reklama




naši partneři
 
reklama


V hlavní roli Olga Scheinpflugová a Ferdinand Peroutka
 
SANQUIS č.104/2016, str. 25


Dva lidé, které spojovalo s Karlem Čapkem silné pouto - herečka Olga Scheinpflugová a spisovatel a novinář Ferdinand Peroutka. Památník Karla Čapka na Strži otevřel na konci dubna novou expozici, v níž se snaží tyto výrazné osobnosti přiblížit nejen přes jejich tvorbu, ale i prostřednictvím věcí každodenního života. V prostorách venkovské vily, kterou měl Karel Čapek velmi rád, naleznete tedy třeba noblesní stolek Peroutky, anebo také blahopřání Václava Havla, které poslal jako osmnáctiletý mladík herečce Scheinpflugové. Mimochodem ona, stejně jako novinář Peroutka byli lidé pevných názorů. To se ani Miloši Zemanovi nepodařilo zpochybnit...


Památník Karla Čapka na Strži  - Olga Scheinpflugová a Ferdinand Peroutka
Od 30.4. do 30.10.2016,  www.capek-karel-pamatnik.cz

Foto: archiv Památníku

Památník Na Strži je už od roku 1963 věnován životu a dílu spisovatele Karla Čapka, který zde spolu s Olgou Scheipflugovou, svou manželkou, trávil poslední léta života. Tady se také při nečekané bouřce nachladil, onemocněl a nakonec, ještě před příchodem Němců, 25. prosince 1938 v Praze zemřel. Olga Scheinpflugová mu stála v těch zlých chvílích, které ho drtily nejen fyzicky, ale i duševně, po boku. Ona, stejně jako Čapkův blízký přítel novinář a spisovatel Ferdinand Peroutka byli osobnostmi, jež sehráli v životě, ale v tvorbě Karla Čapka velmi výraznou roli - a je tedy celkem logické, že i v jeho památníku jsou dodnes velmi přítomni.

Věci všedního života
„Naše nová expozice  představuje obě tyto významné osobnosti české kultury v širších souvislostech, než bývá obvyklé, a prezentuje, co je dnes z jejich odkazu aktuální a inspirativní. To vše za přispění soukromých dárců, dalších archivu i státních institucí a hlavně s využitím současných muzejních trendů,“ říká Kristina Váňová, ředitelka Památníku Karla Čapka, půvabného místa poblíž Dobříše.
Při tvorbě expozic vycházel Památník Karla Čapka z vlastních archivních dokumentů, spolupracoval ale také s dalšími archivy – Literárním archivem Památníku národního písemnictví, archivy Národního divadla v Praze, Národního muzea a Českého rozhlasu. Nové výstavy obohatily i cenné dary ze soukromých sbírek: noblesní stolek svého dědečka věnovala Památníku například Peroutkova vnučka Terezie Kaslová, dosud nevystavovanými dokumenty přispěla na výstavu i jeho manželka Slávka Peroutková. „Upozornit bych chtěla například na málo známou Peroutkovu korespondenci, krásné fotografie pořízené koncem třicátých let Václavem Palivcem na zámku v Osově a také na projekci unikátních barevných fotografií, které dokumentují osobní vkus manželů Peroutkových i jejich čilý společenský život, který vedli po roce 1955 v emigraci ve svém moderním newyorském bytě,“ upozorňuje Kristina Váňová. Památník dále spolupracoval také s publicistou Martinem Gromanem, fotografkou Helenou Lukas a potomkem původních majitelů budovy Emilem Palivcem.

Expozice byla slavnostně otevřena 30. dubna,  až  do konce října je přístupná denně kromě pondělí od 9.00 do 17.00. Vstupné je 40.- Kč pro dospělé a 20.- Kč pro děti a důchodce, rodinná vstupenka stojí 100.- Kč. Vstupné zahrnuje prohlídku celého Památníku, včetně projekcí dokumentárních filmů o prezentovaných osobnostech.

www.capek-karel-pamatnik.cz

Všechna fota: archiv
Svatební fotografie Olgy Scheinpflugové a Karla Čapka
Ferdinand Peroutka na zahradě ve Strži
Olga Scheinpflugová, herečka, spisovatelka a také ve své době celebrita


obsah čísla 104 ročník 2016





reklama




reklama
poslat e-mailem








ORBIS PICTUS



PORADNA







 
webdesign: Filip Pešek