reklama




naši partneři
 
reklama


Centrum informačních služeb v psychiatrii
PhDr. Alena Palčová  
SANQUIS č.38/2005, str. 30


Informační středisko Psychiatrického centra Praha (PCP) je pracoviště akreditované pro poskytování veřejných informačních služeb ve zdravotnictví.

Náplň jeho činnosti se odvíjí především od potřeb pracovníků vlastní instituce, nemalou měrou i od potřeb ostatních psychiatrů celé České republiky.
Snahou střediska je poskytovat uživatelům komplexní informační servis ve všech fázích řešení výzkumných úkolů, tedy nejen v přípravných a úvodních etapách zaměřených na sběr a studium literatury, ale i ve finálních, tj. při přípravě závěrečných zpráv a publikování výsledků. Informační podpora střediska je samozřejmě určena i učitelům psychiatrie na nejrůznějších úrovních vzdělávání, studentům a všem ostatním kategoriím uživatelů. K tomu zaměřujeme zejména aktivity a služby knihovnické, rešeršní a bibliografické a ve velké míře i (repro)grafické. Vedle tohoto „klasického“ rámce činnosti informačního pracoviště se rozsáhle zabýváme i dalšími specifickými aktivitami, které směřují převážně „ven“ z PCP a v některých směrech i z celého oboru psychiatrie.

Adresář psychiatrů České republiky
Již více než 30 let připravujeme a vydáváme tuto pomůcku, kterou používají nejen psychiatři, ale i pracovníci dalších oborů. První adresář vyšel v roce 1972, další v roce 1984, oba ještě jako adresáře českých i slovenských psychiatrů. Další tři následovaly od roku 1994 vždy ve dvouletých intervalech. Elektronickou databázi, která je základem pro tvorbu adresáře, jsme vytvořili v roce 1994. Tištěný adresář vychází ve formě brožury A5 a obsahuje kromě kontaktních adres i velmi stručná biografická data, vztahující se ke studiu a vědecko-výzkumným a pedagogickým aktivitám jednotlivých psychiatrů. Do adresáře zařazujeme lékaře s alespoň jednou atestací z psychiatrie. Od roku 1999 je část seznamu věnována i těm, kteří se na atestaci teprve připravují nebo jsou odborníky jiných specializací, pracují v psychiatrických zařízeních a mají zájem být v adresáři uvedeni. Od roku 2004 je adresář (vybrané údaje) zpřístupněn i na internetu (http://www3.pcp.lf3.cuni.cz/psyweb/).

Signály z psychiatrie
Nejnovějším projektem směřujícím k širší odborné veřejnosti je informační web Signály z psychiatrie. Signály vznikly původně jako informační bulletin Výzkumného ústavu psychiatrického, ve kterém byly publikovány drobné zprávy z výzkumných úkolů. Později jsme vytvořili nové periodikum - bulletin Informačního střediska Psychiatrického centra Praha, jenž vycházel více než 15 let a za tu dobu několikrát změnil podobu. Vzhledem ke stále pokračující elektronizaci informačních zdrojů a rozšiřující se dostupnosti časopisů jak co do množství titulů, tak co do typu nosiče původní náplň Signálů není již pro většinu čtenářů natolik zajímavá, abychom v ní pokračovali a rozvíjeli ji. Pokusili jsme se proto Signály změnit tak, aby dostály jednak svému výstižnému názvu, jednak i mnoho let používanému podtitulu „informační bulletin“ a přinášely skutečně takové informace, které pracovníci oboru psychiatrie u nás potřebují a které se jinde nenacházejí nebo jejichž vyhledávání je pro uživatele časově, technicky či organizačně příliš náročné. Součástí radikální změny je také opuštění tištěné formy a přechod na webovou aplikaci.
Nové Signály z psychiatrie nejsou novým odborným časopisem, ale doplňkem zaměřeným pokud možno na co nejrychlejší a nejúplnější údaje o nových informacích a jejich zdrojích, a to v prvé řadě informacích domácích. Při výběru rubrik jsme se řídili výsledky průzkumu provedeného před nedávnou dobou mezi českými psychiatry a do obsahu na začátek vybrali ty základní:
- bibliografii české psychiatrie,
- novinky z nabídek domácích i zahraničních vydavatelství,
- přehled časopisů oboru,
- přehled výzkumných projektů v oboru řešených v ČR.
Zařadili jsme také speciální rubriku pro ošetřovatelství v psychiatrii, neboť zdravotní sestry a ošetřovatelé tvoří důležitou část uživatelů odborných informací. Naším cílem je jim maximálně usnadnit cestu k těm informacím, které ke své práci potřebují. Tato rubrika má poněkud odlišný charakter. Je v ní obsaženo to, co je v průřezu odborných informací pro psychiatrii věnováno ošetřovatelství.
V současné době je tvorba webu Signály z psychiatrie v počátcích a jednotlivé rubriky se postupně naplňují. Každý den přibývají nové informace a nabídka se aktualizuje a rozšiřuje. Signály z psychiatrie lze najít na adrese http://www.pcp.lf3.cuni.cz/signaly/.

Vydavatelství
Podstatnou součástí aktivit psychiatrického informačního střediska je vydávání publikací. Navazuje na vydávání specializovaných psychiatrických publikací „Zprávy“, které vycházejí nepřetržitě od roku 1963 a čítají dnes již více než 130 titulů. V této edici vycházejí drobnější monografie, studijní texty, příručky, bibliografie, sborníky. Vyšel zde i překlad psychiatrických diagnostických kritérií Mezinárodní klasifikace nemocí, jazykový a výkladový psychiatrický slovník a dodnes v našich krajích nepřekonaná, fenomenální a zcela jedinečná 14dílná „Psychiatrická encyklopedie“ prof. Lubomíra Hanzlíčka, čítající bezmála 3500 stran věcných hesel, stovek významných psychiatrů celého světa a všech dob a podrobného věcného rejstříku.
V současné době je věnována velká pozornost rozsáhlému edičnímu projektu Nobelova cena za fyziologii a medicínu. Nobelova cena za vynikající vědecký objev v oboru fyziologie a medicíny je udělována každoročně od roku 1901, kdy byla Nobelova nadace ustavena podle závěti Alfreda Nobela. Každý laureát Nobelovy ceny, která je odevzdávána ve výroční den úmrtí
A. Nobela (10. prosince) při slavnostním ceremoniálu v Koncertním sále ve Stockholmu, je povinen podat v přehledné přednášce celkové shrnutí výsledků své výzkumné práce s vysvětlením podstaty objevu a zhodnocením jeho významu. Tyto přednášky jsou pak spolu s přednáškami z dalších odměňovaných oborů (fyzika, chemie, literatura, mír) publikovány anglicky ve sborníku Les Prix Nobel, vydávaném každý rok Nobelovou nadací. Tato publikace obsahuje též autobiografie a fotografie laureátů spolu se záznamem proslovu člena příslušného Nobelova výboru, v němž jsou představeny osobnosti laureátů a zdůvodněno udělení Nobelovy ceny. Vědecké poznatky a úvahy obsažené v těchto „nobelovských“ přednáškách představují velice cenný a inspirativní materiál pro pracovníky v příslušném oboru, zvláště pokud se jedná o výzkumné výsledky z posledních let. Avšak i pohled na dnes již klasické objevy z dřívější doby, na metody a myšlenkové postupy jejich autorů je nesmírně zajímavý z hlediska vývoje a pokroku v biologických vědách během uplynulého století.
Aby mohla být tato pokladnice vědeckého poznání přiblížena naší veřejnosti, byl v Psychiatrickém centru Praha zahájen projekt postupné publikace českých překladů přednášek a životopisů laureátů Nobelovy ceny za fyziologii a medicínu. Edice je realizována v jednotlivých svazcích, které obsáhnou Nobelovy ceny vždy ze 2-3 let, počínaje současností a s pokračováním jak směrem do minulosti, tak i do budoucnosti. Úvodní publikace edice je věnována 100. výročí úmrtí A. Nobela, vzniku a současné organizaci Nobelovy nadace. Přináší seznam všech nositelů Nobelovy ceny ve všech kategoriích a zvláštní pozornost věnuje českým laureátům Nobelovy ceny Jaroslavu Heyrovskému a Jaroslavu Seifertovi a historii opakovaně podávaných a bohužel neúspěšných návrhů na udělení Nobelovy ceny za literaturu Karlu Čapkovi. Další svazky jsou pak překlady přednášek nositelů Nobelovy ceny za fyziologii a medicínu. Dosud jsme vydali devět svazků z rozmezí let 1985 až 2001. Úplná informace o titulech vydaných PCP je na http://www.pcp.lf3.cuni.cz/pcpout/is/vydavatelstvi.htm. Podrobný obsah jednotlivých svazků ediční řady Nobelova cena za fyziologii a medicínu je na http://www.pcp.lf3.cuni.cz/pcpout/is/nobel_cena.htm.

Psychiatrické centrum Praha
Informační středisko
Ústavní 91, 181 03 Praha 8-Bohnice
Tel./fax: 266003120
e-mail: is@pcp.lf3.cuni.cz
www.pcp.lf3.cuni.cz

 



obsah čísla 38 ročník 2005





reklama




reklama
poslat e-mailem








ORBIS PICTUS



PORADNA







 
webdesign: Filip Pešek