reklama




naši partneři
 
reklama


Česká lékařská akademie přijala nové členy
Mgr. Petra Ježková  
SANQUIS č.38/2005, str. 42


V Praze 13. února 2005 - Česká lékařská akademie (ČLA) oslavila svou roční činnost slavnostním koncertem Pražské komorní filharmonie pod záštitou prezidenta České republiky Václava Klause.

Koncert se konal, tak jako v loňském roce, v Dvořákově síni Rudolfina a pozvány byly přední osobnosti české politické, kulturní a hlavně odborné veřejnosti. Koncert zahájil předseda České lékařské akademie prof. MUDr. Cyril Höschl, DrSc. (na snímku v popředí), který poděkoval všem, kteří se podíleli na přípravě koncertu a bez jejichž vstřícnosti a ochoty by se koncert nemohl konat - jmenovitě Liboru Peškovi, Jiřímu Bělohlávkovi, Ivanu Moravcovi a dalším.

Společně s prof. Rokytou slavnostně předali diplomy novým členům akademie za jejich celoživotní zásluhy o českou medicínu, ať již v oblasti vzdělávání, vědy nebo diagnostiky a léčby (řazeni abecedně):

prof. MUDr. Pavel Bravený, CSc. (Fyziologický ústav LF MU v Brně)
Významná tvůrčí a vůdčí osobnost v oblasti normální a patologické fyziologie, zvláště kardiovaskulární. Svou vědecko-
-výzkumnou, pedagogickou i organizační činností výrazně přispěl k rozvoji oboru kardiovaskulární fyziologie. Výchovou svých žáků a následovníků na vlastním pracovišti i v klinických oborech zajistil vysokou odbornou i lidskou úroveň mnoha pracovišť, kde jeho žáci pracují. Stal
se mezinárodně uznávanou kapacitou
ve svém oboru.

MUDr. Jan Bureš, DrSc.
(Fyziologický ústav AV ČR, Praha)
Jeden z nejvýznamnějších českých neurofyziologů současnosti. Jeho příspěvky ke kognitivní neurovědě
se soustřeďují na výzkum nervových mechanismů učení a paměti u zvířat.
Dr. Bureš byl v 60. a 70. letech průkopníkem analytického výzkumu povahy reorganizace nervových sítí, k níž dochází při klasickém podmiňování na úrovni jednotlivých buněk. Zabýval se také analýzou biologicky významných forem učení a rozšířil výzkum nervového substrátu motorických dovedností. Uznání významu zvířecích modelů deklarativní paměti přivedlo dr. Bureše k výzkumu prostorové paměti, který se stal hlavní náplní jeho badatelské práce v posledních dvou desetiletích. Je jedním z mezinárodně nejznámějších českých lékařů vůbec.

prof. MUDr. Evžen Čech, DrSc. (Gynekologicko-porodnická klinika
1. LF UK a VFN, Praha)
Jméno prof. Čecha je trvale spojeno
se zaváděním a rozvojem ultrazvukové diagnostiky v gynekologii a porodnictví. Již v r. 1972 byla při České gynekologicko--porodnické společnosti založena komise a v r. 1974 sekce ultrazvukové diagnostiky, jejíž byl prof. Čech dlouholetým předsedou. Na svém pracovišti nejen ultrazvukovou diagnostiku zaváděl, ale školil v ní řadu odborníků – našich i zahraničních. Tehdejší československá ultrazvuková diagnostika byla průkopnickou metodou přinejmenším ve střední a východní Evropě. Dlouholetá a systematická práce prof. Čecha na tomto poli významně ovlivnila rychlý rozvoj a zavádění ultrazvukové diagnostiky v ČR. Ohlas jeho práce v zahraničí je vyjádřen i jeho členstvím v International Society of Ultrasound in Obstetric and Gynaecology, v níž dosud zastupuje Českou republiku.

prof. MUDr. Jiří Duchoň, DrSc.
(Ústav experimentální onkologie, Praha)
Vynikající vysokoškolský učitel, lékař a přírodovědec. Vůdčí osobnost české lékařské biochemie, významný a mezinárodně uznávaný vědec, zakladatel školy, učitel a vzor několika generací lékařů. Významně přispěl k biochemickému studiu melanosomů, specifických cytoplazmatických organel pigmentové buňky a k určení struktury i k objasnění biosyntézy a biodegradace melanogenů, specifických metabolitů, vylučovaných ve zvýšeném množství zejména u maligního melanomu. V kruzích badatelů zabývajících se studiem melaninové pigmentace, pigmentové buňky a maligního melanomu se v této oblasti mluví o tzv. „pražské škole“. Prof. Jiří Duchoň se rozhodujícím způsobem zasloužil o rozvoj lékařské biochemie a vědy v naší republice.

prof. MUDr. Karel Horký, DrSc.
(2. interní klinika kardiologie a angiologie
1. LF UK a VFN)
Jedna z vůdčích osobností českého vnitřního lékařství, významný a mezinárodně uznávaný vědec, který jako první u nás zahájil reprodukovatelnou titraci plazmatické reninové aktivity a dalších článků řetězce podílejícího
se na regulaci krevního tlaku. Jako druhému na světě se mu podařilo vyvinout radioimunologickou metodu stanovení tzv. atriálního natriuretického peptidu.
Významně přispěl též ke studiu polymorfismů kandidátních genů působků regulujících krevní tlak.

prof. MUDr. Václav Hořejší, DrSc. (Ústav molekulární genetiky
(ÚMG) AV ČR, Praha)
Je jedním z nejpřednějších představitelů našich biomedicínských věd. Prof. Hořejší je vynikajícím molekulárním imunologem, který patří k nejcitovanějším českým vědeckým pracovníkům. U svých studentů umí vzbudit zájem o vědeckou práci a vštípit jim lásku a úctu k vědě. Za jeho vědeckou a pedagogickou činnost se mu dostalo řady ocenění, z nichž nejvýznamnější je Medaile za zásluhy, která mu byla udělena prezidentem republiky v loňském roce.

prof. MUDr.
Jan Evangelista Jirásek, DrSc.
(Ústav pro péči o matku a dítě, Praha)
Prof. Jirásek zasvětil svůj profesionální život zkoumání humánní embryologie a vývoje lidského embrya a plodu a reproduktivní medicíně. Jeho práce,  nedošly doma, v atmosféře 50. až 70. let, odpovídajícího uznání, ale byly ceněny v zahraničí. Prof. Jirásek je jedním z nejvíce citovaných autorů v oblasti lidské embryologie. Získal např. ocenění od British Medical Association (2001) aj. Jeho „Atlas of Human Prenatal Morphogenesis“, který byl publikován v r. 1983 v Bostonu,
je rozšířen v celém světě. Je to první atlas založený na fotografiích lidských embryí zhotovených technikou rastrovací elektronové mikroskopie.

prof. MUDr. Jiří Kraml, DrSc.
(Ústav lékařské biochemie
1. LF UK v Praze)
Vůdčí osobnost české lékařské biochemie, významný a mezinárodně uznávaný vědec, učitel a vzor několika generací lékařů.
Se spolupracovníky odhalil nespecifické vazby inzulinu s lidským sérovým alfa2-
-makroglobulinem in vitro. Významný
je rovněž příspěvek prof. Kramla pro formování postgraduálního vzdělání v biomedicíně. Vždy představoval mravní integritu univerzitního učitele. Spravedlivého ocenění svých zásluh
se mohl dočkat až ve velmi zralém věku po listopadu 1989.

prof. RNDr. Jaroslav Květina, CSc. (Ústav experimentální biofarmacie,
Hradec Králové)
Prof. Květina představuje významnou tvůrčí a vůdčí osobnost v oblasti farmakologie a farmacie v České a Slovenské republice, ve svém oboru
si získal i významné postavení v Evropě. Svou prací výrazně přispěl k rozvoji oboru klinická farmakologie a byl zakladatelem oboru klinická farmacie. Podstatně se podílel na obnovení Farmaceutické fakulty v Brně po roce 1989. Stal se, jako jeden z mála českých farmakologů, uznávanou kapacitou
na mezinárodním fóru. Prof. Květina má také zásluhy na vybudování Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové.

prof. MUDr. Karel Smetana, DrSc.
(Anatomický ústav 1. LF UK, Praha)
Prof. Smetana přivedl českou morfologii
na křižovatku dalšího vývoje a mezinárodně ji proslavil zejména v oblasti studia biokompatibility náhradních tkání, což je oblast s mimořádným praktickým dopadem v klinické medicíně, např. v protetice apod. Jako vývojový biolog je orientován na biologii kmenových buněk a buněčnou terapii.

prof. MUDr.
Milan Šamánek, DrSc., FESC
(Dětské kardiocentrum FN Motol, Praha)
Prof. Šamánek je výrazným představitelem české dětské kardiologie a kardiochirurgie. Svou rozsáhlou vědecko-výzkumnou prací, mnohaletou pedagogickou i organizační činností získal významné postavení pro českou dětskou kardiologii a kardiochirurgii v Evropě. Prof. Šamánek vychoval řadu dětských kardiologů a významně se zasloužil o vysokou úroveň péče o děti s vrozenými vadami srdečními v České republice. Jako předseda nadace „Dětské srdce“ se stará o choré dětské srdce i po svém odchodu z vedoucí funkce. Svou vědecko-výzkumnou, pedagogickou i organizační činností výrazně přispěl k rozvoji oborů dětská kardiologie a dětská kardiochirurgie v naší zemi.

prof. MUDr. Tomáš Zima, DrSc., MBA (Ústav klinické biochemie a laboratorní diagnostiky, Praha)
Prof. Zima je vyhraněnou vědeckou osobností v oboru lékařské chemie a biochemie. Vynikajících vědeckých výsledků dosahoval již jako student. Nezaměřoval se pouze na klinickou biochemii, ale svou vědeckou a klinickou potenci a invenci uplatnil i jako lékař Kliniky nefrologie VFN. Prof. Zima je význačným pedagogem, jehož přednášky jsou příkladem racionálního pojetí výuky spojeného s nadšením pro obor.

Prvním čestným členem České lékařské akademie se stal
prof. Pavel Hamet, MD, PhD, CSPQ, FRCP(C)
(CHUM Research Centre, Montreal, Quebec)
Prof. Hamet je ředitelem výzkumu Centre Hospitalier de l’Université de Montreal a profesorem vnitřního lékařství
na univerzitě v Montrealu, Kanada. Dlouhodobě spolupracuje s FgÚ AV ČR a 1. LF UK, je čestným členem České hypertenzní společnosti a držitelem Zlaté medaile J. E. Purkyně UK. Rovněž
se v České republice účastní organizací vědeckých konferencí, pravidelně přednáší na seminářích 1. LF UK a spolupracuje
na vzájemné výměně mladých vědeckých pracovníků mezi Montrealskou a Karlovou univerzitou včetně spoluškolitelství v rámci postgraduálního studia. V neposlední řadě je významné, že se stal zakládajícím členem Canadian Insitute of Academic Medicine (kanadský ekvivalent České lékařské akademie).

Po slavnostním ceremoniálu přijetí nových členů akademie si návštěvníci koncertu vyslechli pod taktovkou Jiřího Bělohlávka skladby W. A. Mozarta - předehru k opeře Don Giovanni a Koncert pro klavír a orchestr A dur, KV 488, ve špičkovém provedení Ivana Moravce. Na závěr zazněla Symfonie č. 3 „Skotská“
od F. Mendelssohna-Bartholdyho.

Po koncertu se pozvaní hosté sešli
ve dvoraně Rudolfina, kde se mohli setkat se členy České lékařské akademie, kterých je k dnešnímu dni 63 (na obrázku zleva
prof. Pavel Martásek, prof. Jan Pirk,
prof. Jiří Zeman, prof. Milan Elleder).

Prof. MUDr. Cyril Höschl, DrSc,
Mgr. Petra Ježková

 



obsah čísla 38 ročník 2005





reklama




reklama
poslat e-mailem








ORBIS PICTUS



PORADNA







 
webdesign: Filip Pešek