reklama




naši partneři
 
reklama


Zánět spojivek nesmíme podcenit
MUDr. Milan Odehnal MBA 
SANQUIS č.90/2011, str. 74


Záněty spojivek patří mezi nejčastější oční onemocnění. Infekce se do oka může přenést přímým kontaktem, rukou, ručníkem, vodou, u dětí v průběhu porodu nebo druhotně ze zánětlivých ložisek, například z dýchacích cest nebo ucha. 

Příčinou infekčních
konjunktivitid, jak se zánětům očních spojivek odborně říká, jsou bakterie, viry nebo paraziti. U neinfekčních zánětů dominují jako vyvolávající faktory alergické reakce oka a syndrom suchého oka. Pacienti se zánětem spojivek mají obecně dobrou prognózu, neměli by ale onemocnění podceňovat. Chronický průběh, dlouhodobé subjektivní potíže i patologické anatomické změny mohou být následkem pozdě diagnostikovaných nebo nedostatečně léčených zánětů spojivek.

Bakteriální a virový původ

Bakteriální záněty spojivek nejčastěji způsobují stafylokoky, streptokoky nebo pneumokoky. Mezi typické příznaky akutních bakteriálních zánětů patří hojná hnisavá sekrece a překrvení oka. Postiženo je nejprve jedno, pak rychle druhé oko. Pacient si stěžuje na pálení, škrábání a slzení oka. Diagnóza spočívá v klinické a laboratorní identifi kaci mikroorganismu, který zánět způsobil. Cílená terapie je založena na pravidelné a dostatečně dlouhé aplikaci lokálních antibiotik ve formě kapek a mastí. V komplikovanějších případech podáváme antibiotika i celkově.
Zvláštní kapitolou jsou bakteriální záněty spojivek u novorozenců a kojenců, tzv. neonatální konjunktivitidy. Tyto záněty vznikají poměrně snadno, protože hned po porodu není ještě vyvinutý imunologický a obranný systém oka. Bakteriální záněty novorozenců začínají většinou mezi 5. až 8. dnem po porodu a jejich prognóza po cílené terapii je dobrá.
Pozornost si zasluhují chlamydiové záněty spojivek. Chlamydie patří mezi gramnegativní bakterie. Dítě se infekcí většinou nakazí při průchodu porodními cestami. Klinickým projevem cca mezi 5. až 14. dnem po porodu je hlenohnisavá sekrece jednoho nebo obou očí a tvorba membrán na spojivce. Chlamydiální záněty mohou doprovázet zduření uzlin kolem úst a uší. Diagnózu potvrdí speciální testy z výtěrů spojivky. Vyšetřit by se měla matka i její sexuální partner. U dospělých se při chlamydiové konjunktivitidě tvoří drobné váčky na spojivce. Chlamydiální záněty se léčí celkovými antibiotiky erytromycinové řady a lokální antibiotickou terapií.
Virové záněty postihují nejen spojivku, ale i rohovku a víčka. Příkladem je tzv. epidemická keratokonjunktivitida způsobená adenoviry. Tento zánět se objeví většinou po akutní infekci horních cest dýchacích. Oči jsou podrážděné, objevují se zduření příušních uzlin a tečkovité defekty v epitelu rohovky. Léčebně se podávají nesteroidní antifl ogistika, uváženě kortikoidy v kapkách a mastích. Jiné virové konjunktivitidy způsobují herpetické viry.

Neinfekční záněty
Konjunktivitidy neinfekčního původu mohou mít řadu příčin. Patří sem mimo jiné alergické konjunktivitidy, kdy oko nepřiměřeně reaguje na opakované setkání s alergeny (prach, pyly, roztoči, léky atd.). Vyskytují se sezonně, hlavně na jaře, a souvisejí se sennou rýmou nebo bronchiálním astmatem Základním příznakem je svědění a slzení očí. Objektivně převládá v klinickém obrazu otok spojivky i víček. Léčba alergických konjunktivitid spočívá v odstranění vyvolávajícího alergenu a ve specifi cké desenzibilizaci – znecitlivění. Lokálně se podávají moderní antihistaminika – léky ve formě kapek či mastí. V komplikovaných případech pomáhají kortikoidy.
Mezi další příčiny neinfekčních zánětů spojivek patří nedostatek slz u syndromu suchého oka, vliv zevních škodlivin, jako jsou kouř, chlad, horko, vítr, UV záření, dále anomálie v postavení víček, ale také nekorigované refrakční vady, poruchy binokulárního vidění, nedostatek spánku a stres (syndrom vyhoření).
Článek je podpořen MZOFNM 2005

Praktické rady pro léčbu

1. Při hnisavém zánětu obou očí, který neustupuje do dvou dnů, navštivte očního lékaře.
2. První pomoc při zánětech spojivek spočívá ve vyplachování hnisavého sekretu borovou vodou, případně v opatrném vytírání navlhčenou gázou. Lze aplikovat oční kapky nebo přírodní léčivé přípravky, případně dezinfekční oční mastičky. U dětí hlídáme, aby neměly ucpaný nos, a mastičky raději nedáváme.
3. Při zánětu spojivek oči nezakrývejte obvazem.
4. Sluneční brýle pomohou při světloplachosti.
5. Při léčbě antibiotiky ve formě kapek nebo mastí dbejte na pravidelnost (někdy kapeme i po hodinách), léčba většinou trvá přibližně 10 dní. V podávání léků pokračujeme, i když už zánět ustoupil (což se většinou děje již druhý nebo třetí den terapie).
6. Aplikace očních léků se musí nacvičit. Je důležité, aby se kapky a mast dostaly přímo do spojivkového vaku oka. Před nakapáním vždy odstraníme opatrně hnis sterilní navlhčenou gázou.
7. Při léčbě infekce dodržujte pečlivě hygienická pravidla, aby se zánět spojivek nerozšířil na ostatní členy rodiny. 
 
Foto: Ondřej Petrlík


obsah čísla 90 ročník 2011





reklama




reklama
poslat e-mailem








ORBIS PICTUS



PORADNA







 
webdesign: Filip Pešek