reklama




naši partneři
 
reklama


Mužská antikoncepce? Žádná sci-fi!
SANQUIS č.110/2016, str. 14


Injekce hormonů se ukazují jako bezpečná a efektivní cesta k antikoncepci, ovšem tentokrát pro muže. Výzkumníci se Spojených států říkají, že jejich látka má téměř 96% úspěšnost. Zbývá už jen odstranit vedlejší účinky, které však nepatří k těm závažným.

 
Clinical Endocrinology and Metabolism, říjen 2016
 Zdroj:  www.bbc.co.uk

Foto: commons.wikimedia.org

Vědci s snaží najít účinnou mužskou antikoncepci již téměř dvacet let. Všichni hledají efektivní cestu k potlačení produkce spermatu, přičemž se snaží toho docílit s pokud možno nejmenšími vedlejšími účinky.
 Protože muži neustále produkují sperma, jsou potřeba velmi vysoké dávky hormonů, aby se toto množství zmenšilo. Konkrétně jde o snížení počtu 15 milionů spermií v jednom mililitru na jeden milion v jednom mililitru. 
 
Antikoncepční studie

Tato studie byla publikována v časopise Clinical Endocrinology and Metabolism. Soustředila se na muže ve věku od osmnácti do pětačtyřiceti let, kteří žili s jednou partnerkou více než jeden rok a jejichž partnerky také souhlasily s účastí v pokusu. Počty spermatu všech účastníků byly zkontrolovány před začátkem pokusu, aby bylo možné zaručit, že jde o zdravé, zcela typické jedince.
 Samotná antikoncepční studie se pak dělila na dvě fáze. V té první dostal každý sledovaný dvě injekce hormonů, progesteron a jednu z forem testosteronu, což se opakovalo každých osm týdnů. Tato první fáze trvala u některých jedinců až šest měsíců, přesněji do doby, dokud se nezmenšily počty jejich spermií pod jeden milion.
 V druhé fázi byli sledovaní muži požádáni, aby se s partnerkami spolehli jen na tento typ antikoncepce, a ta jim byla nadále podávána ve stejném intervalu - po dobu jednoho roku. Jakmile pak vysadili hormony, vědci monitorovali, jak rychle se počty spermatu vrátí do původního stavu. U osmi ze sledovaných mužů se normální hodnota nenavrátila ani po roce od ukončení terapie.

Vedlejší účinky?
 „Už známe cestu, jak vytvořit antikoncepci pro muže tak, aby snížila šanci na početí neplánovaného dítěte na minimum,“ říká vedoucí studie Mario Festin, člen Světové zdravotnické organizace v Ženevě. Výzkum přestal přijímat nové účastníky v roce 2011, kdy se začala ovšem diskutovat otázka vedlejších účinků této metody, především depresí a dalších poruch nálad, bolestí svalů a také akné. Tyto vedlejší účinky byly důvodem odstoupení dvacítky mužů z projektu a mnozí další si na ně stěžovali.
 Mario Festin nicméně říká, že nyní jiní vědci pracují na jiné kombinaci hormonů a zkoumají možnosti jejich transportu do těla -  například pomocí gelů. Jeho studie byla oproti ostatním velmi úspěšná, co se týče počtu neplánovaných početí, nicméně chápe, že vedlejší účinky nebyly nezanedbatelné. „Nutno podotknout, že 75% mužů, kteří se studie účastnili, by klidně tuto možnost jako antikoncepci používali dále, takže z jejich pohledu ony vedlejší účinky jistě nebyly tak nesnesitelné,“ tvrdí Festin. 
 

 


obsah čísla 110 ročník 2016





reklama




reklama
poslat e-mailem








ORBIS PICTUS



PORADNA







 
webdesign: Filip Pešek