové dutiny. Ani v jednom z uvedených případů nelze současně použít laváž měkkých tkání ani dřeňové dutiny. Na našem pracovišti řešíme infekty po osteosyntézách podle výše uvedeného schématu s velmi dobrými výsledky.

Lokální aplikace antibiotik u infektů po poraněních orgánů dutiny břišní
Při současném nárůstu závažných dutinových poranění se vyskytuje i řada infektů, které komplikují život poraněného i chirurga. Při řešení infektů po operacích poranění orgánů dutiny břišní s výhodou používáme lokálního účinku Garamycin-Schwamm a dočasné laparostomie. Laparostomie umožňuje pravidelné převazy v celkové anestezii a opakovanou aplikaci lokálního antibiotika. Garamycin-Schwamm je pro tuto aplikaci výhodná a v kombinaci s parenterální aplikací antibiotik vede k časné sanaci infektu.

Závěr
Léčení otevřených zlomenin a infektů měkkých tkání a kostí vyžaduje komplexní péči včetně lokální aplikace antibiotik. Na základě našich zkušeností lokální aplikace antibiotik, Garamycin-
-Schwamm, výrazně snižuje výskyt infektů při léčení otevřených zlomenin a zkracuje délku léčení infektů měkkých tkání a kostí jako jejich následků. Proto můžeme lokální aplikaci Garamycin-
-Schwamm se všemi výhodami doporučit.

Úrazová nemocnice, Brno

 



obsah čísla 22 ročník 2002





reklama




reklama
poslat e-mailem








ORBIS PICTUS



PORADNA







 
webdesign: Filip Pešek