reklama




naši partneři
 
reklama


Současné poznatky o významu B-natriuretického peptidu v kardiologii
MUDr. Filip Málek  
SANQUIS č.28/2003, str. 37


B-natriuretický peptid patří do skupiny hormonálně aktivních látek, které jako protiváha vazokonstrikčních neurohormonů přispívají k udržení vodní a elektrolytové rovnováhy u patologických stavů, které jsou s nadměrnou aktivací vazokonstrikčních a antinatriuretických systémů spojeny.

Souhrn
B-natriuretický peptid patří do skupiny hormonálně aktivních látek, které jako protiváha vazokonstrikčních neurohormonů přispívají k udržení vodní a elektrolytové rovnováhy u patologických stavů, které jsou s nadměrnou aktivací vazokonstrikčních a antinatriuretických systémů spojeny. Jsou to především srdeční dysfunkce zejména po infarktu myokardu a chronické srdeční selhání bez ohledu na etiologii srdeční dysfunkce, která zvýšení koncentrací cirkulujícího B-natriuretického peptidu provází. Zvýšení koncentrací B-natriuretického peptidu, které odráží jeho zvýšenou syntézu v kardiomyocytech srdečních komor, jsme díky moderní laboratorní diagnostice schopni detekovat u lůžka pacienta. Koncentrace B-natriuretického peptidu mají vysokou negativní prediktivní hodnotu, a proto jejich stanovení významně přispívá při diferenciální diagnóze akutní dušnosti.
Stanovení B-natriuretického peptidu u pacientů se srdeční dysfunkcí po infarktu myokardu a u nemocných se srdečním selháním má podle posledních poznatků nejen diagnostický, ale i prognostický význam. Jeho opakované stanovení umožňuje monitorovat efekt optimální terapie. V literatuře se objevují práce, ve kterých byla farmakoterapie srdeční insuficience podle vývoje průběžných koncentrací tohoto hormonu řízena.
Poznání fyziologického účinku a metabolismu B-natriuretického peptidu přispělo k možnosti jeho léčebného použití u pacientů s pokročilým srdečním selháním. Velké naděje byly vkládány do výzkumu účinku látek, které blokádou degradace natriuretických hormonů prodlužují jejich biologický poločas a potencují tak vazodilatační a natriuretický účinek těchto peptidů.

Klíčová slova:
B-natriuretický peptid, srdeční dysfunkce, srdeční selhání, diagnóza, prognóza, farmakoterapie.
 
Úvod
B-natriuretický peptid (BNP) byl objeven v roce 1988 (1). Ač poprvé izolován z prasečího mozku, jeho objev byl pokračováním intenzivního výzkumu endokrinní aktivity srdce, který před více než 20 lety zahájil svou prací deBold (2). Skup

 



obsah čísla 28 ročník 2003





reklama




reklama
poslat e-mailem








ORBIS PICTUS



PORADNA







 
webdesign: Filip Pešek