reklama




naši partneři
 
reklama


Jak se poprat s cholesterolem
MUDr. Jiří Náhlovský  
SANQUIS č.103/2016, str. 1


Text:
Ivana Hufová,  MUDr. Jiří Náhlovský

Zdroj: server ulekare.cz

Nejzákeřnější na cholesterolu je to, že ať je vysoký sebevíce, dlouho se téměř nijak neprojevuje. Jeho abnormální hladinu může mít kdokoliv, přičemž tento problém lze i zdědit. 

 

 Vysoký cholesterol se často může vyskytovat u většího počtu rodinných příslušníků. Na vině bývají jednak genetická mutace, genetická predispozice a jednak rodinné zvyky. Mutace je typická pro tzv. familiární hypercholesterolemii, která je typická výrazně zvýšenou hladinou cholesterolu v krvi. Bez léčby končí fatálními cévními příhodami v poměrně nízkém věku. Genetické predispozice mohou být zděděné vlohy, které urychlení aterosklerózy napomáhají – např. sklony k obezitě a cukrovce. Navíc některé rodiny žijí životním stylem, který se může na urychlení aterosklerotického procesu podílet, holdují třeba konzumaci stravy bohaté na živočišné tuky nebo se dostatečně nevěnují pohybu. Hladiny cholesterolu v krvi bývají v posledních dvou případech výrazně méně zvýšeny než u familiární hypercholesterolemie, a nástup komplikací tedy bývá většinou pomalejší.

Odhalte skrytého zabijáka
Familiární hypercholesterolemie představuje vážné nebezpečí pro každého svého nositele. Jedná se o dědičné onemocnění, které lze potvrdit jednoduchým krevním testem. V případě, že tuto chorobu v rodině máte, nechte své blízké včetně dětí otestovat. Při včasné diagnóze a správné léčbě lze totiž výskyt komplikací často podstatně pozdržet. Hypercholesterolemií na jiném než dědičném podkladě jsou většinou ohroženi spíše lidé vyššího věku nebo osoby s dalšími onemocněními (jako je například cukrovka). Zpravidla nebývá tedy nutné testování malých dětí, pokud nemají žádné potíže.

Nejste v ohrožení?
Obecně byste si měli cholesterol hlídat především tehdy, pokud:
  - máte diagnostikováno kardiovaskulární onemocnění, cévní mozkovou příhodu, přechodnou ischemickou ataku (tedy předstupeň mozkové příhody) nebo aterosklerotické onemocnění periferních cév;
  - jste starší 40 let (lidé nad tento věk by si měli nechávat stanovovat kardiovaskulární riziko pravidelně);
  - se ve vaší rodině vyskytují kardiovaskulární onemocnění, která propukla příliš brzy (např. infarkt u mužů pod 55 let a u žen mladších 65 let);
  - je mezi vašimi blízkými někdo s onemocněním metabolismu tuků, třeba právě s familiární hypercholesterolemií;
  - trpíte nadváhou nebo jste obézní;
  - máte vysoký tlak či cukrovku;
  - se potýkáte s onemocnění ledvin, se sníženou funkcí štítné žlázy či se zánětem slinivky břišní – tato onemocnění totiž mohou zvyšovat hladiny lipidů v krvi.
Zdroje:
KENNY, Tim. Familial Hypercholesterolaemia. Dostupné z: http://patient.info/health/familial-hypercholesterolaemia
NHS CHOICES. High cholesterol - Diagnosis. Dostupné z: http://www.nhs.uk/Conditions/Cholesterol/Pages/Diagnosis.aspx

Ilustrační foto


obsah čísla 103 ročník 2016





reklama




reklama
poslat e-mailem








ORBIS PICTUS



PORADNA







 
webdesign: Filip Pešek